Řídila růst Kiwi, pomáhala otáčet Groupon. Teď Lucie Brešová směřuje do startupového fondu Presto

Do Presto Tech Horizons Brešová nastoupí jako partnerka. Fond od spojení se skupinou CSG Michala Strnada zároveň oznámil první tři investice.

Peter BrejčákPeter Brejčák

lucie-bresova2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Lucie Brešová doplní jako partnerka fond Presto Tech Horizons

0Zobrazit komentáře

Nedávno vzniklý fond Presto Tech Horizons hlásí zásadní posilu – Lucii Brešovou, která je ve startupových kruzích známou osobností. V různých rolích pomohla letenkovému Kiwi.com vyrůst z deseti na dva tisíce zaměstnanců a z nuly na obrat přesahující dvacet miliard korun ročně. V posledních letech pak přijala výzvu pomoci českým investorům pod vedením Dušana Šenkypla transformovat byznys ztrátového amerického slevového portálu Groupon, s jehož akciemi se obchoduje na newyorkské burze Nasdaq.

„Původně jsem plánovala působit na tomto projektu jeden rok, ale rozhodla jsem se pokračovat, dokud jsme s týmem nedosáhli klíčových milníků, které mi umožnily předat štafetu dál,“ komentuje Brešová, která si po ukončení této štace v letošním červnu dopřála čtyřměsíční sabatikl. Teď se již pouští do další kariérní kapitoly jako partnerka Presto Tech Horizons, kde se má podílet na nastavení fungování fondu i na práci se startupy.

„Těším se na spolupráci s našimi portfolio společnostmi. Být zakladatelem s dobrým nápadem automaticky neznamená být připraven na roli lídra při škálování firmy. Mým cílem je pomoci zakladatelům v této transformaci,“ přibližuje Brešová. Zaměřit se přitom chce na pomoc ve zvládání výzev spojených s růstem startupů.

V Presto Tech Horizons doplní stávající tým dvou partnerů – Přemysla Rubeše a Vojtu Ročka. Ti se v něm před prázdninami spojili se zbrojařskou skupinou Czechoslovak Group (CSG) majitele Michala Strnada. Společně chtějí investovat celkem 150 milionů eur (asi 3,8 miliardy korun) zejména do startupů v oblasti obranných a bezpečnostních technologií ze zemí NATO a jejich spojenců.

pth_partnership-signing_klepek-kuba-chour-rocek-rubes

Foto: Presto Tech Horizons

Zástupci CSG a Presto Ventures

Právě tyto oblasti podle Presta totiž nabírají na stále větší důležitosti. „Bezpečnostní studie naznačují, že v příštích pěti letech můžeme být rádi, pokud se aktivní ozbrojený konflikt nerozšíří na naše území. Chtít mír neznamená zavírat oči před realitou, ale aktivně se podílet na přípravě a prevenci. Stejně jako dnes využíváme jadernou fúzi (zatím) pro tvorbu energie, a ne pro destrukci, věřím, že naše portfolio přispěje k tomu, abychom náš svět udrželi bezpečný,“ doplňuje Brešová.

„Podpora talentovaných technologických podnikatelů je nejlepší způsob, jak dlouhodobě zajistit bezpečnost západního světa. Již první měsíce našeho partnerství s Prestem a první portfoliové firmy společného fondu potvrzují, že jdeme správnou cestou,“ pochvaluje si místopředseda představenstva a provozní ředitel skupiny CSG David Chour.

vedci

Přečtěte si takéMilionový trh. Čeští vědci vyvíjí látky na obezitu i AlzheimeraJako když si Indiáni dají koku. Čeští vědci jsou blízko léku na obezitu, lidé by po něm neměli hlad

Podle vlastního vyjádření v Prestu od jara ohodnotili přes 1 200 startupů z patnácti zemí a potkali se se stovkami podnikatelů. „Dvacet pět nejlepších příležitostí jsme si vybrali pro hlubší analýzu a první z nich teď investujeme,“ říká Rubeš. Presto Tech Horizons již podpořilo tři startupy:

  • Bavovna: Americko-ukrajinský tým vyvinul hybridní navigační systém řízený umělou inteligencí, který bezpilotním letounům umožňuje autonomní pohyb i v prostředí, kde je dálková navigace znemožněna. Jedná se například o řízení dronů v oblastech, kde je narušen GPS signál, do budoucna může jít například o takzvané last-mile doručení pomocí dronů.
  • Vidar Systems: Společnost zaměřená na přenosné akustické lokalizátory s umělou inteligencí. Technologii lze využít jak na frontě k detekci nepřátelských útoků, tak i pro zvýšenou ochranu strategických cílů a civilních objektů. Už nyní jejich produkty s úspěchem používá ukrajinská armáda na obranu proti ostřelování děly.
  • Tur.ai: Nizozemský startup, který vyvíjí robotické automatizace podnikových procesů (tzv. RPA) nové generace. Jejich AI nástroje umí automatizovat nejen interní firemní operace, ale také úkony směrem k zákazníkům a partnerům v reálném čase. To je užitečné například pro finanční instituce, telekomunikační operátory či logistické firmy.

Další investice fond připravuje, má jít například o využití univerzální umělé inteligence pro průmyslové roboty nebo systém pro zabezpečení železniční dopravy. V nejužším výběru pro další investice je také startup, který programuje kvantové algoritmy pro řešení nejsložitějších výpočetních úloh v kryptografii, logistice a vývoji léků.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Presto Ventures

Presto je venture kapitálová firma, která propojuje strategické investice a…

CzechCrunch Jobs