Seriál Pán prstenů: Prsteny moci je jako stvořený pro velké plátno. Něco mu ale chybí, píšou kritici
Jde o podívanou, vedle níž jinak epický Rod draka působí jako by ho dali dohromady v Minecraftu, objevuje se v recenzích.
Projekt seriálového Pána prstenů v Amazonu odstartoval sám jeho majitel Jeff Bezos, který je velkým fanouškem J. R. R. Tolkiena už od dětství. Minimálně u části publika nicméně přetrvával, nebo snad sílil, dojem, že spíš než následovník filmové trilogie vznikne naleštěný korporátní produkt bez duše a úcty k legendární předloze. První reakce kritiky takovou interpretaci rozporovaly už před týdnem. A plnohodnotné recenze teď potvrzují, že je na místě očekávat jednu z hlavních televizních událostí roku.
Bezos při včerejší premiéře poděkoval hlavním tvůrcům Pána prstenů: Prstenů moci za ignorování svých podnětů. Vedle něj vděčí ambiciózní novinka za svůj vznik jistě také Hře o trůny. Ta před deseti lety jako první ukázala, že na obrazovkách může uspět velice nákladné, velice seriózní fantasy. V zásadě tím odstartovala trend žánrově podobných titulů, jaký zažíváme dnes.
Novinka Amazonu se ale vůči hitu od HBO snaží jasně vymezit, počínaje atmosférou a světem. Zatímco Hra o trůny a nyní i Rod draka se prezentují jako velice temné, naturalistické příběhy zasazené v zásadě do středověku, u Pána prstenů jsou mnohem výraznější fantasy prvky. Prsteny moci tak sledují vzestup mocné božské bytosti Saurona, který se snaží ve Středozemi získat vliv a ovládnout ji pomocí Prstenů moci.
V ději zasazeném do Druhého věku, tisíce let před událostmi filmové trilogie Petera Jacksona (a knižní trilogie J. R. R. Tolkiena), proti němu stojí obyvatelé Středozemě. Od lidí přes elfy a trpaslíky až po chluponohy, zjednodušeně předchůdce hobitů. Kupředu příběh mezi jinými posouvají mladší elfka Galadriel a půlelf Elrond. Tvůrci nového seriálu přitom už dříve zmínili, že boj dobra se zlem nebude v jejich podání pouze temný. A srovnání s konkurenční fantasy HBO nenajde mnoho styčných bodů.
Některé recenze prvních dvou epizod novinky se tomu přesto samozřejmě nevyhnuly, ale jen ku prospěchu Amazonu. Rebecca Nicolsonová z deníku The Guardian Prsteny moci označuje za bohatou a nádhernou podívanou jako stvořenou pro velké plátno, vedle níž i jinak epický Rod draka působí „jako by ho dali dohromady v Minecraftu.“ Ze stejného důvodu je podle ní seriál těžké soudit měřítkem jiné televizní produkce, protože se mu zkrátka nic jiného ani zdaleka nevyrovná.
Jinými slovy, na Pánovi prstenů je vidět každý dolar z rekordního rozpočtu, který jen pro první řadu výrazně překonává celou Jacksonovu filmovou trilogii. Hned úvodní minuty diváky vezmou na cestu napříč dějinami Prvního věku, eskalující ve válce s Morgothem. Vzápětí následuje rozehrávání dějových linií napříč i za hranicemi Středozemě – od skromného života chluponohů po honosné lidské království Númenor.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs