Salvador je první zemí světa, která schválila bitcoin jako zákonné platidlo. Cena vyrostla na 35 tisíc dolarů

Nayib Bukele, prezident státu Salvador, který schválil bitcoin jako zákonné platidlo

O tom, zda je bitcoin měnou budoucnosti, se debatuje už dlouhé roky. I přes své velké výkyvy v posledních dnech a týdnech je s cenou 35 tisíc dolarů za minci (730 tisíc korun) stále nejhodnotnější kryptoměnou a mnozí ho považují za „moderní zlato“, uchovatele hodnoty. Malý středoamerický stát Salvador ovšem bitcoinu věří natolik, že z něj udělal své zákonné platidlo. Jde o první zemi na světě, která se k něčemu takovému rozhodla.

Návrh prezidenta Nayiba Bukeleho ležel na stolech tamních poslanců už pár dní. Až dnes v noci středoevropského času byl však parlamentem oficiálně přijat. Pro zavedení bitcoinu coby zákonné měny hlasovalo 62 z 84 poslanců a bylo rozhodnuto, že zákon vstoupí v platnost za devadesát dní od schválení. Platit ale bude i nadále možné americkým dolarem. Prezident Bukele si pak od tohoto rozhodnutí slibuje několik pro zemi důležitých výhod.

„Zavedení bitcoinu jako zákonného platidla přinese naší zemi finanční začlenění, investice, turistiku, inovaci a ekonomický rozvoj,“ napsal Bukele na svém Twitteru krátce před hlasováním v parlamentu, který ovládá jeho strana Gran Alianza por la Unidad Nacional (Velká aliance pro národní jednotu) a její spojenci. Přijetí nejpopulárnější kryptoměny současnosti by navíc mělo občanům Salvadoru žijícím v zahraničí usnadnit posílání plateb do vlasti.

Podle Bukeleho, který je prezidentem malého státu ve Střední Americe od roku 2019, by mělo jít až o šest miliard dolarů remitencí ročně. Dále má bitcoin pro tisíce lidí v Salvadoru zpřístupnit začlenění do „legální ekonomiky“, čímž Bukele odkazuje na fakt, že až 70 procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno. Zavedení kryptoměny se zkratkou BTC by to díky své povaze mělo změnit.

Pro Salvador tak jde nepochybně o velkou věc, kterou přijal i přes skutečnost, že se může odrazit na programu pomoci, o němž země jedná s Mezinárodním měnovým fondem a který přesahuje jednu miliardu dolarů. Stát dokonce umožní získat trvalé občanství každému, kdo v zemi investuje alespoň tři bitcoiny. Globální trh ale na tuto novinku reaguje poměrně chladně.

„Slabší reakce trhu na tak potenciálně přelomový krok pramení z globální atmosféry, která nyní kryptoměny obestírá. Tu určují zejména vlády a centrální banky klíčových ekonomik, jako jsou USA nebo Čína. Ty v současné době podnikají kroky směřující spíše k potlačení než podpoře kryptoměn,“ píše ekonom Lukáš Kovanda a dodává, že Salvador zdaleka nemá takovou sílu jako třeba Elon Musk, který dokáže s vývojem kryptoměn zatočit i pouhými tweety.

Bitcoin v posledních týdnech nezažívá dobré období. Hlavním spouštěčem pro pokles ceny bitcoinu bylo rozhodnutí americké automobilky Tesla, jež oznámila, že kryptoměnu z důvodu ekologické náročnosti přestává přijímat coby platidlo a nadále již další mince nebude nakupovat. Svou roli sehrály i čínské regulace. Nyní se bitcoin trochu oklepal, za 24 hodin zpevnil o zhruba tři procenta a dosáhl hodnoty 35 tisíc dolarů, stále je však daleko od ceny 63 tisíc dolarů, na níž byl v polovině dubna.

Filip Houska

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.