Recesní psí kryptoměna šiba-inu vyrostla za měsíc na desetinásobek. A už dokázala zajistit miliardy

Jiří SvobodaJiří Svoboda

andre-tan-zq_0jk66-1e-unsplash

Foto: Unsplash

Pes šiba-inu

0Zobrazit komentáře

Když se řekne šiba-inu, kynologové si představí ušlechtilé japonské psí plemeno. Nadšenci do digitálních technologií už ale za tímto názvem vidí docela něco jiného – alternativní kryptoměnu, která zažívá v posledních týdnech nebývalý růst. A přestože v něm nejde hledat nějakou racionální tržní logiku, vznikají s ní i noví miliardáři.

Shiba-inu coin, jak se token oficiálně jmenuje, vyrostl jen za poslední měsíc na téměř desetinásobek. Jeho tržní kapitalizace aktuálně činí něco okolo 40 miliard dolarů, což z něj dělá desátou největší kryptoměnu na světě a pravděpodobně předstihne i další (byť je nutné podotknout, že se pořadí v žebříčku nejhodnotnějších kryptoměn mění).

Enormní růst šiba-inu je však patrný až při dlouhodobějším srovnání. Token sice vznikl teprve v srpnu loňského roku, od té doby ale jeho cena vyrostla o těžko uvěřitelných 90 milionů procent. Ještě neuvěřitelnější je – jak dokazují otevřená data kryptoměnových peněženek –, jeden majitel šiba-inu dokázal této šance využít naplno.

Loni v srpnu totiž nakoupil tehdy docela bezcenné tokeny za osm tisíc dolarů (zhruba 177 tisíc korun). Dalších 400 dní nedělal nic až do bodu, než měla jeho investice hodnotu šest miliard dolarů (133 miliard korun). V posledních dnech už opět začala být peněženka aktivní a zhruba půl miliardy dolarů už z ní majitel patrně vybral. Počíná si zřejmě opatrně, protože s objemem, jaký vlastní, by při jednorázovém prodeji mohl celý trh s touto mincí položit.

executium-r5615seubwi-unsplash

Foto: Unsplash

Šiba-inu coin

„Zhodnotit osm tisíc dolarů na několik miliard za rok, to se opravdu jen tak nevidí. Nejobdivuhodnější na celé věci je, že dotyčný nezačal prodávat své tokeny dříve. Z historického hlediska je to pravděpodobně nejlepší obchod vůbec,“ říká pro CzechCrunch Tomáš Vranka, analytik společnosti XTB.

A co že je vlastně tento záhadný token zač? V podstatě nejde o nic jiného než o internetový vtip. Jeho tvůrci ho zcela úmyslně nazvali „zabijákem dogecoinu“, tedy jiné kryptoměny vytvořené ze vtipu, která zažila své nejlepší časy před pár měsíci. Shiba-inu coin i Dogecoin totiž mají ve svém logu stejného psa – hlubší logiku v tom není třeba hledat.

Šiba-inu už nicméně dogecoin předběhla v tržní kapitalizaci a v podstatě s ní přímo soutěží – zatímco získával na hodnotě stovky procent, dogecoin padal. Nepomohl ani vliv Elona Muska, který je velkým fanouškem první psí kryptoměny a je mu často přičítán její předchozí růst.

Jak se bude cena shiba-inu coinu vyvíjet dál, si nejspíš nikdo netroufá tvrdit, ale možná zatím nedosáhl svého vrcholu. „Nedávno se objevily spekulace, že tento meme token bude přidán do nabídky obchodní aplikace Robinhood, což by mohlo enormně zvýšit jeho cenu – obchodníci na této platformě jsou známí tím, že podobné výstřelky milují,“ doplňuje Vranka.

Miliarda v šiba-inech pro Indii

A skutečně – petice za to, aby shiba-inu coin byl stejně jako dogecoin přidaný na Robinhood, má již přes 400 tisíc podpisů. Příznivci se odkazují právě na úspěch dogecoinu, který dříve přinesl některým investorům i Robinhoodu samotnému značné zisky. Zatím není jisté, zda se k tomu populární obchodní aplikace skutečně uchýlí.

Ačkoliv tak jde o vesměs bizarní a extrémně rizikové aktivum, už dokázalo i pomoci. Poprvé se mu dostalo větší pozornosti ve chvíli, kdy spoluzakladatel známější kryptoměny ethereum daroval shiba-inu coiny v ceně jedné miliardy dolarů indickému charitativnímu fondu.

Stejně jako v případě dogecoinu nicméně není shiba-inu coin nic technicky zajímavého a jeho cena je tak vydána na pospas internetové popularitě. „Je postaven na technologii blockchainu ether, ale reálně bych za tímto coinem nehledal žádnou technologickou výhodu. Vyniká především svou popularitou, bizarní meme coin teď jednoduše fičí,“ uzavírá Vranka.