Revoluce v monitorování kvality vzduchu. Nový systém NASA, ESA a Jižní Koreje poskytne aktuální data každou hodinu
Zatímco počátky národních vesmírných programů se nesly jednoznačně v duchu závodů ve zbrojení, současný stav naopak často podněcuje spolupráci na projektech, které by pro jednotlivé země byly příliš náročné. Jedním z takových bude konstelace satelitů kolem celé planety sloužící pro monitorování míry znečištění vzduchu. Poprvé bude možné tato data aktualizovat každou hodinu.
Mechanismy pro sledování počasí a modely pro jeho předpověď jsou dnes díky široké infrastruktuře na velmi vysoké úrovni. Jejich možnosti komplexně využívá i český startup Windy zakladatele Seznamu Iva Lukačoviče, které už nabízí dokonce animované snímky s vývojem oblačnosti téměř v reálném čase. V červnu minulého roku byla přidána také mapa kvality vzduchu.
Její data ovšem nemohou být aktualizována zdaleka tak často, protože nástroje pro měření znečištění atmosféry jsou stále značně omezené. Současné monitorovací přístroje obíhají zemi podle heliosynchronní dráhy, takže nad jedním místem na Zemi proletí jednou za den vždy ve stejném čase. Informace jimi získané tedy mohou být aktualizovány pouze jednou za 24 hodin.
Nový systém, na kterém americká NASA spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Jižní Koreou, bude využívat satelity obíhající Zemi podle geostacionární dráhy. To znamená, že z pohledu pozorovatele na povrchu planety se jeví jako nehybné a jsou tedy schopny situaci pod sebou monitorovat průběžně.
První družici tohoto projektu „globální konstelace pro měření kvality vzduchu“ 18. února úspěšně vypustila Jižní Korea. Geostacionární spektrometr monitorující prostředí (v anglické zkratce GEMS) byl na svou oběžnou dráhu dopraven raketou Arienespace Ariane 5 jako součást družice, jejímž dalším účelem je také sledování povrchu oceánu. GEMS se bude sledovat situaci ve východní Asii, tedy v Číně, Indii, Japonsku, Korei a okolních zemích.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsJako součást komerční komunikační družice vypustí v roce 2022 téměř identický nástroj na oběžnou dráhu NASA. TEMPO, celým názvem Troposférické emise: Monitorování znečištění, bude stejně jako GEMS vyroben americkou společností Ball Aerospace v Coloradu. Stejně jako evropský a jihokorejský hardware se zaměří se měření množství ozónu, oxidu dusičitého, oxidu siřičitého, formaldehydu a aerosolů, tentokrát nad plochou Spojených států, Kanady a Mexika.
Celý systém, doplněný evropskou družicí Sentinel-4 v roce 2023, umožní získávání aktuálních dat o kvalitě vzduchu každou hodinu, čímž v daném oboru způsobí v zásadě revoluci. Jak zmiňuje magazín The Verge, Barry Lefer z NASA na tiskovém briefingu řekl: „Budeme schopni vytvářet přesnější předpovědi kvality vzduchu a znečištění, protože budeme znát jejich zdroje a mít přehled o tom, jak se v čase mění.“
Sledování obsahu atmosféry z vesmíru umožňuje získat globální a zároveň detailní přehled, jehož účelem nemusí být pouze studium aktuálního stavu a vytváření předpovědí. Jak řekl vedoucí vědec z NASA Langley Research Center Jim Crawford, „chceme se posunout za předvídání znečištění vzduchu, chceme ovlivnit strategie pro jeho zlepšování“.
Převážně člověkem způsobované znečišťování zemské atmosféry dalece přesahuje pouze skleníkové plyny způsobující klimatické změny. Po celém světě v důsledku akutního i chronického vystavení jedovatým plynům a pevným částicím ve vzduchu každoročně zemře až 400 tisíc lidí. Podle studie z loňského roku špatná kvalita ovzduší v Evropě způsobuje snížení průměrné délky života až o dva roky.
Hodinově aktualizované informace z nového vesmírného projektu mohou sloužit nejen vědcům, meteorologům a odborníkům na strategie pro prevenci znečištění, ale také obyčejným lidem. Všem těmto skupinám poskytnou mocný nástroj pro vyhnutí se těm nejhorším oblastem v určitých časových úsecích. Přesnější data umožní také výrazně spolehlivěji určovat zdroje nebezpečných látek a jejich chování v zemském počasí.