Revoluce v monitorování kvality vzduchu. Nový systém NASA, ESA a Jižní Koreje poskytne aktuální data každou hodinu
Zatímco počátky národních vesmírných programů se nesly jednoznačně v duchu závodů ve zbrojení, současný stav naopak často podněcuje spolupráci na projektech, které by pro jednotlivé země byly příliš náročné. Jedním z takových bude konstelace satelitů kolem celé planety sloužící pro monitorování míry znečištění vzduchu. Poprvé bude možné tato data aktualizovat každou hodinu.
Mechanismy pro sledování počasí a modely pro jeho předpověď jsou dnes díky široké infrastruktuře na velmi vysoké úrovni. Jejich možnosti komplexně využívá i český startup Windy zakladatele Seznamu Iva Lukačoviče, které už nabízí dokonce animované snímky s vývojem oblačnosti téměř v reálném čase. V červnu minulého roku byla přidána také mapa kvality vzduchu.
Její data ovšem nemohou být aktualizována zdaleka tak často, protože nástroje pro měření znečištění atmosféry jsou stále značně omezené. Současné monitorovací přístroje obíhají zemi podle heliosynchronní dráhy, takže nad jedním místem na Zemi proletí jednou za den vždy ve stejném čase. Informace jimi získané tedy mohou být aktualizovány pouze jednou za 24 hodin.
Nový systém, na kterém americká NASA spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Jižní Koreou, bude využívat satelity obíhající Zemi podle geostacionární dráhy. To znamená, že z pohledu pozorovatele na povrchu planety se jeví jako nehybné a jsou tedy schopny situaci pod sebou monitorovat průběžně.
První družici tohoto projektu „globální konstelace pro měření kvality vzduchu“ 18. února úspěšně vypustila Jižní Korea. Geostacionární spektrometr monitorující prostředí (v anglické zkratce GEMS) byl na svou oběžnou dráhu dopraven raketou Arienespace Ariane 5 jako součást družice, jejímž dalším účelem je také sledování povrchu oceánu. GEMS se bude sledovat situaci ve východní Asii, tedy v Číně, Indii, Japonsku, Korei a okolních zemích.