Salvador příští měsíc zavede bitcoin jako oficiální platidlo a zapíše se do historie. Ekonomové ale mají obavy
Už 7. září se Salvador zapíše do kryptoměnové historie. Jako první země světa totiž ustanoví vedle amerického dolaru coby další oficiální platidlo také bitcoin. Vláda tohoto malého středoamerického státu hodlá za jeho zavedení utratit až 75 milionů dolarů (1,6 miliardy korun), zda to ale bude správný krok kupředu, zatím téměř nikdo nedokáže odhadnout.
První zprávy o zavedení bitcoinu jako hlavního platidla v Salvadoru přišly začátkem letošního června, kdy návrh prezidenta Nayiba Bukeleho schválil parlament. A byť minimálně Světová banka tomuto rozhodnutí příliš nefandila, tamní vláda je přesvědčená o tom, že to bude dobrý krok vstříc „finančnímu začlenění, investicím, turistice, inovacím a ekonomickému rozvoji“.
Celý plán počítá i se zavedením nového systému pod označením Chivo, prostřednictvím kterého by obyvatelé země mohli skrze bitcoiny (potažmo americké dolary) nakupovat zboží nebo platit za služby. Vláda mimo jiné schválila, že každý, kdo se přihlásí k této elektronické peněžence, obdrží do startu v bitcoinu 30 dolarů.
Skepse ekonomů
Ekonomové však varují, že nástup bitcoinu vážně ohrožuje salvadorskou ekonomiku, jejíž hodnota je 26 miliard dolarů (565 miliard korun). Centrální banka zadlužené země by totiž mohla být donucena utratit devizové rezervy za nákup bitcoinu, pokud se hodnota kryptoaktiv propadne a spotřebitelé se rozhodnout obrátit do bezpečí dolaru.
Spolu s tím odborníci vyzdvihují také rizika spojená s otevřením decentralizovaného systému jako takového. Podle nich se totiž otevírají dveře anonymním a nezákonným transakcím, například praní špinavých peněz. Země také nemá nástroje a kapacity, aby zvládla případný spekulativní útok.