Seriál The Last of Us je konečně tady a je skvělý. Jako adaptace videohry i jako televizní počin obecně

Na HBO a HBO Max dnes vychází očekávaný postapokalyptický thriller. Přibližujeme, na co se v něm těšit i jaké přináší změny oproti herní předloze.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

the-last-of-us-hbo-trailer-2

Reprofoto: HBO Max/YouTube

Seriál HBO The Last of Us je adaptací stejnojmenné videohry

0Zobrazit komentáře

Napíšeme-li, že The Last of Us stojí na pomezí postapokalyptického dramatu a zombie hororu, tak si i diváci, co se slavnou videohrou nikdy nepřišli do styku, poměrně přesně dokáží představit, jak vypadá. Její tvůrci se nesnaží znovuvynalézt žánr, naopak jeho úzce definované kulisy využívají k vyprávění lidského příběhu. Ani ten není příliš originální. A přece se The Last of Us podařilo hráče zcela pohltit, zamilovat si jeho postavy a dojmout. Dnes na obrazovky dorazila seriálová adaptace od HBO, není tak od věci neznalým i zasvěceným přiblížit, co od ní očekávat.

Vše začíná v roce 2003. Šestatřicetiletý stavební dělník Joel žije obyčejný život se svojí dcerou Sarah, v průběhu několika dnů ale pro ně i celé lidstvo začne nová éra. Rozpoutá se totiž globální pandemie, kdy houba cordyceps napadá lidi, rychle ovládne jejich centrální nervovou soustavu, zcela potlačí racionální myšlení a osobnost a zanechá jen základní pudy – nakrmit se a šířit nákazu.

O dvacet let později z civilizace přežívají jen zbytky ovládané tvrdou vojenskou diktaturou. Z Joela se stal pašerák, který čas od času pomáhá radikální organizaci Světlušky usilující o převrat. Jeho hlavní příběhová linie začíná v bodě, kdy dostane pod ochranu čtrnáctiletou dívku Ellie. Má ji dopravit napříč „divočinou“ za ochrannou hradbou do vzdáleného tábora. Časem se oba sbližují, zatímco se snaží vyrovnat s osobními traumaty z minulosti.

Pokusy o adaptaci The Last of Us, které mělo na videohru nebývale propracovaný děj, začaly krátce po jeho vydání v roce 2013. Už v následujícím roce práva na film získalo studio Screen Gems spadající pod Sony, stejně jako vývojáři hry Naughty Dog. Zatímco autoři předlohy si představovali snímek ve stylu Tahle země není pro starý, studio chtělo akčnější, bombastičtější pojetí podobné spíš Světové válce Z.

Celý projekt se na dlouhé roky zaseknul, až se Screen Gems práv nakonec vzdalo. Hlavní tvůrce hry Neil Druckmann ani nevěřil, že film je pro hranou verzi The Last of Us ten správný formát. Jak popisuje magazín The New Yorker, jednoho dne zjistil, že stejný názor zastává i scenárista Craig Mazin. „Ten, co napsal Černobyl? Proč se nemůžu setkat s ním?“ řekl prý Druckmann vedení PlayStationu.

Nakonec se s ním setkal a Sony spolu s HBO v roce 2020 oznámily, že chystají televizní seriál The Last of Us, na němž bude tvůrce hry pracovat se scenáristou jedné z divácky nejoceňovanějších minisérií vůbec. Zvláštní shodou okolností tak v průběhu skutečné pandemie vznikal seriál o té fiktivní a nyní, kdy je covidová hrozba snad zažehnána, dorazil na obrazovky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Idea adaptace The Last of Us u mnoha vzbuzovala nadšení, jelikož jde o jednu z nejlépe hodnocených videoher všech dob. Někteří se přitom jejího převedení do televize obávali ze zcela identického důvodu. Aktuálně by ale prakticky nikdo neměl mít důvod se na seriál netěšit – je totiž skvělý a pravděpodobně se za dvanáct měsíců objeví na nejednom seznamu nejlepších televizních počinů roku 2023.

Jak jsme přiblížili v našich dojmech z první 81minutové epizody, i když je většina žánrových i příběhových prvků přesně tam, kde bychom je očekávali, vyprávění nemá problém diváka pohltit. Svět, který ukazuje, působí zcela přesvědčivě a hlavní postavy hned od začátku vyvolávají silné sympatie, byť nejde nutně o lidi, jimiž bychom sami chtěli být. The Last of Us postupně vytváří atmosféru dávající vzpomenout jak na silnější momenty ze seriálu Živí mrtví, tak na film Potomci lidí nebo adaptaci Cesty od Cormaca McCarthyho.

Roli Joela ztvárnil Pedro Pascal známý hlavně z Mandaloriana, jako zloduch Maxwell z Wonder Woman 1984 či Oberyn ze čtvrté řady Hry o trůny. Postavy Ellie se pak ujmula jeho někdejší kolegyně z placu fantasy HBO Bella Ramsey aka Lyanna Mormont. Hráči rozeznají také řadu vedlejších postav jako Joelovu partnerku Tess (Anna Torv), vůdkyni Světlušek Marlene (Merle Dandridge), bývalou kamarádku Ellie Riley (Storm Reid) či vůdce nebezpečného kultu Davida (Scott Shepherd).

the-last-of-us-hbo-bella-ramsey

Reprofoto: HBO Max/YouTube

Bella Ramseyová jako Ellie v seriálu The Last of Us

V seriálu ale některé postavy ze hry dostanou větší prostor, případně jsou zcela nové. Například Nick Offerman coby pašerák Bill je jiný, než ho znají hráči, a Frank s tváří Murraye Barletta nebude jen studenou mrtvolou. Revolucionářka Kathleen, již ztvárnila Melanie Lynskey, se pak ve videohře nikdy neobjevila.

Tvůrci oproti předloze změnili mnoho detailů – například děj se v seriálu odehrává o deset let dříve, tedy v roce 2023 místo 2033 ve hře. Hned v úvodu také strávíme mnohem více času s Joelem a jeho dcerou Sarah předtím, než se rozpoutá pandemie. Hlavní hrdina také bude mnohem zranitelnější a nedoslýchavý, aby pro diváky působil autentičtěji. A tvůrci se rozhodli v seriálu mnohem střídměji dávkovat násilí, aby mělo větší dopad.

Obecně je ovšem od začátku jasné, že všechny změny mají sloužit co nejefektivnějšímu převedení příběhu videohry do televizního formátu. Mnoho scén vypadá téměř totožně, jiné mají trochu jiný průběh nebo přibývají tak, aby děj staré i nové publikum zasáhl. Podle dosavadních ohlasů i naší zkušenosti tvůrci učinili mnoho správných rozhodnutí a seriálové The Last of Us má šanci uspět nejen jako nejlepší herní adaptace všech dob.

Zapomeňte na Marvel. Nejlepší komiksový film roku 2022 je Batman aka emo detektiv v neonoirovém hávu

Batman od Matta Reevese je podle nás jeden z nejlepších filmů loňského roku, na prvních příčkách našeho žebříčku ho ale předstihlo ještě několik dalších.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

bat-and-cat

Foto: Warner Bros.

Záběr z filmu Batman v hlavní roli s Robertem Pattinsonem

0Zobrazit komentáře

Loňský rok se pro zábavní průmysl stále nesl ve znamení zotavování se z covidové pandemie, na obecné kvalitě produkce se to ale nepodepsalo. Měli jsme totiž možnost vidět mnoho skvělých filmů i seriálů, které si získají místo v dějinách kinematografie a televize. Vybrali jsme deset filmů, které stojí za připomenutí, nebo by neměly uniknout vaší pozornosti.

Vybírali jsme mezi filmy, které je možné u nás snadno zhlédnout na streamovacích platformách z pohodlí domova. Chybí zde proto snímky, které tak jednoduše dostupné nejsou nebo se teprve chystají do kin. Namátkově to zahrnuje třeba Tár, Víly z Inisherinu, Bones and All, UdálostFabelmanovi nebo druhý Avatar. Některé z nich bude možné v následujících týdnech a měsících zhlédnout v kině, případně na ně upozorníme v našem newsletteru Watch, jakmile budou v Česku dostupné online. Řazení titulů začíná nejméně dobrým a končí tím nejlepším počinem.

Nejlepší filmy roku 2022

10. RRR

Režie: S. S. Rajamouli  |  187 min. |  Netflix

rrr

Reprofoto: T-Series/YouTube

Film RRR

Filmy z indické produkce si větší evropské či americké publikum prakticky nikdy nezískávají, RRR by ale nemělo nikomu uniknout. Epický snímek o dvou fikcionalizovaných národních hrdinech, kteří se spojí v boji proti britskému kolonialismu, představuje jeden z největších blockbusterů v historii země a v některých ohledech překonává i současnou západní kinematografii. Jeho více než tříhodinová stopáž je plná nápadité a zběsilé akce, barev či propracovaných muzikálových čísel. Celé je to hrozně přehnané, ale v tom nejlepším slova smyslu.

9. Třináct životů

Režie: Ron Howard  |  149 min. |  Prime Video

thirteen-lives-prime-video-ron-howard

Reprofoto: Prime Video/YouTube

Film Třináct životů

Nejlepší film režiséra Rona Howarda – přinejmenším za několik posledních let – pojednává o záchranné misi v Thajsku, kde v zatopené jeskyni uvízl fotbalový tým dvanácti chlapců a jejich trenér. I když je skutečný příběh z roku 2018 dobře známý, Třináct životů divákovi poskytne novou perspektivu, v níž celou akci vnímá z pohledu záchranářů. Howard detailně sleduje psychické rozpoložení hrdinů v souvislosti s vypjatou situací a předkládá strhující a dojemný divácký zážitek.

8. Pinocchio Guillerma del Tora

Režie: Guillermo del Toro  |  114 min. |  Netflix

Guillermo del Toro’s Pinocchio

Foto: Netflix

Film Pinocchio Guillerma del Tora

Pinocchio se na obrazovkách i velkém plátně objevil už nesčetněkrát. Guillermu del Torovi se přesto podařilo představit unikátní pohled a spolu s ním dost možná nejlepší adaptaci klasického příběhu o dřevěném chlapci. Zdůrazněním role otce Geppetta a zasazením děje do prostředí meziválečné Itálie s rostoucími fašistickými tendencemi otevřel témata o ztrátě či povaze lidství. A vyvedl je v krásné loutkové formě.

7. Všechno, všude, najednou

Režie: Dan Kwan, Daniel Scheinert  |  139 min. |  KVIFF.TV

everything-everywhere

Reprofoto: A24/YouTube

Film Všechno, všude, najednou

Pokud by se měl úspěch filmů určovat podle toho, kolikrát o nich byla řeč na filmových webech nebo mezi cinefily, pak by Všechno, všude, najednou patřilo k největším hitům loňského roku. Chudá majitelka prádelny, která jednoho dne zjistí, že existuje multiverzum, že jím dokáže cestovat a je jeho jedinou šancí na záchranu, zkrátka divákům učarovala. Zběsilý snímek zaujal svojí kreativitou, humorem i velkými existenciálními tématy.

6. The Batman

Režie: Matt Reeves  |  176 min. |  HBO Max

batman5

Foto: Vertical Ent.

Záběry z filmu Batman v hlavní roli s Robertem Pattinsonem

Co kdybychom Batmana pojali podobně jako David Fincher svůj temný thriller Sedm? Na to se zeptal Matt Reeves a v odpovědi přišel s nejzajímavějším superhrdinským filmem posledních let. Jeho Temný rytíř je spíš detektiv než superhrdina a místo mimozemšťanů se musí vypořádat se svou vlastní rolí ve společnosti. A s hrozivým plánem Hádankáře, který je v odhalování korupce prorůstající Gotham lepší než policejní komisař Gordon a Batman dohromady.

5. Podezřelá

Režie: Čchan-uk Pak  |  138 min. |  KVIFF.TV

decision-to-leawe-park-chan-wok

Foto: Aerofilms

Film Podezřelá

Thriller oceňovaného Korejce Čchan-uk Paka sleduje detektiva Hae-joona, který má vyšetřit záhadné okolnosti úmrtí muže. Hae-joon se setkává s vdovou, jež nepůsobí příliš zarmouceně, a navíc k němu začíná vyjadřovat náklonnost – je ale skutečná? Nebo se jen žena snaží detektiva svést, aby ji přestal podezřívat? Celý film se pohybuje na hraně kriminálního vyšetřování a romantického příběhu a my se až do konce snažíme rozklíčovat nejednoznačné záběry či pohnutky hrdinů. Podezřelá si nás tak postupně omotává kolem prstu.

4. Seveřan

Režie: Robert Eggers  |  136 min. |  iTunes

THE NORTHMAN

Foto: CinemArt

Film Seveřan

Už jen fakt, že Seveřan, historicky velice přesný vikinský film o celoživotní brutální cestě za pomstou, vznikl u velkého studia a s velkým rozpočtem, je v dnešní době zázrak. Třetí celovečerní počin režiséra Roberta Eggerse je nicméně velice působivý i bez ohledu na tento kontext.

Svůj přímočarý příběh obohacuje o silné mytické aspekty, přirozeně do něj zapojuje různé starodávné tradice a skrývá i pár překvapení. Hlavní devízou je však strhující vizuální stránka plná krásné přírody a děsivého násilí. Alexander Skarsgård v hlavní roli je monstrum. Málokterý film nabídne tak intenzivní diváckou zkušenost jako Seveřan.

3. Top Gun: Maverick

Režie: Joseph Kosinski  |  131 min. |  iTunes

top-gun-maverick-tom-cruise-paramount-copy

Foto: CinemArt

Tom Cruise ve filmu Top Gun: Maverick

Málokdo čekal, že mnohokrát odložené pokračování už silně zašlého hitu z 80. let bude mít valný úspěch. S o to větším přetížením Top Gun: Maverick přeletěl očekávání kritiků i diváků a všechny nadchnul. Byť jde nakonec znovu o nablýskanou militaristickou propagandu, Maverick také poutavým způsobem polemizuje s odkazem hvězdné kariéry Toma Cruise, jeho nostalgické tóny fungují skvěle a letecké akční scény ještě lépe.

2. Blondýnka

Režie: Andrew Dominik  |  167 min. |  Netflix

Blonde. Ana de Armas as Marilyn Monroe. Cr. Netflix © 2022

Foto: Netflix

Film Blondýnka

Blondýnka je nejspíš jeden z nejkontroverznějších filmů loňského roku. Už díky tomu, jak příběh Normy Jean alias Marilyn Monroe (či snad opačně) dostal do popředí pozornosti, si zde ale zaslouží místo. Dosud nevídaným způsobem polemizuje s tím, jak je ikonická herečka vnímána, a nekompromisně ukazuje střet soukromého a veřejného života. Styl, s jakým režisér Andrew Dominik zfilmoval oceňovanou fikcionalizovanou biografii autorky Joyce Carol Oates, je navíc zcela opojný a hned na úrovni obrazů zajímavě analyzuje odkaz Marilyn.

1. Trojúhelník smutku

Režie: Ruben Östlund  |  149 min. |  KVIFF.TV

triangle-of-sadness_2

Foto: Aerofilms

Film Trojúhelník smutku

Jedna z hlavních scén Trojúhelníku smutku, loňského vítěze festivalu v Cannes i Evropských filmových cen, zahrnuje luxusní výletní loď, rozbouřené moře a velkou porci jídla z mořských plodů – a nedopadne vůbec dobře. Pravda, komedie Rubena Östlunda si z bohatých neutahuje zvlášť sofistikovaným způsobem. Je to ale náramná zábava a zkušený režisér a scenárista mezi výbuchy humoru dokáže zakomponovat i hlubší kritiku světa módy, pohostinství i obřích sociálních rozdílů.

Náš seznam desítky nejlepších seriálů a minisérií loňského roku i s odkazy, kde je zhlédnout, najdete zde.