S akciemi se tradičně obchoduje od 9 do 5. Blíží se ale nonstop revoluce a dopadne i na úřady
Petr Žabža, který má v Air Bank na starost vývoj a správu investičních produktů, glosuje, co způsobí nonstop obchodování na newyorské burze.
Petr Žabža píše tentokrát o americké burze
Glosa Petra Žabži: Burziáni jsou nyní zvyklí na pravidelný režim – trhy otevírají většinou v devět ráno a končí někde mezi čtvrtou a pátou odpoledne. Jenže tenhle roky prověřený rytmus se možná chýlí ke konci, protože New York Stock Exchange, tedy největší světová burza podle tržní kapitalizace, seriózně zvažuje přechod na model 24/7. Následně by se nejspíš přidaly i další včetně Nasdaqu.
Co by to pro trhy a jejich účastníky znamenalo? Na prvním místě vyšší likviditu, která by díky nepřetržité nabídce a poptávce mohla snížit transakční náklady. Investoři by navíc mohli fakticky v reálném čase reagovat na události kdekoliv na světě, a tak bychom se na milimetry přiblížili myšlence, že „všechny známé okolnosti jsou reflektované v ceně aktiva“.
Trhy by jistě dostaly i větší hloubku, protože non-stop obchodování by umožnilo účastnit se burzovního dění mnohem širšímu publiku. A v neposlední řadě by poklesla i volatilita, protože aktuální události by se v cenách reflektovaly okamžitě, a tak bychom se nejspíš vyhnuli prudkým růstům a poklesům, které občas vidíme nyní.
Nemá to však jenom pozitiva. Obchodování „bez hranic“ povede k vyšším nárokům jak na lidi, tak na stroje a zvýší riziko chyb. Regulátoři, kteří dosud fungují v režimu 9-5, budou muset dramaticky změnit svůj model chování v zájmu zajištění férového obchodování, prevence tržní manipulace a ochrany investorů.