Sejdeme se v metaversu. V českém virtuálním světě Somnium Space se točí miliardy a investují do něj i Winklevossovi
Artur Sychov, zakladatel virtuálního světa Somnium Space
Metaverse. Slovo, které teď rezonuje napříč celým světem zejména díky Facebooku a Marku Zuckerbergovi, ale dobře ho znají také v českém startupu Somnium Space. Staví totiž vlastní virtuální vesmír, ve kterém jsou digitální zážitky mnohdy nerozeznatelné od těch reálných. A je natolik zajímavý, že do něj investovali i bratři Tyler a Cameron Winklevossovi, kteří kdysi žalovali právě Marka Zuckerberga za to, že jim ukradl nápad na vytvoření Facebooku.
Digitální zážitky věrně připomínající reálný svět jsou možné i proto, že také samotný Somnium Space investuje do technologií, které to umožňují. Třeba do obleku, díky kterému ucítíte doteky lidí, i když nejsou vedle vás, nebo déšť, který z nebe nepadá. Říct, že je v tomto virtuálním světě všechno, na co si vzpomenete, by přitom bylo málo.
V Somnium Space můžete běhat po trávě, vstoupit do moře, procházet se po kopcích, pohybovat se mezi domy i v nich. Ale budovy tu budou od těch, na které jste zvyklí, hodně odlišné. Jednoduše je tu neomezuje fyzika, jen lidská představivost. Svět Somnium Space je ohromný. Ne tolik co do rozlohy – tvoří ho v podstatě malý kontinent s pár ostrůvky a jen jednotkami tisíc pozemků –, ale pro neznalé je až překvapivě velká jeho ekonomika.
Celkově se v Sommniu od jeho založení zobchodovalo zboží a služby za víc než 22 tisíc etherea, což je při současné rekordní hodnotě oblíbené kryptoměny přes dvě miliardy korun. „Hodně se obchodovalo tento rok. Řadí nás to mezi největší blockchainy na světě,“ utrousí jen tak mezi řečí Artur Sychov, zakladatel a CEO zdejšího světa a všech aktivit s ním spojených. Všechna zmíněná čísla generuje poměrně málo lidí. Denně se jich do Somnium Space z celého světa přihlásí jeden až dva tisíce.
Můžou se tu bavit s ostatními, stavět domy, chodit na koncerty, kupovat umění nebo poslouchat šplouchání vody a sledovat pohyb mraků. Virtuální svět tu pro ně je právě od toho, aby v něm mohli dělat přesně to stejné, co dělají v tom reálném. Navíc v podobě libovolně zvoleného a vylepšeného avatara.
Kromě Sychova na celé Somniu aktuálně pracuje patnáct lidí z celého světa – od Tchaj-wanu přes Ukrajinu a Evropu až po Spojené státy. I proto se porady, samozřejmě v prostorách Somnia, konají v 10 hodin večer našeho času. „To jsme dali dohromady nejvíc lidí, je to doba schůdná pro nás i třeba Ameriku,“ vysvětluje Sychov.
Přizpůsobit se času v USA bude teď pro schůzky týmu Somnium Space ještě o něco důležitější. Jako poradci se tu díky své investici uplatní dvojčata Winklevossovi, která kdysi žalovala Marka Zuckerberga za to, že jim ukradl nápad k založení Facebooku. O něco později koupila přes 91 tisíc kusů bitcoinu, když byla jeho technologie ještě neznámá, později spustila vlastní kryptoburzu Gemini a nakonec i měnu Gemini dollar.
Toto je naše online budoucnost
„Budoucnost našeho online života budou decentralizované světy metaverse. Somnium Space vytvořilo kouzelný, podmanivý svět, který vás ohromí, jakmile do něj vstoupíte,“ uvedl Tyler Winklevoss k investici, která má být v řádu stovek tisíc dolarů (zhruba 5 až 20 milionů korun). Podle něj je přesně toto „naše online budoucnost“.
Na té se navíc i díky investici Winklevossových bude podílet řada dalších technologií. Firma Somnium Space, oficiálně sídlící v Londýně s kanceláří v Praze, ve spojitosti s novým partnerstvím oznámila tolik novinek, kolik jich nezveřejnila za celou dobu své existence.
Především investovala do zvláštního obleku TeslaSuit, tedy kombinézy se sedmdesáti elektronickými senzory, které umožňují lidem cítit doteky ostatních postav v online světě, virtuální déšť nebo tlak zásahu zbraně při speciální (opět samozřejmě virtuální) hře laser game.
Speciální oblek nabízí i řadu dalších, vlastně poměrně normálních zážitků. Tedy pokud pomineme, že se dějí ve virtuální realitě. Během koncertu lidé díky němu ucítí vibrace hudby. Zvláštní kombinézy, které doteď byly určené spíš pro rehabilitace nebo konkrétní firmy typu Volvo nebo Formule 1, napodobují způsob přenosu impulsů tak, jak je běžně vnímá lidské tělo.
I částka vložená do spolupráce s TeslaSuit se pohybovala v řádu stovek tisíc dolarů. „Víme, že je to budoucnost. A tvůrci TeslaSuit jsou jedničkou v tom, co dělají. Nikdo se jim ve výzkumu ani neblíží,“ vysvětluje s nadšením Sychov. K tomu se do světa Somnium Space nově integruje v poslední době rychle rostoucí kryptoměna Solana, takže cokoliv vytvořeného či koupeného přes tuto technologii bude fungovat i ve světě Sychova.