Roky jsme trénovali. Skanska staví v Česku dosud největší a nejúspornější bydlení i s broukovištěm
Jen díky šedé vodě se v novém projektu Skansky ušetří až 50 litrů vody na osobu a den. Habitat má být zatím nejudržitelnějším projektem společnosti.
Je to stejný břeh Vltavy. Na Modřanském cukrovaru si developerská společnost Skanska vyzkoušela modrozelenou infrastrukturu a nízkoenergetickou výstavbu. Teď se přesunula o několik kilometrů dál a v novém projektu Habitat, který buduje v Malešicích, slibuje ještě udržitelnější výstavbu.
Skanska v Malešicích plánuje stavět na brownfieldu, který lemuje ulice Černokostelecká. Na dohled jsou Štěrboholy a zastávka metra Depo Hostivař. Podle švédské společnosti jde o lokalitu, která má obrovský potenciál, a to díky dobré dostupnosti do centra i z města ven. I proto se tady rozhodla vystavět svůj dosud největší rezidenční projekt.
„Žijete-li běžný rodinný život, oceníte klidné místo a velmi dobrou dopravní dostupnost. Ani velká obchodní centra nebo stanice metra nejsou daleko, zatímco kolem je kvalitní městská zeleň a dobře organizovaná doprava,“ říká k projektu architekt Filip Pokorný ze studia Chapman Taylor.
Skanska si k projektu Habitat přizvala právě britské architektonické studio, které sídlí i v Praze. To přišlo s moderní čtvrtí, která podle něj bude patřit k těm nejpokrokovějším. Všechno to, co si developer vyzkoušel u Modřanského cukrovaru, se tu objevuje znovu, jen ve vylepšené verzi. Počítá se tedy s fotovoltaikou, která bude šetřit energii ve společných prostorech, doplní ji také fototermika, která bude využívat teplo z recyklace šedé vody, čímž se sníží náklady na vytápění.
Šedá, tedy recyklovaná voda, se bude v bytech používat na splachování toalet, což má znamenat úsporu pitné vody až o 44 procent. To je 48,66 litru na obyvatele za jeden den. Počítá se samozřejmě také se zelenými střechami a modrozelenou infrastrukturou, díky které se v místě zachytí dešťová voda, která zrovna spadne a která zabraňuje vzniku tepelného ostrova. To znamená, že by v místě mělo být dobré klima.
Počítá se také s vysázením stromů i lučního kvítí, které podpoří biodiverzitu. Hmyz tu bude mít k dispozici kromě klasického hotelu také broukoviště a ptáci zase ptačí budky. Suma sumárum Skanska má v plánu postavit nejúspornější budovu, kterou zatím dodala na český trh.
„V Habitatu využíváme unikátní know-how, které jsme pracně získávali několik dekád. Postupy a technologie, které jsme si vyzkoušeli jinde, tady je spojujeme do celistvého konceptu, který reaguje na potřeby moderního městského člověka,“ líčí projektový manažer Skanska Residential Pavel Tomek.