Ruce pryč od flipování podílů. Je to hazard a pohybujete se na hraně etiky, varuje Hendrik Meyer
Ve světě realit se objevil staronový trend ve skupování podílů. Bývalý šéf portálu Bezrealitky upozorňuje, že to není nic pro nezkušené investory.
Hendrik Meyer, bývalý CEO Bezrealitky.cz a šéf realitní skupiny EHS
Výhodně koupit nemovitost, udělat v ní kosmetické změny nebo ji výrazněji renovovat a pak se ziskem prodat. To je ideální scénář řady lidí a také investiční strategie, která funguje snad od nepaměti. Někdy je její realizace snazší, jindy složitější, třeba když jsou ceny nemovitostí na historických maximech a financování se prodražuje. V Česku se ale v poslední době objevuje řada samozvaných expertů, kteří takzvané flipování realit doporučují jako ideální cestu ke zbohatnutí. Má to ovšem řadu háčků.
O tom, zda neděláte chybu, pokud jste si ještě neflipli nějakou nemovitost, jsme se bavili před časem v našem podcastu Money Maker. Před nákupem a prodejem bytů nebo nemovitostních podílů začala varovat řada zkušených investorů, protože nejde o tak snadnou disciplínu, jak se může zdát. Teď se k nim připojuje také Hendrik Meyer, někdejší dlouholetý šéf portálu Bezrealitky, který nyní řídí jeho mateřskou skupinu European Housing Services (EHS). V komentáři pro CzechCrunch popisuje, kdy flat flipping, jak se říká strategii, která zahrnuje nákup domů či bytů (případně jejich renovaci) a prodej se ziskem v krátkém časovém období, funguje, kdy naopak ne a proč je to celé ještě těžší s podíly.
***
Chtěl bych někdy investovat do nemovitostních podílů? Takovou nabídku bych si pravděpodobně vyslechl, ale pak zdvořile odmítl. Proč? Je to byznys pro velice zkušené a velice trpělivé investory, kteří mají chuť hledat jehlu v kupce sena. Dnes navíc přitahuje sorty „investorů“, se kterými nechcete mít nic společného. A hlavně: bezpečnějších příležitostí, kde se dnes na realitním trhu dají vydělat peníze, je celá řada – jen z nich riziko kouká výrazně víc, než je realitním laikům příjemné.
Mimochodem, podobně rezervovaný jsem k čistokrevnému flippingu nemovitostí. Tedy schématu, kdy koupíte nemovitost, chvilku ji podržíte a následně ji vracíte na trh. Stojím si totiž po celou dobu, co se věnuju realitnímu byznysu, za jednou zásadou. Každý článek realitního procesu musí mít přidanou hodnotu vyvažující peníze, které si vydělá. A jako ji často nemají makléři, kteří získají statisíce z provizí, nemívají ji ani čistokrevní flippeři.
V případě flat flippingu můžete zvýšit tržní hodnotu investováním do nemovitosti, tedy například rekonstrukcí. V takovém případě už se nebavíme o flippingu jako spíše o redevelopmentu nebo „mikrodevelopmentu“. To je mimochodem cesta, kterou dlouhodobě volí právě EHS a z pohledu přidané hodnoty a redukce rizik je z našeho pohledu ideální. Jen potřebuje velké know-how a úsilí, což je – buďme upřímní – v přímém rozporu s tím, co flippeři často hledají.