Od aplikace na volání k disrupci call center. Slovensko-český CloudTalk získal investici 155 milionů korun

Peter BrejčákPeter Brejčák

cloudtalk

Foto: CloudTalk

Martin Malych a Viktor Vanek, spoluzakladatelé startupu CloudTalk

0Zobrazit komentáře

Slovensko-český startup CloudTalk modernizuje call centra a teď oznámil získání investice ve výši šest milionů eur, tedy zhruba 155 milionů korun. Do firmy zaměstnávající šedesát lidí v Bratislavě a Praze vložil kapitál fond henQ Capital Partners, v tuzemsku známý díky investici do startupu Mews, s přispěním Point Nine Capital, do jehož investičního portfolia spadá například Merxu Václava Lišky, Revolut nebo Typerfome.

Nové kolo navazuje na předešlou seed investici z roku 2019, kdy do startupu vložil 34 milionů korun tuzemský fond Presto Ventures. Celkově tak investoři podpořili CloudTalk v dalším rozvoji již téměř 190 miliony korun. Podle vyjádření zakladatelů se během toho osminásobně zvýšila valuace startupu, ale přesnou částku říct nechtějí.

„V CloudTalku jsme začínali jako pár jedinců posedlých novou cloudovou technologií. Dnes náš tým čítá 57 členů devíti různých národností. Přitom obsluhujeme tisíce zákazníků z více než 80 zemí světa. Naším plánem je ztrojnásobit počet zaměstnanců a vyvinout několik nových integrací k produktu. Zároveň míříme k zřízení inovativní laboratoře, která se zaměří na umělou inteligenci,“ popisuje Martin Malych, spoluzakladatel firmy.

Mladý startup, který má hlavní sídlo v Bratislavě, hlásí, že v loňském roce jeho tržby vyrostly na dva miliony eur, což je v přepočtu přes 50 milionů korun a meziroční růst o více než 220 procent. CloudTalk je prozatím ve ztrátě, což však považují jeho zakladatelé zejména v prvních letech za součást hry.

„Náš záměr pro tento rok ani ten následující není budování ziskovosti. Chceme tržbami narůst meziročně o 150 % a na to určitě utratíme více peněz, než vyděláme. Je to standard pro jakýkoliv jiný SaaS byznys po investičním kole Series A,“ říká pro CzechCrunch Martin Malych. Nejprve totiž musí CloudTalk investovat do toho, aby získal nové zákazníky, od nichž mu pak budou plynout příjmy.

cloudtalk_spoluzakladatele-martin-malych-vlevo-a-viktor-vanek_2-min

Foto: CloudTalk

Martin Malych a Viktor Vanek, spoluzakladatelé startupu CloudTalk

CloudTalk zakládal v roce 2018 Malych společně s Viktorem Vanekem jako jednoduchou aplikaci k volání. Brzy si však uvědomili potenciál na trhu call center a svůj produkt tak přizpůsobili novému užití. Aktuálně mají klienty z osmdesáti zemí světa a obecně se soustředí zejména na týmy zákaznické podpory a salesu menších a středních firem do tří tisíc uživatelů.

Poptávka po cloudových call centrech je přitom podle vyjádření zakladatelů větší než kdykoliv předtím, trend lidí pracujících na dálku rostoucí zájem ještě umocňuje. I v době e-mailů, live chatů a chatbotů je totiž právě telefonování jedním z nejrychlejších způsobů, jakým zákazníci řeší své problémy.

Většina call center je však podle CloudTalku pořád postavena na zastaralém řešení. Dlouhodobě stagnující telekomunikační trh s globální velikostí 50 miliard dolarů ročně tak chce bratislavský startup posunout směrem k moderním technologiím. Hlavním cílem je poskytovat dlouhodobě nedotčenou kvalitu hovorů a automatizaci pracovních postupů.

Přední výhodou produktu je podle zakladatelů propojení s CRM programy a helpdeskem. Zaměstnanci zákaznické péče nebo sales oddělení mají neustálý přehled o svých zákaznících a podle interních statistik startupu tak ušetří dvě až tři minuty každého hovoru, jelikož operátorům odpadá nadbytečné vyhledávání informací či aktualizace systémů.

„Museli jsme se vypořádat s různými technickými překážkami, abychom mohli poskytovat prvotřídní telefonní hovory. Nechtěli jsme jít tradiční cestou a být závislí na třetí straně, jako je třeba Twilio,“ říká Malych s odkazem na amerického giganta, který v tuzemsku vzbudil pozornost miliardovou akvizicí startupu Ytica. „Místo toho jsme se rozhodli vybudovat vlastní infrastrukturu, která nám dává možnost lepší kontroly nad kvalitou hlasu,“ doplňuje spoluzakladatel.

V pražských kancelářích CloudTalku pracuje dvacítka zaměstnanců, současně zde sedí i šéfové oddělení salesu a developmentu. Ze současných celkově 60 lidí chce startup i díky investici navýšit tento počet na trojnásobek, nové posily do týmu se stanou součástí interního Innovation Labu zaměřeného na vývoj a implementaci umělé inteligence do call center.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

CloudTalk

Slovensko-český startup CloudTalk je inteligentní telefonní software pro efektivní komunikaci…

Klíčoví lidé

0328_9r5a8487-1-2

Martin Malych

Founder