Schváleno jako hotel, místo toho byty. Teď se má na Barrandovských terasách změnit i historická budova
Projekt Barrandovských teras, který měl místo oživit, se nelíbí ani Praze 5, ani magistrátu a konečně ani barrandovskému spolku.
V polovině loňského roku představil investor Barrandovských teras novinářům dvě nové budovy po stranách historické budovy Barrandovských teras. Ve dvou novostavbách měly vzniknout apartmánové byty. Teď je ale investor plánuje prodávat jako družstevní s převodem do osobního vlastnictví za dva roky. S tím by nebyl problém. O stavební povolení ale žádal pro hotel a ani v územním plánu není pro bytovou funkci místo. Teď majitel žádá, aby byty mohly vzniknout i v historické budově místo restaurace.
Podle informací deníku Právo inzeruje liberecký podnikatel Michalis Dzikos skrze realitní kancelář byty k prodeji. Hotel je ta tam, stejně jako apartmány k dlouhodobému pronájmu. „Důvodem pro povolení staveb byla záchrana budovy kulturní památky a její znovuuvedení do provozu. Propojení restaurace s hotelovými salonky, kongresovým centrem s návštěvníky hotelu dávalo šanci místo oživit a vrátit do užívání veřejnosti,“ uvádí Spolek pro ochranu Barrandova.
Tím by se z něj prý stala funkční veřejná vybavenost, jak také uvádí územní plán. Ke stavbě spojovacího tunelu ale nakonec nedošlo a teď jsou byty na prodej. Investor říká, že záměrem je nabízet veřejnosti ubytovací služby.
Potíž je ale i s dalším objektem, který je teprve před dokončením. Do původní budovy se totiž měla vrátit restaurace, která tu historicky byla. Podle architekta Ondřeje Kukrala, který má rekonstrukci na starosti, tu konkrétně měla být francouzská kuchyně, a to už na konci letošního roku. Zatímco ta by měla zůstat, druhá by se měla proměnit.
„Investor nedávno podal návrh na zrušení restaurace a salonků a využití historické budovy restaurace pro další apartmánové bydlení,“ popisuje spolek na svých stránkách. Investor namítá, že kromě francouzské restaurace by měly dále fungovat také vstupní schodiště, vestibul, salonky, šatny, balkony, venkovní terasy, přilehlé zahrady, toalet a dalšího zázemí. Proměnit by se nicméně měl prostor v prvním poschodí, která původně fungovala jako cukrárna a výčep. Původně mělo jít o druhou restauraci. Investor nyní ve vyjádření uvedl, že by mělo jít o galerii.
Projekt nicméně kritizuje Praha 5 i magistrátní politici. Městská část, respektive její rada, už schválila výzvu katastrálnímu úřadu, aby nezapisoval byty v objektech, které nejsou kolaudované jako bytové domy.
Náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil pak chce s Národním památkovým ústavem vést debatu o tom, zda by budova neměla být památkově chráněná. Dnes tomu tak není, a to ani přesto, že zákon terasy chránil od roku 1958. Problém je, že se u nich do konce roku 1987 nepodařilo oficiálně ukončit zápis do státního seznamu. Ministerstvo kultury pak v roce 2020 uvedlo, že takové stavby památkami nejsou. Terasy každopádně chrání aspoň barrandovská památková zóna.