České Windy.com na Instagramu Leonarda DiCapria. Slavný herec na něm ukazuje hořící amazonské pralesy

Michal PtáčekMichal Ptáček

dicapriowindy

Foto: U.S. DOS/Flickr

Leonardo DiCaprio a část mapy z českého startupu Windy.com

0Zobrazit komentáře

Meteorologický startup Windy.com miliardáře a majitele české internetové jedničky Seznam.cz Iva Lukačoviče se dostal do elitní společnosti. Aplikace, která pomáhá s předpovědí teplot, srážek, vln nebo větrů, se totiž dočkala obrovského zviditelnění na oficiálním instagramovém profilu amerického herce Leonarda DiCapria.

Čtyřiačtyřicetiletý herec, držitel Oscara a v posledních letech také velký bojovník za ochranu naší planety, aplikaci použil v rámci svého instagramového příspěvku, ve kterém upozornil svých 34 milionů fanoušků na ničení amazonského deštného pralesa. Ten, jak je známo, čelí dlouhá léta zásadnímu kácení a vypalování a od nástupu Jaira Bolsonara do funkce prezidenta Brazílie se navíc situace začala ještě výrazně zhoršovat.

Je samozřejmě otázka, zda někdy DiCaprio reálně českou aplikaci Windy.com sám použil, nebo zda ji za něj na Instagram nahrál jeho tým, ale i tak jde o poměrně významný úspěch tuzemského projektu na mezinárodním poli.

windy

Foto: Leonardo DiCaprio/Instagram

České Windy.com na Instagramu Leonarda DiCapria

Ostatně sám se jím pochlubil na Twitteru i Ivo Lukačovič, kde v žertu napsal, že jeho ego narostlo natolik, že neví, jestli projde dveřmi.

Důvod, proč se DiCaprio i další významné osobnosti z celého světa o situaci v Jižní Americe zajímají, je jasný. Plíce planety, jak se Amazonii často přezdívá, aktuálně čelí obrovské vlně ničivých požárů, za které je kromě sucha a klimatických změn dle mnohých odborníků zodpovědný právě brazilský prezident, upřednostňující ekonomické zájmy nad těmi přírodními. Jeho snahou je totiž dle kritiků získat více zemědělské půdy.

Pro představu, jen od začátku roku v Amazonii propuklo 74 tisíc požárů, což představuje meziroční nárůst o 84 procent. Právě na tento fakt apeloval i americký herec ve svém příspěvku a jako důkaz pro názornou ilustraci předložil screenshot právě z Windy.com. To je schopno mimo jiné zachytit i masivní požáry kdekoliv na světě. Ve svém příspěvku pak DiCaprio také fanoušky vyzval k menší konzumaci masa, vyšší zodpovědnosti během voleb a podpoře organizací, kteří bojují právě za záchranu Amazonie.

simona-kijonkova-zasilkovna-top

Přečtěte si takéZásilkovna je k nezastavení. Její mateřská firma letos utržila už 420 milionů korun a míří vysoko nad miliarduZásilkovna je k nezastavení. Její mateřská firma letos utržila už 420 milionů korun a míří vysoko nad miliardu

Podkladů rychle rostoucího českého startupu využívají i další služby Seznamu, jako jsou Počasí.cz nebo Mapy.cz, kam se nedávno Windy.com integrovalo. Velký zájem ve světě služba, která původně vznikla na základě osobních zájmů Iva Lukačoviče, který s ní chtěl především pomáhat s předpovědí pro surfing, získává především díky nekonečným možnostem zobrazení a předpovědí všeho od druhu, včetně podrobného zobrazení aktuálního vývoje oblačnosti nebo měření kvality vzduchu.

Windy.com tak využívají i četná zahraniční média a zpravodajské štáby. V minulosti to bylo například u předpovědi velkých hurikánů na území Spojených států a ani tentokrát to bohužel není při příliš pozitivní události.

windy-com-satelit

Interaktivní animované satelitní snímky ve Windy.com