S českou virtuální realitou chtějí trénovat všichni. Po NHL míří do tenisové ATP, vyhlíží i NBA
Čech Bob Tetiva má podporu Davida Pastrňáka i bývalé slavné tenistky Martiny Navrátilové. A právě tenis je další sport, který chce ovládnout.
Před několika lety do jeho technologie investoval hokejový mág David Pastrňák. A právě na NHL se český podnikatel Bob Tetiva začal více zaměřovat – když už věřil, že má v rukou špičkový produkt pro vylepšování tréninků hráčů, chtěl ho dostat do té nejlepší ligy. Jen o hokeji ale jeho Sense Arena není, dá se totiž aplikovat v různých sportech. Například v tenisu, kde už před rokem ukázala, že má velkou sílu. Teď to ale posouvá na další úroveň. A brzy o ní uslyší i ti nejlepší tenisté jako Novak Djoković nebo Rafael Nadal.
Původem pražský startup Sense Arena se spojil s prestižní tenisovou organizací ATP, pod jejíž hlavičkou probíhají všechny hlavní tenisové turnaje sezóny včetně grandslamů. Navázal s ní několikaletou spolupráci a zároveň se stal dvorním dodavatelem tréninkového systému, který prorazil také ve slavné NHL.
„Naším cílem je změnit tenis tím, že zvýšíme výkonnost sportovců skrze mentální, taktický a vizualizační trénink,“ řekl ke spolupráci s ATP zakladatel Sense Areny Bob Tetiva. Byl to právě on, kdo vymyslel způsob, jak tréninky amatérských i profesionálních sportovců vylepšit – a šel na to přes virtuální realitu, kdy hráči na hlavu dostanou brýle, do ruky senzory a před oči nové možnosti.
Sense Arena totiž hráčům ve virtuální realitě poskytuje mentální a kognitivní trénink a pomáhá jim zlepšovat například čtení soupeře, rozhodovací schopnosti nebo koncentraci. Jedná se tak o doplněk standardních tréninkových drilů, který nabízí data, s nimiž by sportovci v reálném světě jen stěží pracovali. A když je správně využijí, může to rozhodnout o jejich úspěchu na hřišti.
„Stejně jako hokej je tenis geometrická hra, při které na kurtu hledáte správné úhly a volné sektory,“ řekla loni vítězka úctyhodných devětapadesáti grandslamových titulů a poradkyně startupu Martina Navrátilová. „Když je vše vizuální, je to velký rozdíl. Usnadní to nácvik techniky i pohybu. Hráči pak jde vše přímo do hlavy,“ dodala během promo akce na pražské Štvanici, na které byl i CzechCrunch.
Obzvlášť zajímavá může být pro tenisty funkce pro trénování returnů, díky které budou moci analyzovat a vracet přesná podání, která se na některých z okruhů ATP (a dámské WTA) opravdu odehrála, akorát s tím rozdílem, že je budou řešit ve virtuální realitě. Stejně tak se v tom mohou zdokonalovat i rekreační hráči, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké to je stát před profesionálním tenistou na protější straně dvorce.
Sense Arena uvádí, že v úzké spolupráci s ATP bude postupně tréninkovou platformu ladit, přičemž mají v plánu také pracovat na obsahu, díky kterému budou vzdělávat širší tenisovou komunitu mimo jiné o výhodách mentálního tréninku. „Ať už jde o ATP Tour nebo jakoukoli úroveň hry, rozdíl mezi výhrou a prohrou často spočívá v mentální odolnosti a přípravě,“ řekl šéf ATP Massimo Calvelli.