Rekordní rok Czechoslovak Group zbrojaře Michala Strnada. V čistém vydělala 3,4 miliardy korun
Průmyslově-technologický holding CSG loni významným způsobem vyrostl. Tržby meziročně stouply o 73 procent, čistý zisk o 164 procent.
Automobilka Tatra, armádní technika všeho druhu od vozidel po zbraňové systémy, munice, letecké součástky i výrobce tradiční české značky hodinek Prim. Záběr podnikání skupiny Czechoslovak Group, za níž stojí nejmladší český dolarový miliardář Michal Strnad, je široký. Zároveň jde o mix byznysu, který dokázal v celkových číslech v loňském roce významně vyrůst a dosáhnout rekordních výsledků. Tržby celé skupiny CSG meziročně vyrostly o 73 procent na 25 miliard korun a čistý zisk činil 3,5 miliardy korun, meziročně o 164 procent více.
„S výsledky roku 2022 můžeme být spokojeni. Dokázali jsme se vyrovnat s inflací, cenami energií i nedostatkem pracovních sil a dosáhli rekordního hospodářského výsledku,“ říká David Chour, místopředseda představenstva, s tím, že se Czechoslovak Group dařilo ve všech oborech, v nichž působí, a většina firem dosáhla vysoce kladného hospodářského výsledku.
Holding má za sebou také svou dosud největší akvizici, když loni koupil 70procentní podíl ve skupině Fiocchi Munizioni. Ta je významným světovým hráčem ve výrobě malorážové munice. Právě zvýšený zájem o vojenský materiál vyvolaný válkou na Ukrajině se významně promítl také do produkce firem ze skupiny, v níž se vyrábí pozemní technika či dělostřelecká munice.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsCzechoslovak Group hlásí, že produkce mnoha firem ze skupiny je v současnosti vyprodána na několik let dopředu. Nejde však jen o dodávky na Ukrajinu, na nichž se skupina podle svého vyjádření taktéž podílí. „U obranných dodávek platí, že naše zákaznické portfolio je široce diverzifikované. Velmi významným trhem je pro nás například jihovýchodní Asie, kde máme projekty na komplexní zbraňové systémy v hodnotě, která se blíží 50 miliardám korun,“ uvádí Chour.
Do budoucna by měla být značným tahounem růstu také zmíněná společnost Fiocchi, která vyrábí střelivo v pěti lokalitách v Itálii, Velké Británii a Spojených státech. Na konsolidované výsledky CSG za loňský rok ale zatím měla jen malý vliv, celá akvizice totiž byla vypořádána až v listopadu. Zisk EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) celé skupiny loni dosáhl 5,6 miliardy korun, meziročně o 106 procent více.
„Ale pokud bychom konsolidovali kompletní výsledky Fiocchi za celý rok, tak by EBITDA CSG byla o ještě další dvě miliardy korun vyšší, pohybovala by se okolo 7,4 miliardy korun,“ doplňuje David Chour. Dařilo se také například automobilce Tatra Trucks, v níž má CSG podíl 65 procent a která zvýšila tržby z 5,31 miliardy korun na 7,46 miliardy při růstu zisku EBITDA z 385 milionů korun na 501 milionů.
Rostla rovněž skupina firem kolem výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ. Tržby stouply z 1,57 miliardy korun na 2,21 miliardy a EBITDA z 385 na 544 milionů. Czechoslovak Group zároveň snížila své relativní zadlužení, které kleslo z 2,2 na 2,07 násobek EBITDA, a plánuje další expanzi. „Jednáme v současnosti o akvizicích firem v tradičních zemích NATO a EU, které jsou srovnatelné nebo ještě překonávají Fiocchi,“ dodává místopředseda představenstva CSG.