Satelity od SpaceX už pomáhají. Obnovují internetové připojení v amerických oblastech, které zasáhly ničivé požáry
Bude ještě nějakou dobu trvat, než se SpaceX naplno pustí do provozu své vesmírné internetové sítě. Ačkoliv je systém fungující díky stovkám satelitů zvaných Starlink zatím jen v beta verzi, už nyní ve Spojených státech ukazuje, jak může být užitečný a pomoci v místech, kam je obtížné dostat jiný signál.
Washington, Oregon a Kalifornii od letošního srpna zužují bezprecedentní požáry, které zmařily 37 životů, zničily tisíce budov a na pár dní zahalily do temna, respektive do ruda i slavné Silicon Valley. Na první místa, kam se postupně vracejí lidé, teď umístilo SpaceX své přijímače signálu ze satelitů Starlink a ukazuje, jaké může mít „vesmírný internet“ využití.
Přijímače signálu totiž zajistí možnost komunikovat i z míst, kde není standardní mobilní signál nebo nefunguje internet. Jako první je začala využívat státní Washingtonská armáda a podle serveru CNBC si je nemůže vynachválit.
Happy to have the support of @SpaceX’s Starlink internet as emergency responders look to help residents rebuild the town of Malden, WA that was overcome by wildfires earlier this month. #wawildfire pic.twitter.com/xUSQOjcT4T
— WA Emergency Management ? (@waEMD) September 28, 2020
„Toto zařízení bychom mohli využít také v případech, kdy bychom měli i větší katastrofy. Například zemětřesení – při nich může být komunikace obrovskou překážkou,“ napsala Washingtonská krizová jednotka na Twitteru s tím, že připojení od SpaceX je dostatečně stabilní a funkční.
Přijímače tak již fungují například ve washingtonském městečku Malden, v němž požáry zničily 80 % budov, včetně těch, které sloužily odlehlé vesnici k propojení se světem. Idea celého programu Starlink je vypustit do vesmíru desítky tisíc malých satelitů, které pokryjí internetovým připojením doslova celou planetu, včetně míst a situací, v nichž to doposud nešlo.
Na oběžné dráze už létá přes sedm stovek Starlinků a ačkoliv na plný provoz je to ještě málo, v září bylo SpaceX schopné v testech dosáhnout rychlosti stahování až 100 Mb za sekundu.
Jak upozornil magazín The Verge, v dokumentech pro Federální komunikační komisi společnost Elona Muska slibovala, že v budoucnu se dostane až na rychlost stahování přesahující jeden gigabit za sekundu. K tomu však bude potřebovat celou konstelaci 4 400 satelitů
Zatím hlavně na severní polokouli
K tomu, aby se Starlink stal jedním z nejrychlejších způsobů, jak přenášet data, pomůže nejen jejich počet, ale i nové technologie, které SpaceX otestovalo. Konkrétně jde o lasery, které dovolují přenášet data nejen mezi Zemí a vesmírem, ale také mezi jednotlivými satelity.
SpaceX prozatím kvůli poloze satelitů testuje připojení především na severní polokouli, a to ve fázi soukromé bety, přičemž veřejná beta by měla následovat ještě letos. Zájemci se mohou hlásit na webu vesmírného startupu, ačkoliv uniklé informace říkají, že prozatím se bude Muskův tým soustředit na testy v Severní Americe.