Šest firem z Česka včetně GoodAI získalo přes půl miliardy korun. Evropě pomůžou s umělou inteligencí či léčbou rakoviny
Technologie šesti českých institucí získaly uznání Evropské komise a jejich týmy rovnou i peníze k tomu, aby postrčily odbornou sféru pro celou Evropu. Dohromady půl miliardy korun projektům, na nichž se podílí, jim přiznala Evropská inovační rada. Pomůžou s vývojem umělé inteligence, pokročilých materiálů nebo výrobou energie bez emisí. Jsou mezi nimi známé technologicky firmy, jako je například GoodAI, ale i VUT nebo strojírny v Brně.
Firmy budou spolupracovat i s dalšími týmy jiných evropských států. Peníze oceňují výsledek vyspělého výzkumného projektu a mají mu umožnit dostat se na trh. Program obecně je určený právě k tomu, aby se pokročilý vědecký výzkum dokázal uplatnit také v praxi.
Všechny instituce patří mezi špičky ve svém oboru. Největší finanční podporu získala z tuzemských projektů společnost Biodevice Systems, která tvoří počítačovou podporu pro zkoumání biologických procesů. Takže třeba připravuje software a simulace k tomu, aby se daly analyzovat biologické procesy, nebo modeluje postupy přenosů látek v buňkách. Počítačově zkoumá i chování materiálů.
Od evropského fondu si Biodevice Systems připsali spolu s dalšími účastníky projektu 4,4 milionu eur (119 milionů korun) a pomoct mají s vývojem přístroje se speciálním povrchem určeným na léčbu například rakoviny. Další organizace, CEITEC na brněnském VUT, PBS Energo a První Brněnská strojírna, si s dalšími rozdělují pokaždé téměř 4 miliony eur, tedy přes sto milionů korun.
CEITEC na Vysokém učení technickém v Brně zkoumá pokročilé nanotechnologie a materiály. Nedávno například tamní vědci vyvinuli látku, ze které je možné připravit a na 3D tiskárně vytisknout náhradu chybějících kostí. Třeba za pomoci použitého potravinářského oleje. Mají i prototyp zařízení na diagnostiku krve, které umí během 20 minut pacientovu krev zanalyzovat a upozornit na případná onemocnění.
Ve skupině s dalšími oceněnými firmami by měli odborníci z CEITEC pomoct s výrobou tepla s nulovými emisemi. Už před víc než rokem například ve spolupráci s dalšími kolegy zkoumali unikátní materiál, který se může chovat buď jako kov, nebo jako izolant – podle toho, nakolik ho vědci zahřejí.