Restaurace Štangl je všechno, jen ne nová Eska. Na populární karlínský podnik zůstaly jen vzpomínky
Vyrazili jsme do podniku Štangl, jenž částečně nahradil oblíbenou Esku. A rychle jsme zjistili, že jde o něco víc než novou kapitolu starého místa.
Když v roce 2015 v Karlíně otevřela restaurace Eska, šlo o svěží vítr na české gastronomické scéně, kde hrály prim lokální suroviny a zapomenuté tradiční postupy, jako je kvašení, příprava na ohni nebo sušení. Gastronomii na úrovni spojila s neformálním přístupem a rychle si získala oblibu nejen karlínských strávníků. Po letech ale přišla potřeba změny, a tak se Eska rozdělila vedví. Z původního konceptu zůstalo v přízemní části to nejlepší, tedy pomalé snídaně, obědy a pečivo. A ve zcela novém konceptu v podobě restaurace pojmenované po zdejším šéfkuchaři Martinu Štanglovi zbyly po Esce jen základní kameny a pár jedlých vzpomínek.
První zásadní změna, kterou po vstupu do restaurace Štangl hosté pocítí, je samozřejmě interiér. Po Esce tak, jak jsme ji znali, tady není ani vidu. Prostor působí výrazně čistějším, uhlazenějším dojmem, který rozbíjí jen přiznaná vzduchotechnika, díky tlumeným přírodním barvám je mnohem intimnější, o poznání komornější. A nutno říct, že tato proměna restauraci vážně sluší, jelikož vybízí k většímu zklidnění.
Nic nepůsobí rušivě, prostor je velmi vzdušný a kolem jednotlivých stolů je mnohem více místa, než tomu bylo u předchozího uspořádání. Je tak patrné, že se tady výrazně zpomalilo tempo. Dominantou restaurace je prostorná kuchyně rozdělená do čtyř sekcí, kolem nichž se otáčejí kuchaři a kuchařky v čele s Martinem Štanglem. Je jich hodně, pracují v klidu, ale je vidět, že jsou ve svém živlu, jelikož tady mají k dispozici spoustu vymožeností: lednice na fermentaci a černání surovin, hydroponický systém pro bylinky, kynárnu pro množení plísní nebo lednici na zrání masa.
A je radost to sledovat. V době naší návštěvy si můžeme kulinářské divadlo užít jen v momentě, kdy k němu sedíme čelem. Brzy jsme ale upozorněni na to, že interiér co nevidět doplní ještě zrcadla, díky nimž se opticky ještě zvětší a víření v kuchyni bude možné pozorovat, ať už si sednete kamkoliv. K divadlu ale přispívá také osazenstvo Štanglu, které má na starosti servis. Všichni jsou perfektně sehraní, pohotoví, nenucení a všímaví. Což je sice v podniku takového ražení standard, i přesto tomu ale ne vždy tak bývá.
Přímočaré menu a trochu neosobitá vinná karta
Večeře tady probíhá formou tří nebo šestichodového degustačního menu poskládaného z prostých, ale kvalitních surovin. Výhodu při jeho tvoření měli zdejší kuchaři a kuchařky v tom, že mohli navázat na vztahy, které v průběhu osmi let budovali s lokálními farmáři a pěstiteli. U každého chodu má hlavní prostor jedna surovina, kterou v kuchyni nechávají skutečně vyniknout. V tom by mu měla dopomoci ještě vína, která jsou v rámci lístku k jídlům napárovaná.
Vybrat si tady můžete z menšího lístku nápojů, který má výběr vín celkem odvážně poskládaný. A to říká někdo, kdo si potrpí na velmi nespoutaná naturální vína. Třeba šumivý Alibernet od slovenského vinaře Jana Svetíka, který nám je doporučen na začátek, je velmi chuťově netypická odrůda. Konkrétně Svetíkův počin je navíc na nastartování večeře možná až příliš moc funky. Stejně tak i Sav Blanc od Mirky Nestarcové je velmi silně macerované víno, výběru by tak slušelo i něco lehčího.