Revoluce v zemědělství. Mateřská firma Googlu chce přes svá unikátní vozítka zvyšovat produkci plodin i jejich kvalitu
Světová zemědělská produkce se dostává do problémů a pomoc nyní nabízí i Alphabet, konglomerát, pod který spadá především Google. Tato společnost ve své „moonshotové“ iniciativě X vyvinula speciální vozítko, jež by se mohlo stát nositelem zemědělské revoluce 21. století. Projekt s názvem Mineral využívá špičkové softwarové a hardwarové technologie, které mají za úkol kontrolovat pěstované plodiny a na základě analýzy získaných dat pomáhat k vyšší produkci i udržitelnosti zemědělství.
Na světě je aktuálně 7,8 miliardy lidí, což znamená 7,8 miliardy žaludků, které je potřeba každý den nasytit. To se ale bohužel nedaří. Paradoxem je, že světová zemědělská produkce je pro odstranění tohoto problému dostačující, ovšem distribuční disbalance způsobuje, že zatímco v rozvojových zemích se stále objevuje hladomor, západ je z hlediska nutričních potřeb nadzásoben o 150 až 200 procent, což vede k nutnému plýtvání.
Masová produkce plodin na západě stále roste, což se podepisuje na životním prostředí, kvalitě půdy i hospodaření s vodou. A právě tuto problematiku začala řešit iniciativa X od Alphabetu se svým novým projektem zaměřujícím se na efektivnější produkci potravin a udržitelnější přístup k zemědělství.
Elliot Grant, vedoucí projektu Mineral, pro The Verge řekl, že pracují především na vývoji a testování řady softwarových a hardwarových prototypů, které si kladou za cíl učinit průlomy v umělé inteligenci, simulaci, robotice, senzorice a dalších oblastech spojených s pěstováním plodin.
Primární výzvou je tudíž vyvinout takovou technologii, která by dokázala díky co nejlepšímu porozumění růstovému cyklu jednotlivých rostlin a vlivům počasí pomoci při řešení problematiky efektivní produkce. V této souvislosti by také rád přispěl ke zkvalitňování půdy a k celkovému zlepšení stavu jednotlivých ekosystémů, které jsou ohrožovány změnami klimatu.