Sedm tisíc slepic ve vodách rotterdamských. U plovoucího kravínu v tamním přístavu zakotví i kurník

Plovoucí kurník by měl pro slepice představovat příjemnější místo než klasické slepičárny

Foto: Goldsmith

Drůbežárny jsou asi tím posledním místem, ve kterých by člověka napadlo hledat designové projevy. A přeci bude již brzy možné obdivovat jednu takovou designovou drůbežárnu, vznášející se na vodách rotterdamského přístavu Merwehaven. Ocel, sklo a polykarbonát zde tvoří farmu, která více než na efektivitu produkce myslí na spokojený život chovaných slepic a také obyvatele města, kterým nepřináší jen čerstvá vejce, ale i možnost trochu se vzdělat.

Čerstvá vejce a štiplavá řeřicha doplní čerstvé mléko a mléčné výrobky ze sesterské plovoucí mléčné farmy, která se v přístavu Merwehaven vznáší od roku 2019. Dnes 750 mililitrů svého mléka nabízí za 1,50 eura (asi 40 korun) a litr jogurtu za 2,10 eura (přibližně 56 korun).

Kombinace 40 dojnic a umístění farmy na vodní ploše, co nejblíže obyvatelům města, se stalo odpovědí na stále se zvyšující poptávku po zemědělských produktech, které musejí být do měst sváženy často i ze stakilometrových vzdálenosti, čímž přicházejí o svou chuť, konzistenci i výživové hodnoty. Logistickou a ekologickou náročnost netřeba zmiňovat.

floating-farm8

Realizace plovoucího kravínu

Foto: Floating Farm

floating-farm5

Slepice budou míst dostatek denního světla

Foto: Goldsmith

Koncept rotterdamské plovoucí farmy se očividně osvědčil, a proto je hned v jejím sousedství plánována výstavba dalšího zemědělského objektu, který se tentokráte bude zabývat chovem slepic, produkcí vajec a pěstováním zelených řeřichových koberců, to vše v duchu maximální udržitelnosti.

Vejce od spokojených slepic

Zatímco klasické farmy zabírají značné množství okolního prostoru, projekt plovoucí kuřecí farmy tento prostor postrádal. Proto bylo nutné jít do výšky a také do hloubky, díky čemuž vznikla celková plocha 3,5 tisíce metrů čtverečních. Nejvyšší patro by mělo posloužit pro chov přibližně 7 tisíc slepic ve volném výběhu. Nejspodnější patro, umístěné pod hladinou chladných rotterdamských vod, poslouží pro pěstování řeřichy. A patro mezi nimi bude fungovat jako místo pro zpracování plodiny i vajec.

Pěstovaná řeřicha by měla vytvářet příjemně vlhké a teplé klima, které se dostane i do vyšších pater k chovanému kuru. Stejně jako u zmiňované mléčné farmy, i zde bude šetrně nakládáno s produkovaným slepičím odpadem, ze kterého se bude vyrábět hnojivo.

floating-farm1

Drůbež bude před sluncem chránit solární střecha

Foto: Goldsmith

floating-farm2

Plovoucí drůbežárna je další z budov plánovaného zemědělského komplexu vznášejícího se na vodní hladině

Foto: Goldsmith

Byť je chování drůbeže na plovoucí farmě poměrně netradiční, chovaná zvěř by zde mohla najít daleko příznivější podmínky, než se kterými se setkává v podobných zařízeních klasického charakteru. „Architektonický design je založen na větší přívětivosti ke zvířatům než u tradičních farem,“ vysvětluje Wesley Leeman, spoluzakladatel architektonického studia Goldsmith, které navrhlo obří plovoucí kurník i mléčnou farmu.

Na tradičních farmách navrhovaných ve jménu maximální efektivity chovaná drůbež často vidí denní světlo jen sporadicky. Vše je zde řešeno umělým osvětlením simulujícím den a noc. Naopak plovoucí farma nabídne slípkám permanentní denní svit, o což by se měla postarat velká okna i částečně transparentní stěny z polykarbonátu.

Tam, kde vzniká vejce

Před přímým sluncem budou slípky chráněny fotovoltaickými panely, které budou vytvářet příjemný stín a zároveň dodávat farmě energii. Slepičky by si tu tedy měly žít v relativní pohodě, na což budou moci dohlížet všichni, kteří okolo plovoucí drůbežárny půjdou.

floating-farm4

Slepičky bude možné obdivovat skrze trojúhelníková okna

Foto: Goldsmith

Návrh totiž počítá s tím, že ochozy okolo jednotlivých pater budou volně přístupné veřejnosti a díky oknům bude moci každý nahlédnout na chod farmy, aniž by jej jakkoliv narušoval.

„Kompletní vnitřní fungování farmy, výrobu vajec, pěstování řeřichy, proces balení a nakládání s odpady mohou návštěvníci pozorovat na chodníku kolem transparentních stěn,“ potvrzuje Wesley Leeman. Díky tomu budou mít lidé ve městech jasnou představu o tom, odkud se jejich vajíčka berou a jakými procesy musí projít, než skončí v jejich nákupním košíku.

Čerstvé potraviny ze srdce města

Drůbežárna a mléčná farma jsou první dva objekty z chystaného komplexu plovoucích farem rozprostírajících se v přístavu Merwehaven. „Jeho cílem je vyrábět, balit a distribuovat širokou škálu zemědělského zboží zevnitř města, v těsné blízkosti spotřebitelů,“ přibližuje Wesley Leeman.

michal-mensik-boxed

Přečtěte si takéU zásilek máme téměř 100% doručitelnost, můžeme jezdit klidně i pro Českou poštu, říká Michal Menšík z DoDo v podcastu

Za nápadem vybudovat chovný a pěstitelský komplex na vodách řeky Mázy stojí Peter van Wingerden se svou manželkou Minke, kteří byli svědky událostí z roku 2012, jež se odehrály v New Yorku. Během jejich pracovní cesty na město udeřil hurikán Sandy, zaplavil část města a zkomplikoval dodávky potravin. Tento černý scénář by mohl potkat i Rotterdam, ovšem plovoucí farma by jej s největší pravděpodobností byla schopna dále zásobovat čerstvým mlékem.

Dodávka čerstvých potravin obyvatelům města ovšem není tím jediným důvodem vzniku celého plovoucího projektu. Produkce potravin a její prodej v jedné lokalitě zaručuje kvalitu výrobku, jak již bylo řečeno výše, ale také snižuje jeho cenu a dělá celou produkci daleko více udržitelnější i díky minimalizaci logistických tras.

floating-farm6

Přímo na farmě budou zpracovávána i vyprodukovaná vejce

Foto: Goldsmith

floating-farm7

Mimo slepic zde dostane prostor i řeřicha

Foto: Goldsmith

Fanoušek projektů Elona Muska a všeho, co dělá z budoucnosti současnost. Milovník historie, dobrého humoru, kostkovaných flanelek a soli ve vlasech.