Sestavili automat a dali do něj brambory. Teď stojí na sídlišti v Letohradě a prodá jich tunu týdně

Se svou značkou Bramborář mají farmářský obchod, kde nabízejí různou zeleninu. Rozhodli se ale prodávat i v automatu – a je o něj zájem.

Eliška NováEliška Nová

bramborStory

Foto: Bramborář

Bramborář a jeho automat

0Zobrazit komentáře

Brambory pěstují na třiceti hektarech půdy v podhůří Orlických hor. Díky tomu mají prý lepší chuť. Může za to nižší teplota, díky které hlízy narůstají pomaleji. Nejsou to ale brambory pro supermarkety, kde by ležely na hromadách. Značka Bramborář je prodává přímo spotřebitelům nebo ve farmářském obchůdku. A nově také ve vlastním automatu na brambory.

Rodinná farma VIKA Kameničná, která si značku Bramborář založila, hospodaří v Kameničné a v Mistrovicích, kde žije jen několik set obyvatel, za použití nejmodernějších technologií. Podobně přistupuje i k jejich prodeji. Už v roce 2023 zprovoznila speciální automat, na kterém si chtěla vyzkoušet, jak by měl v budoucnu fungovat. „Zjistili jsme, že tento způsob prodeje brambor může být mezi našimi zákazníky velmi populární. Proto jsme automat stáhli k nám na dílnu a začali pracovat na vylepšeních. Zahájili jsme také patentové řízení,“ říká pro CzechCrunch obchodní manažer Vítězslav Marek.

Nový, vylepšený automat znovu umístili do veřejného prostranství na konci loňského roku. Nachází se v Letohradě, nedaleko sídliště. A začali ho také propagovat na sociálních sítích. „Na slavnostní otevření nám dorazily nižší stovky lidí a už v tento den jsme si mohli otestovat veškerá vylepšení, která jsme implementovali,“ dodává Marek.

Co přesně dělá? Zákazník si navolí, kolik brambor chce – na výběr má od dvou do deseti kilo. V automatu leží brambory volně, po volbě se začnou automaticky navažovat. To trvá přibližně minutu. Pak už stačí zaplatit platební kartou, přiložit tašku a navážené brambory se do ní nasypou. „Klíčovým prvkem automatu je topení a klimatizace. V zimním období bramborám přitopíme, v letním je zchladíme. Teplotu držíme v rozmezí šesti až deseti stupňů,“ líčí obchodní manažer značky.

Ta si automat vyvíjela sama, za pomoci spřátelené firmy. Na trhu totiž nebyl žádný jiný, který by splňoval podmínky farmářů z podhůří Orlických hor. Brambory chtěli mít uvnitř volně, aby nemuseli využívat neekologické plastové pytle. Potřebovali také dostatečně velký zásobník a hlavně variabilitu pro zákazníka, aby si mohl zvolit, kolik kilo chce.

Umístění v Letohradu v Pardubickém kraji pak zvolili kvůli tomu, že je to město, které podle nich přijímá nové věci a podporuje lokální podnikatele. „Je tam pokrokový starosta, který nám umožnil nasazení automatu na městský pozemek za velmi dobrých podmínek. Od naší bramborárny je automat vzdálený pouze deset kilometrů, což nám zajišťuje efektivní a k přírodě udržitelné plnění, protože nemusíme jezdit s bramborami stovky kilometrů,“ říká Marek.

A brambory jdou v automatu evidentně na dračku. Při prvním pokusu v roce 2023 se prodeje pohybovaly kolem 2 500 kilo za týden, v současnosti se jich prodá asi tuna týdně. Zájem je přitom i o samotné automaty. Už nyní má prý Bramborář mnoho poptávek i od jiných farmářů pěstujících brambory.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nyní má ve výrobě dalších pět strojů, které chce umístit do blízkých měst: do Ústí nad Orlicí, České Třebové, Lanškrouna, Rychnova nad Kněžnou nebo Žamberka. V současnosti jsou automaty jen na brambory – do jedné násypky se vejde 1 200 kilogramů. Plní se z vrchní části a výhodné jsou právě v tom, že je v nich pouze jeden druh plodiny. Další produkty by totiž farmáře limitovaly v plnění a hlídání stavu zásob.

V budoucnu ale budou umět pojmout dvě odrůdy brambor najednou nebo například brambory a cibuli. A po drobné úpravě by se v nich měla dát prodávat i jablka. Zato pivo, med, mák, kmín nebo vajíčka, které Bramborář rovněž prodává ve svém kamenném obchodě, by do automatu vložit nešly, zejména proto, že jsou v něm produkty volně a bez obalu.

Rodinná farma vypěstuje v Kameničné a okolí tisíc až 1 200 tun poloraných až pozdních brambor ročně. Historie pěstování této plodiny je tu stará více než padesát let. Kromě automatu lze zdejší brambory získat také z rozvozu. Bramborář zaváží do Královéhradeckého, Pardubického a částečně i Olomouckého kraje. „Díky našim skvělým zákazníkům se ale naše brambory dostávají i do Prahy, Karlových Varů, Mikulova nebo i Ostravy. Do těchto měst si musejí lidé zařídit dopravu sami, máme ale reference, že jim naše brambory chutnají,“ dodává Marek.

Automatů na různé produkty v Česku přibývá – a nejde o sladké nápoje nebo sušenky. Existují i na maso, zeleninu či vajíčka. Většinou jsou alternativou ke klasickému prodeji, kdy se však zájemci ke zboží dostanou nehledě na čas a otevírací dobu.

CzechCrunch Jobs