Revoluce v zemědělství. Mateřská firma Googlu chce přes svá unikátní vozítka zvyšovat produkci plodin i jejich kvalitu

mineral-x

Foto: Alphabet

Vozítka, která chtějí změnit tvář zemědělství

0Zobrazit komentáře

Světová zemědělská produkce se dostává do problémů a pomoc nyní nabízí i Alphabet, konglomerát, pod který spadá především Google. Tato společnost ve své „moonshotové“ iniciativě X vyvinula speciální vozítko, jež by se mohlo stát nositelem zemědělské revoluce 21. století. Projekt s názvem Mineral využívá špičkové softwarové a hardwarové technologie, které mají za úkol kontrolovat pěstované plodiny a na základě analýzy získaných dat pomáhat k vyšší produkci i udržitelnosti zemědělství.

Na světě je aktuálně 7,8 miliardy lidí, což znamená 7,8 miliardy žaludků, které je potřeba každý den nasytit. To se ale bohužel nedaří. Paradoxem je, že světová zemědělská produkce je pro odstranění tohoto problému dostačující, ovšem distribuční disbalance způsobuje, že zatímco v rozvojových zemích se stále objevuje hladomor, západ je z hlediska nutričních potřeb nadzásoben o 150 až 200 procent, což vede k nutnému plýtvání.

Masová produkce plodin na západě stále roste, což se podepisuje na životním prostředí, kvalitě půdy i hospodaření s vodou. A právě tuto problematiku začala řešit iniciativa X od Alphabetu se svým novým projektem zaměřujícím se na efektivnější produkci potravin a udržitelnější přístup k zemědělství.

mineral-plant-buggy1

Foto: Alphabet

Zařízení přiřadí ke každé rostlince celý balík dat obsahující její GPS lokaci, snímky i její úrodu

Elliot Grant, vedoucí projektu Mineral, pro The Verge řekl, že pracují především na vývoji a testování řady softwarových a hardwarových prototypů, které si kladou za cíl učinit průlomy v umělé inteligenci, simulaci, robotice, senzorice a dalších oblastech spojených s pěstováním plodin.

Primární výzvou je tudíž vyvinout takovou technologii, která by dokázala díky co nejlepšímu porozumění růstovému cyklu jednotlivých rostlin a vlivům počasí pomoci při řešení problematiky efektivní produkce. V této souvislosti by také rád přispěl ke zkvalitňování půdy a k celkovému zlepšení stavu jednotlivých ekosystémů, které jsou ohrožovány změnami klimatu.

„Stejně jako mikroskop vedl k transformaci ve způsobu detekce a léčby nemocí, doufáme, že lepší nástroje umožní zemědělskému průmyslu změnit způsob pěstování potravin. V posledních několika letech můj tým a já vyvíjíme nástroje takzvaného výpočetního zemědělství, ve kterém se farmáři, chovatelé, agronomové a vědci opírají o nové typy hardwaru, softwaru a senzorů, aby shromažďovali a analyzovali informace o složitosti světa rostlin,“ vysvětluje Grant.

mineral-plant-buggy3

Foto: Alphabet

Detailní pohled na plant buggy

Jedním z prvních takovýchto „zemědělských mikroskopů“ se stalo čtyřkolové vozítko (plant buggy). Jeho úkolem je s pomocí senzorů, kamer a dalších systémů monitorovat plodiny, složení půdy a další faktory přítomné v prostředí, ve kterém jsou rostliny pěstovány. Získaná data jsou následně srovnávána se satelitními snímky a daty o počasí. Výsledkem je možnost vytváření prediktivních modelů pro co možná nejideálnější růst rostlin.

V současné době existuje hned několik prototypů tohoto vozítka, které analyzují sójové boby pěstované v Illinois a také jahody z Kalifornie. Každá pěstovaná rostlinka je zde nasnímána, vozítko spočítá její plody a následně odešle informace na analýzu. Tou do dnešního dne prošla řada plodů a rostlin od melounu, bobulí, hlávkových salátů či olejnatých semen až po oves nebo ječmen, a to ve všech vegetačních stádiích.

mineral-plant-buggy5

Foto: Alphabet

Testování některých prototypů probíhá i v noci

Ve výsledku by chtěl pečlivě analyzovat až třicet tisíc různých druhů rostlin a poznat jejich potenciál, díky kterému by se mohly stát plnohodnotným konkurentem trojice dnes vůbec nejčastěji pěstovaných rostlin, kterými jsou rýže, pšenice a kukuřice.

Celý projekt je ovšem teprve na počátku. Tým okolo něj chce nyní zahájit intenzivní spolupráci se šlechtiteli, pěstiteli, zemědělci a odborníky, aby dali dohromady řešení, jež naleznou uplatnění nejen v laboratorním prostředí, ale i přímo na polích a dalších místech vhodných pro pěstování plodin.

Revoluce vyvolaná nutností

Podle Alphabetu je nutné v příštích padesáti letech vyprodukovat vůbec nejvíce potravin za posledních deset tisíc let, tedy od období, kdy člověk započal psát dějiny agrikultury. Úroda je přitom z důvodu změn klimatu stále chudší, což je hlavním důvodem, proč je nutné přicházet s novými přístupy pěstování, které budou efektivnější a zároveň šetrnější.

Zda objevy projektu Mineral dovedou současné zemědělství k další revoluci, ukáže čas. Nicméně úspěchy projektu autonomních vozů Waymo, za kterým stojí taktéž Alphabet, dokazují, že tato firma umí přetavit v realitu skutečně odvážné myšlenky. Autonomní vozidla projektu totiž začala v minulém týdnu přepravovat své první cestující v arizonském Phoenixu a další místa by měla brzy přibývat.

mineral-plant-buggy4

Foto: Alphabet

Analýza získaných dat je tou nejdůležitější částí projektu.

Že společnost cítí potřebu přistupovat k zemědělství jiným způsobem, dokládá několik nedávných investic do podniků, které si stanovily podobné cíle jako projekt Mineral. Takovým projektem, který se snaží pohlížet na zemědělství moderní optikou, je například český startup Agdata. Ten nedávno na svůj projekt digitalizace zemědělství nabral investici ve výši desítek milionů korun. O poznání výraznější investice se týká i německé společnosti Infarm, která na rozvoj vertikálních zahrad získala hned čtyři miliardy korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym