Sebevražda s asistencí technologie. Ve Švýcarsku legalizovali smrtibudku z 3D tiskárny

sarco-smrtibudka2

Foto: Sarco

Přístroj Sarco, určený k bezbolestné sebevraždě

0Zobrazit komentáře

Je velmi obtížné vůbec jen přemýšlet nad tím, jaký stav mysli dožene zdravého člověka k sebevraždě. Ovšem ani v případě asistované sebevraždy, kterou volí osoby s nevyléčitelným onemocněním či postižením, není pochopení ztráty vůle žít a mentální zlomení pudu sebezáchovy nic jednoduchého.

Fanoušci seriálu Futurama si zajisté vzpomenou na setkání hlavního hrdiny Frye s robotem Benderem, ke kterému došlo v zařízení pojmenovaném smrtibudka. V ní mohl návštěvník ukončit svůj život jednoduchým vhozením mince, přičemž si mohl vybrat, zda chce zemřít strašným, či naopak příjemným způsobem. Nejnovější vynález z Nizozemska takovou „smrtibudku“ připomíná.

Nejedná se však o vizi daleké budoucnosti, ale její služby by mohli první zájemci ve Švýcarsku využít již v příštím roce. Eutanazie, tedy usmrcení na žádost, je ilegální v celé řadě evropských zemí. To ovšem neplatí právě ve Švýcarsku, kde v minulém roce specializované kliniky provedly takzvanou asistovanou sebevraždu u přibližně 1 300 klientů.

Těmi jsou nejčastěji osoby, které ztratily vůli žít poté, co na základě onemocnění či úrazu přišly o schopnost ovládat své tělo, pacienti trpící nesnesitelnými bolestmi a dalšími zdravotními komplikacemi. Kvalita života takových lidí se dostává na minimum, a proto oni sami, případně jejich blízcí, pokud je dotyčný v bezvědomí, vidí v eutanazii jediný způsob, jak vysvobodit mysl ze sžíravého vězení vlastního těla.

sarco-smrtibudka1

Foto: Sarco

Budka je mobilní, takže ji je možné přenést na jakékoliv místo

Pro usmrcení se nejčastěji využívá injekční aplikace pentobarbitalu sodného, který zpomaluje činnost mozku a nervového systému, dotyčného uvede do stavu spánku, bezvědomí a následně dochází k úmrtí. Je ovšem zapotřebí, aby proces aplikace látky provedla druhá osoba a většinou se tak děje na specializované klinice. S novou kapsulí pojmenovanou Sarco by však mohla mít asistovaná sebevražda trochu jinou podobu.

Cílem Philipa Nitschkeho, australského lékaře žijícího v Nizozemsku, bylo navrhnout takové řešení, ve kterém by mohl dotyčný ukončit svůj život vlastními silami a na místě, které má rád. Proto vyvinul kapsuli, která podle něj nabízí pohodlný, důstojný a bezbolestný konec.

Euforické udušení na oblíbeném místě

Kapsule je plně mobilní, takže ji lze odvézt na jakékoliv místo, které si dotyčný ke svému odchodu vybere. Poté, co je do ní uložen, je kapsle uzavřena a mechanismus začne její vnitřek rychle plnit dusíkem a během půl minuty sníží množství kyslíku na jedno procento. „Než ztratí vědomí, bude se cítit trochu dezorientovaný a může pociťovat mírnou euforii. Smrt nastává v důsledku nedostatku kyslíku,“ popsal Nitschke.

Vědomí dotyčný ztrácí v rozmezí dvou až pěti minut, smrt nastává přibližně po pět až deseti minutách, přičemž celý proces zahajuje sám pacient. Děje se tak stiskem tlačítka, což znamená, že kapsule není určena pro sebevraždu osob, které jsou nehybné. Zda bude možné zahájit proces sebevraždy například hlasovým příkazem, Nitschke nezmínil. Uvnitř se však nachází kamera, prostřednictvím které může dotyčný komunikovat s okolím.

Výroba kapsule probíhá pomocí technologie 3D tisku. Celkem existují dva prototypy a třetí se aktuálně tiskne. Právě ve Švýcarsku by v příštím roce měla být třetí z vyrobených kapsulí legálně provozována. Prototyp zde byl právně schválen a sebevražda v kapsuli se stala zcela legální.

sarco-smrtibudka3

Foto: Sarco

Od příštího roku by Sarco mělo začít plnit svou činnost ve Švýcarsku

Tým okolo Sarca chce, aby celý proces sebevraždy v jejich zařízení probíhal zcela bez přítomnosti lékařů. Ti nyní musí být přítomni u asistované sebevraždy nejen z důvodu aplikace smrtící látky, ale také pro posouzení duševní způsobilosti osoby.

Nitschke však chce vyvinou screeningový systém s umělou inteligencí, který bude schopen sám vyhodnotit duševní způsobilost dané osoby. „Podle našich původních představ by stačilo, aby si pacient vyplnil online test a poté obdržel kód pro přístup do systému Sarco,“ dodává Nitschke.

Kromě Švýcarska má Sarco šanci stát se legální například také v Belgii, Lucembursku, Španělsku či Nizozemsku, kde je eutanazie povolena. Český zákon ovšem na Sarco pohlíží jako na ilegální přístroj, jelikož je u nás povolena pouze pasivní eutanazie. Při ní dochází k odpojení od přístrojů v případě, kdy daný pacient jasně stanoví, že již nechce být udržován při životě.

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym