Samsung vyrazí do boje s populární Ourou. Ukázal, že bude mít vlastní chytrý prsten

Jihokorejský technologický gigant se chlubil hlavně novými telefony poháněnými umělou inteligencí. Pak si přichystal jedno překvapení.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

galaxy-ring

Foto: Ondřej Holzman / CzechCrunch

Samsung poprvé ukázal svůj chytrý prsten Galaxy Ring

0Zobrazit komentáře

Mohutnější černé, stříbrné nebo zlaté prsteny na rukou lidí po celém světě je možné vídat stále častěji. Stejně jako byla kdysi zažehnuta éra chytrých náramků a později chytrých hodinek, jsou v posledních letech velmi populární chytré prsteny. Teď se do této hry chce vložit také Samsung, který v ní jistě bude mít nemalé ambice. Pouští se na trh, kde aktuálně patří mezi nejznámější hráče finská společnost Oura Health, a na své konferenci Galaxy Unpacked ukázal, že se chystá vyrukovat pravděpodobně s velmi podobným prstenem. Na další informace si ale budeme muset počkat.

Lednová konference Galaxy Unpacked byla především o nové řadě telefonů Galaxy S24, která již tradičně nabízí tři varianty – základní S24, prostřední S24+ a nejvýkonnější vlajkovou loď S24 Ultra. Jelikož po hardwarové stránce už jsou tyto telefony kvalitativně velmi vysoko, soustředil se Samsung zejména na využití umělé inteligence (AI). Jeho první mobilní telefony využívající zejména AI nástroje od Googlu, které pomáhají s lepšími fotografiemi, překladem nebo hledáním, ukazují, jak zásadním způsobem může rychle se rozvíjející technologie ovládání mobilů změnit.

Na závěr prezentace si pak Samsung přichystal doslova párvteřinové překvapení, když oznámil a krátce ukázal, že chystá vlastní chytrý prsten. Bude se jmenovat Galaxy Ring, bude napojen do rostoucího ekosystému produktů značky Samsung, která se stále více soustředí také na funkce a služby spojené s monitorováním zdraví svých uživatelů… A to je kromě pár animací vše, co o něm zatím víme. Samsung neprozradil vůbec žádné další detaily kromě toho, že půjde o „výkonné a dostupné“ zdravotní a wellness zařízení. Přestože se na Galaxy Unpacked představení prstenu nečekalo, vzhledem k dění na trhu to není tak nepředvídatelný krok.

oura-ring

Foto: Oura

Chytré prsteny Oura Ring

Popularita zmíněného prstenu Oura, který díky integrovaným senzorům měří aktivitu, srdeční tep, tělesnou teplotu, dechovou frekvenci či spánek uživatelů a následně vše sumíruje a vyhodnocuje v mobilní aplikaci, přiměla řadu dalších hráčů, aby se do této oblasti pustili. Delší dobu se spekulovalo, že s vlastním prstenem přijde i právě Samsung, který si loni dokumenty k takovému produktu, který by uměl měřit EKG či ovládat chytrou domácnost, patentoval. Detailnější informace o chystaném produktu prozatím jihokorejská společnost odmítla prozradit, ve svém oficiálním vyjádření pouze popsala svůj přístup v této oblasti.

„Základem je konsolidace přesnějších a konzistentnějších údajů shromažďovaných po co nejdelší dobu. Proto Samsung rozšiřuje své portfolio nositelných zařízení a brzy přinese nashromážděné inovace v té nejmenší podobě s Galaxy Ring. Díky špičkovým technologiím snímačů a pohodlnému nošení 24 hodin denně sedm dní v týdnu zjednoduší Galaxy Ring každodenní wellness pro ještě více způsobů, jak porozumět sám sobě ve dne i v noci,“ uvedla firma.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A co na tento tah Samsungu říká výkonný ředitel Oura Health Tom Hale? „Od našeho založení před více než deseti lety jsme neúnavně investovali do vytvoření nejlepšího chytrého prstenu,“ uvedl pro TechCrunch. A připomněl, že zdravotní šperky od Oury nosí lidé všech věkových kategorií, sportovci, ale i ti, kdo chtějí zlepšit spánek nebo odbourat stres.

„Oura pravidelně vydává nové funkce a má nejsilnější portfolio duševního vlastnictví – jak v oblasti hardwaru, tak softwaru – pro inteligentní kroužky, se 100 udělenými patenty, 270 podanými patentovými přihláškami a více než 130 registrovanými ochrannými známkami,“ dodal Hale. Vstup nových hráčů do stejné oblasti je podle něj pro firmu motivací do další práce.

Na to, čím bude chtít Samsung zákazníky u svého chytrého prstenu zaujmout a zda nabídne proti konkurenci nějakou zásadní novou funkci, si budeme muset teprve počkat. Jednou z výhod Oury může být podpora všech operačních systémů, respektive vedle Androidu také iOS, takže mohou finský prsten využívat rovněž uživatelé iPhonů. Prozatím není známo, zda takovou možnost povolí i Samsung.

Purple Technology staví serverless aplikace, které stojí peníze, jen když skutečně pracují

Vývojáři z Purple Technology nabízejí serverless aplikace. Jejich provoz je oproti cloudu někdy tak levný, že tomu firmy odmítají věřit.

Jan Červinka (vlevo) a Martin Urban z Purple Technology

Foto: CzechCrunch

Technologický šéf Purple Technology Jan Červinka (vlevo) a šéf vývoje Martin Urban.

Pronájem cloudových služeb je mantrou dnešního vývojářského prostředí. Na horizontu se ale objevuje další technologie – serverless přístup, tedy vývoj softwarových aplikací, které lze spouštět a provozovat kompletně bez správy a údržby serverů. Firma jednoduše využije všech výhod cloudu a zároveň nemusí platit pronájem výpočetního výkonu serverů v době, kdy aplikaci nikdo nepoužívá. Tento přístup zatím razí hrstka firem a jednou z nich je brněnská vývojová agentura Purple Technology, jejíž představitelé byli hosty podcastu BrandStories.

„Zaměřujeme se na serverless aplikace pro fintechové služby, ale tento přístup se osvědčuje i v jiných odvětvích. Vytvořil jsem si například kompletně serverless aplikaci turistického průvodce, která má desítky uživatelů a jejíž provoz nestojí nic, respektive platím jen 25 centů měsíčně za doménu,“ vysvětluje Martin Urban, šéf vývoje ve společnosti Purple Technology, v čem je vývoj aplikací bez klasického pronájmu cloudových serverů revoluční.

„Kdybych od serveru potřeboval kontinuální zápřah, serverless mi nepřinese výhodu lepší ceny. Každá aplikace ale obsahuje procesy, které ze serverless přístupu mohou benefitovat. Typicky mě napadá přihlašování a onboarding nových uživatelů, které probíhají vždy jen nárazově,“ doplňuje technologický šéf Purple Teamu Jan Červinka. 

Oba byli hosty nejnovějšího dílu podcastu BrandStories, vznikajícího ve spolupráci CzechCrunche s vybranými společnostmi. Pustit si ho můžete na Spotify, Apple Podcastech nebo na YouTube či v přehrávači níže.

Softwarový vývoj dříve vypadal tak, že každá firma musela servery fyzicky provozovat ve vlastní budově. Cloudové služby poté vývojářům umožnily pronajmout si výpočetní výkon či úložiště na serverech v datových centrech provozovaných společnostmi, jako jsou Amazon Web Services, Microsoft Azure nebo Google Cloud. Serverless jde evolučně ještě dál, protože nepracuje s časovým pronájmem celých serverových jednotek, ale pouze potřebného výpočetního výkonu.

„Serverless přístup ořezává všechny nepotřebné části vývojového procesu jako management služeb, údržbu hardwaru i DevOps (přístup k vývoji, který zdůrazňuje komunikaci a spolupráci mezi vývojářem a odborníky na IT provoz – pozn. redakce). Využívá cloudového poskytovatele a vývojovému týmu přináší komfort toho, že se může plně soustředit na byznysové přínosy, které má aplikace firmě přinášet,“ popisuje Urban. Distribuci výkonu si spravuje poskytovatel cloudové infrastruktury, firma pak vždy platí za skutečně spotřebované služby, nikoliv jen vyhrazené.

Purple Technology patří do skupiny firem zaměřených na řešení a služby pro obchodování na finančních trzích, kterým nabízí vývoj na klíč včetně podpory i právního servisu. V konzervativnímu a přísně regulovanému trhu se jim daří prosazovat moderní přístup k vývoji aplikací. „Pro naše klienty není důležitá technologie, ale reálné dopady. Jako například to, že pokryjeme jednorázové špičky nebo že nebudou muset platit provoz o víkendu, kdy jsou trhy zavřené,“ vysvětluje Urban.

Jan Červinka (vlevo) a Martin Urban z Purple Technology

Foto: CzechCrunch

Jan Červinka (vlevo) z Purple Teamu a Martin Urban z Purple Technology byli hosty podcastu BrandStories

Serverless ale zajímá i další odvětví, například online obchodům pomáhá vykrýt špičku kolem Vánoc nebo v době slevových akcí. Podle Urbana je ale nutné novou technologii klientům stále pečlivě vysvětlovat, protože u některých operací její provoz může být tak levný, že to firmy považují spíš za omyl. Serverless cestou jdou už i někteří větší hráči, například nizozemská pošta nebo výrobce stavebnic LEGO. 

V případě Purple Technology jde o tým s unikátními dovednostmi v kontextu celé střední Evropy. „Nikdy jsme vlastně nenarazili na žádné zásadní překážky. Největší výzvou pro nás bývá napojení moderních technologií na zastaralé systémy. A potom tedy osvěta, protože vývojářů se zkušenostmi se serverless vývojem na trhu mnoho není,“ říká Červinka.

Brněnský tým si proto vývojáře sám školí. „Stačí nám Senior TypeScript developer, všechno kolem serverless technologií už ho v rámci naší akademie naučíme,“ doplňuje Červinka, jak k náboru přistupují. Serverless je mezi disciplínou, která vývojářům slibuje minimum balastu spojeného s provozem kódu a maximum času, který lze radši věnovat byznysu s jejich aplikacemi.

Více si můžete poslechnout v dalším díle podcastu BrandStories na Spotify, Apple Podcastech nebo na YouTube. Dozvíte se v něm také:

  • Kde všude serverless šetří náklady na vývoj a provoz aplikací?
  • Co jsou největší rizika při vývoji serverless přístupem?
  • Jak snadná je nová technologie pro vývojáře?
  • Proč Purple Technology preferují cloud Amazon Web Services?
  • Odpadne někdy potřeba starat se nejen o servery, ale i o kód?
CC Native

Partnerem článku je Purple Technology