Salvador příští měsíc zavede bitcoin jako oficiální platidlo a zapíše se do historie. Ekonomové ale mají obavy

Filip HouskaFilip Houska

Nayib Bukele, prezident státu Salvador, který schválil bitcoin jako zákonné platidlo

0Zobrazit komentáře

Už 7. září se Salvador zapíše do kryptoměnové historie. Jako první země světa totiž ustanoví vedle amerického dolaru coby další oficiální platidlo také bitcoin. Vláda tohoto malého středoamerického státu hodlá za jeho zavedení utratit až 75 milionů dolarů (1,6 miliardy korun), zda to ale bude správný krok kupředu, zatím téměř nikdo nedokáže odhadnout.

První zprávy o zavedení bitcoinu jako hlavního platidla v Salvadoru přišly začátkem letošního června, kdy návrh prezidenta Nayiba Bukeleho schválil parlament. A byť minimálně Světová banka tomuto rozhodnutí příliš nefandila, tamní vláda je přesvědčená o tom, že to bude dobrý krok vstříc „finančnímu začlenění, investicím, turistice, inovacím a ekonomickému rozvoji“.

Celý plán počítá i se zavedením nového systému pod označením Chivo, prostřednictvím kterého by obyvatelé země mohli skrze bitcoiny (potažmo americké dolary) nakupovat zboží nebo platit za služby. Vláda mimo jiné schválila, že každý, kdo se přihlásí k této elektronické peněžence, obdrží do startu v bitcoinu 30 dolarů.

Skepse ekonomů

Ekonomové však varují, že nástup bitcoinu vážně ohrožuje salvadorskou ekonomiku, jejíž hodnota je 26 miliard dolarů (565 miliard korun). Centrální banka zadlužené země by totiž mohla být donucena utratit devizové rezervy za nákup bitcoinu, pokud se hodnota kryptoaktiv propadne a spotřebitelé se rozhodnout obrátit do bezpečí dolaru.

Spolu s tím odborníci vyzdvihují také rizika spojená s otevřením decentralizovaného systému jako takového. Podle nich se totiž otevírají dveře anonymním a nezákonným transakcím, například praní špinavých peněz. Země také nemá nástroje a kapacity, aby zvládla případný spekulativní útok.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Přijetím bitcoinu jako zákonného platidla se dostáváme na horskou dráhu,“ uvádí ekonom Carlos Acevedo, který byl v letech 2009 až 2013 guvernérem salvadorské centrální banky. Za zmínku stojí i skutečnost, že vláda už nemůže tisknout vlastní peníze, protože Salvador se před dvěma desetiletími vzdal domácí měny a zavedl dolary, nyní má ale problémy s jejich získáváním.

Plán současně představuje také značná rizika, protože vláda má omezený přístup na dluhové trhy, čelí rostoucím nákladům na úvěry a rozsáhlému rozpočtovému schodku. V současnosti země jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o programu finanční pomoci ve výši 1,3 miliardy dolarů (28,3 miliardy korun). Podle informovaných zdrojů však s fondem zavedení bitcoinu nekonzultovala.

Do zavedení bitcoinu coby hlavního salvadorského platidla se už mimo jiné zapojují i externí hráči. Například americký provozovatel bankomatů Athena Bitcoin Global plánuje investovat milion dolarů (21,7 milionu korun) do instalace sítě bitcoinových bankomatů v zemi. Salvadorci by tak s aplikací mobilní peněženky chystaného systému Chivo mohli na obrazovce bankomatu naskenovat QR kód a nakupovat i prodávat bitcoiny právě za dolary.

S přispěním ČTK.

Rubriku Krypto podporujílongriver_v

CzechCrunch Jobs