Šest a půl tisíce píšťal pro Víta. Skoro sto let dokončená katedrála dostane první dostačující varhany
Na nové varhany přispěly tisíce malých i velkých dárců. Na ty čeká série koncertů přímo ve svatovítské katedrále na Pražském hradě.
Dokončená byla v roce 1929, přesto svatovítské katedrále stále chybí její srdce. Od dostavby chrámu tu hrály jen varhany, které byly od začátku zamýšlené jako provizorní. Nikdy katedrálu zvukově neobsáhly. Na jaře se sem ale začne stěhovat nový nástroj. Dominanta Pražského hradu tak bude brzy dokončena také symbolicky.
Ne že by snad katedrála byla v uplynulých letech němá. Ještě ve dvacátých letech se tu plánovaly gigantické varhany, které by byly rozmístěné do čtyř různých míst chrámu. Návrh se ale ukázal jako příliš drahý, a tak se stalo, že tu nakonec byly postaveny provizorní varhany od Josefa Melzera. Prostor vyplňují do současnosti. „Jedná se o dobrý nástroj, nedokáže ale zvukově obsáhnout celou katedrálu, zejména pokud je zaplněna lidmi při velkých liturgiích nebo slavnostech,“ líčí pro CzechCrunch předseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany Vojtěch Mátl.
Kroky k novému nástroji podnikl zhruba před deseti lety kardinál Dominik Duka. Tehdejší arcibiskup pražský zřídil zmíněný nadační fond, a také Společenství svatovítské katedrály, ve kterém se sdružila řada osobností, která pak projekt zaštítila. Především pak ale vznikla veřejná sbírka, jejímž účelem bylo vybrat peníze na nové varhany. „Zapojily se do ní tisíce malých i velkých dárců, symbolicky si adoptovali píšťaly nebo přispěli jinou formou,“ líčí Mátl.
K dnešnímu dni je sbírka naplněná z 96 procent a sešlo se v ní neuvěřitelných 105 a půl milionu korun. Za ty nechal nadační fond vytvořit nové varhany u španělského varhanáře Gerharda Grenzinga, který má dílnu v El Paipolu nedaleko Barcelony. Vybrán byl prý pečlivě, na základě zkoumání referenčních nástrojů v celé Evropě a také na základě konzultací s předními varhanáři a varhaníky. „Jeho díla jsou vyhlášená díky individuálnímu přístupu k jednotlivým projektům a osobnímu zapojení varhanáře, který se stavbě těchto nástrojů věnuje přes půl století a má za sebou řadu špičkových realizací,“ líčí předseda správní rady nadačního fondu.
V čem budou nové varhany jedinečné? Samozřejmě především ve zvuku, který by měl být dostačující pro dokončenou katedrálu. Nástroj bude mít čtyři manuály, neboli klaviatury, a dohromady 96 rejstříků, což jsou ucelené řady píšťal. Nejmenší píšťala má mít jen sedm milimetrů, nejdelší víc než sedm metrů.