S tradičním modelem práce už na trhu neuspějete. Flexibilita je pro zaměstnance nutností, říká slovenský startup CloudTalk

cloudtalk

Foto: CloudTalk

Martin Malych a Viktor Vanek, spoluzakladatelé startupu CloudTalk

Pokles poptávky po zaměstnancích na počátku koronavirové krize, která přinesla do firem náhlou nejistotu, byl po několika měsících vystřídán opačným extrémem. Důkazem jsou například data pracovního portálu Profesia.sk, na němž firmy letos v červnu zveřejnily více než 29 tisíc nabídek – nejvíce ve čtyřiadvacetileté historii slovenského portálu. Souboj o talenty je obrovský a mění se i to, jak firmy fungují a jak přistupují ke svým zaměstnancům.

Změnami prochází i rychle rostoucí slovenský startup CloudTalk, který vyvíjí cloudový nástroj pro call centra a od investorů letos získal 155 milionů korun. Klaudia Nemčická, Head of People Department z CloudTalku, v komentáři pro CzechCrunch popisuje, jak startup i kvůli pandemii změnil své fungování, proč nabízí zaměstnancům maximální flexibilitu a na co láká nové posily, kterých jak do svých poboček v Česku, na Slovensku i ve Španělsku, tak na remote pozice hledá stále několik desítek.

***

Stejně jako se v mnoha oblastech lidé pravděpodobně zcela nevrátí ke způsobu života před pandemií, dochází ke změnám i ve stylu práce a v očekáváních, která mají zaměstnanci od zaměstnavatelů. Mnoho lidí pracuje z domova již téměř rok a půl. Ještě nedávno v mnoha společnostech prakticky nepředstavitelná věc je najednou standardem, jemuž je třeba se přizpůsobit.

Zaměstnanci jednak stále více preferují flexibilitu spojenou s prací z domova nebo odkudkoliv mimo kancelář, ale také přátelskou firemní kulturu nebo vnímanou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. I to s novým pracovním nastavením souvisí. V některých případech jsou tato kritéria dokonce důležitější než finanční odměna.

Flexibilita je nutností

Před covidovou pandemií si mnoho lidí nedokázalo představit, že by pracovali z domova delší dobu. Dnes už si naopak mnoho lidí nedokáže představit práci bez flexibility. V CloudTalku si proto zakládáme na tom, aby měl každý zaměstnanec co největší svobodu a také jistotu, že může z domova pracovat.

Mnoho vedoucích pracovníků se přitom obává, že se lidé méně soustředí na své pracovní povinnosti mimo kancelář. Opak je však pravdou. Průzkum webu Flexjobs ukázal, že až 65 procent pracovníků pracujících z domova vykazuje vyšší produktivitu. Firmy, které vyžadují, aby se lidé vraceli do kanceláře, se tak dostávají do nevýhody. Nám se nakonec osvědčil hybridní model, kdy si může každý člověk vybrat, co mu více vyhovuje.

cloudtalk

Foto: CloudTalk

Marketingový tým slovenského startup CloudTalk

Našim zaměstnancům nabízíme jak práci z domova, kterou využívá zhruba 60 kolegů, tak možnost pracovat z jedné našich kanceláří. Ty máme v Bratislavě, Praze nebo španělské Málaze. Proč Málaga? Je totiž místem s velkou mezinárodní komunitou talentovaných lidí, zahraničních firem i začínajících startupů.

Je na každém zaměstnanci, jenž si vybere práci na dálku, zda někdy přijde do kanceláře. Je to na jeho rozhodnutí. Nemáme kvóty, kolik dní v týdnu musíme být v kanceláři. Máme například zaměstnance, kteří pracují ze zemí jako Maďarsko nebo ze států Jižní Ameriky, kde se kancelář vůbec nenachází – ti jsou tedy plně remote.

Od roku 2018 jsme se rozrostli z pěti zaměstnanců na více než 130 lidí a stále přicházejí noví kolegové, takže je velmi důležité si mezinárodní hybridní nastavení udržet.

Zaměstnanec na prvním místě

Dnešní trh práce se řídí důležitým pravidlem: zaměstnanec na prvním místě. Pokud si chce společnost udržet ty nejlepší talenty, musí zajistit přátelskou firemní kulturu. Každý zaměstnanec by se měl cítit respektován. Je také důležité, aby zaměstnavatel i kolegové chápali a respektovali jeho hodnoty a aby pracoviště kladlo důraz na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem nebo na spravedlnost.

Každá úspěšná společnost zároveň potřebuje budovat pevné vztahy mezi zaměstnanci, což není vždy snadné. Zvláště v období pandemie, kdy zaměstnanci přišli o oblíbené „small talky“ v kuchyňce a pár kroků k vedlejšímu stolu nevyhnutelně nahradil telefonát nebo e-mail. Neboť máme různorodý tým 22 národností z 18 zemí, naučili jsme se udržovat dobré vztahy na dálku, protože bez nich bychom to nedokázali.

I přesto, že naši zaměstnanci mohou pracovat odkudkoli, daří se nám navazovat i mezi lidmi, které často dělí stovky kilometrů, přátelství. Ačkoliv komunikujeme hlavně přes Slack nebo Google Meet. Pravidelně například propojujeme online vždy dva náhodně vybrané kolegy, kteří se mohou lépe poznat. Pořádáme také různá skupinová virtuální setkání. V prosinci se například chystáme na společnou ranní jógu. Těšíme se také na několikadenní online teambuilding plný kreativních aktivit a her.

Ani to však logicky zcela nenahradí skutečný kontakt, a proto pořádáme teambuildingové akce s plně hrazenými náklady na cestu a ubytování, týmové večeře nebo společné porady v kanceláři. Pro kolegy, kteří se nemohou dostavit osobně, jsou přenášeny online.

Zaměstnanci vyžadují kariérní a osobní růst

Podle průzkumu poradenské společnosti Robert Half a programu Enactus jsou v současné době kariérní vzdělávání a odborná příprava klíčovým faktorem při výběru zaměstnání, a to zejména pro mladé lidi. To potvrdilo až 91 procent respondentů narozených v letech 1990 až 1999. Společnost Randstad navíc uvádí, že až 47 procent zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním opustí své současné zaměstnání, pokud nedostanou příležitost ke kariérnímu růstu.

Každému členovi týmu nabízíme bezplatné konzultace s komunikačními trenéry a různé vzdělávací či jazykové kurzy. Pro zahraniční zaměstnance pořádáme kurzy slovenštiny nebo češtiny, aby se naučili alespoň základy, a pokud se za námi přesunou do Prahy nebo Bratislavy, mohou se bez problémů domluvit. Poskytujeme také konzultace s koučem, které mohou každého posunout vpřed v pracovním i osobním životě.

cloudtalk-meet

Foto: CloudTalk

CloudTalk má kolegy po celém světě

To vše je pak spojeno s pravidelným sdílením zpětné vazby, která je klíčová pro vyhodnocení nastavených pravidel a zjištění nálady na pracovišti. Zpětnou vazbu sbíráme jak ze strany vedení pro zaměstnance, tak naopak.

Například jsme na základě pravidelných firemních průzkumů zjistili, že můžeme zapracovat na naší work-life balance kultuře. Proto jsme zavedli Multisport karty nebo možnost konzultací se zmíněným komunikačním koučem. Od té doby se ukazatele výrazně zlepšily.

Lidé jsou spokojeni, když je jejich hlas slyšet a když vědí, že se jejich názory a návrhy někdo zabývá. Díky nim pak můžeme pracovní prostředí ještě více zlepšit.

Partnerem článku je společnost CloudTalk. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

CloudTalk

Slovensko-český startup CloudTalk je inteligentní telefonní software pro efektivní komunikaci…

Klíčoví lidé

0328_9r5a8487-1-2

Martin Malych

Founder

CzechCrunch Jobs