Šestnáctiválec na zápěstí místo ciferníku. Jacob & Co. vytvořil unikátní hodinky podle Bugatti Chiron

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

jacob-and-co-bugatti-chiron-tourbillon-1

Foto: Jacob & Co.

Jacob & Co. uvedly první hodinky obsahující model motoru

0Zobrazit komentáře

Texty hiphopových skladeb někdy obsahují poznámky o hodinkách s tolika drahými kameny, že z nich ani nejde odečíst čas. V daném kontextu by totiž bylo pochopitelně náročné popsat, že luxusní kousky jsou často drahé kvůli velmi komplikovaným mechanismům a dokonalému zpracování. Jedním ze zajímavých příkladů, který však zároveň okázale předvádí svou bezúčelnost, je novinka od společnosti Jacob & Co., inspirovaná šestnáctiválcovým motorem Bugatti Chiron.

Bugatti Chiron v současnosti oficiálně není nejrychlejším sériově vyráběným vozem na světě, avšak zejména proto, že jeho test nedodržel všechna požadovaná pravidla. Přesto v předprodukční verzi přesáhl rychlost 490 km/h, což se zatím žádnému jinému autu nabízejícímu model pro silniční provoz nepodařilo. V srdci tohoto úspěchu stojí ikonický šestnáctiválcový motor schopný dosáhnout výkonu až 1 479 koní.

Hlavní pohonná jednotka Chironu se stala také základem pro design hodinek, jejichž kompletní název zní Jacob & Co. Bugatti Chiron Tourbillon. Nejedná se o první výsledek spolupráce těchto společností, je však dosud nejzajímavějším.

jacob-and-co-bugatti-chiron-tourbillon-3

Foto: Jacob & Co.

Hodinky ukazují jen hodiny a minuty, hlavní atrakcí je ale něco jiného

Na rozdíl od předchozích byl totiž vytvořen od úplného základu, není tak pouze upravenou verzí už existujících modelů, což platí i pro milionové hodinky Richard Mille a Airbusu, o nichž jsme psali před časem. Díky tomu se inženýři a designéři mohli plně oddat hledání možných odkazů na jeden z vrcholů automobilového průmyslu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

I když v nižších řadách nabízí také mnoho tradičních modelů, americká firma Jacob & Co. si vybudovala jméno především na velice excentrických experimentech s tím, co lze nosit na zápěstí. Některé radikální hodinky tak ukazují čas jakoby mimochodem. V centru pozornosti je naopak vše kolem této základní funkce. Výsostným příkladem toho jsou Jacob & Co. Astronomia, které do kompletně průhledného safírového těla zasazují pohyblivý model oběžných drah Země, Slunce a Měsíce.

Šestnáctiválec na zápěstí

Oproti „praktičtějším“ tradičním luxusním hodinkám tak často nepřidávají žádné komplikace, tedy funkce mimo samotného zobrazování hodin, minut a vteřin. Místo nich dávají přednost složitým „mechanismům pro mechanismy“ jako zmíněné oběžné systémy, hrací skříňky nebo právě funkční replika automobilového motoru. Jak poznamenává redaktor magazínu Hodinkee, Bugatti Chiron Tourbillon je tak v zásadě dokonalým protějškem vozu zosobňujícího přebytek, výtvor schopností, ne důvodů.

Hlavní atrakce hodinek tak nemají vůbec nic společného s ukazováním času, dokonce vyžaduje svůj vlastní zdroj energie v podobě druhé pružiny. Ta hlavní, pohánějící hodinový strojek, ho udrží v nepřerušeném chodu necelé tři dny. Funkční miniatura šestnáctiválcového motoru používá totožnou pružinu, při plném natažení však vydrží pouhou minutu. Natahuje se stejnou korunkou jako pružina pohánějící ručičky, ale otáčí se jí opačným směrem.

jacob-and-co-bugatti-chiron-tourbillon-5

Foto: Jacob & Co.

Jedna korunka pro nastavování času, druhá pro natahování a tlačítko pro spuštění mechanismu motoru

Natažení korunky a stisknutí dedikovaného tlačítka rozpohybuje klikovou hřídel, válce a turbodmychadla. Kterýkoliv dokonalý detail celého mechanismu by bylo škoda schovat, takže hodinky zcela postrádají ciferník, tělo má safírová sklíčka ze stran i zezadu a ze safíru je vyroben dokonce i samotný blok motoru. Detaily hřídele a válců téměř přesně kopírují svůj předobraz, jen jsou mnohonásobně menší, vyžadujíc extrémní přesnost při výrobě i sesazování.

aplikace-erouska

Přečtěte si takéV Česku se spouští aplikace eRouška. Staví na ochraně soukromí a upozorní, pokud jste přišli do kontaktu s nakaženýmV Česku se spouští aplikace eRouška. Staví na ochraně soukromí a upozorní, pokud jste přišli do kontaktu s nakaženým

Kromě ručiček pro hodiny a minuty se objevují pouze dva prvky známé také z jiných horologických přístrojů, ukazatel zbývající energie v hlavní pružině a tourbillon. Ten umisťuje krokový mechanismus zajišťující rozvinování pružiny v přesných časových intervalech do otáčející se klece. Původním účelem tourbillonu bylo eliminovat jednostrannou zátěž krokového mechanismu v kapesních hodinkách, v náramkových neplní žádný praktický účel. Je ovšem nesmírně náročné ho vyrobit, proto je důležitý.

Suspenze, hnací hřídele a okázalá zbytečnost

Celý hodinový strojek i mechanismus motoru je v těle z černého titanu uchycen prostřednictvím suspenze s výraznými modrými pružinami. Jelikož jsou pružiny suspenze opravdu funkční (a spíše teoreticky tedy mohou omezovat vliv otřesů na mechanismus), vznikl problém, jak vyřešit korunky, standardně se strojkem spojené jednoduchou rovnou kovovou hřídelí. Řešení bylo vlastně jasné – použít konstrukci hnací hřídele známé z dopravních prostředků, umožňující vzájemné vychýlení hnacích a hnaných částí.

Hodinky inspirované automobilovým průmyslem samozřejmě nejsou žádnou novinkou. Často však toto spojení znamená pouze použití výrazných barevných kontrastů, červené či žluté nitě v kožených řemíncích, výrazné karbonové prvky a stopky. Jacob & Co. se v případě Bugatti Chiton Tourbillon vydal úplně jiným směrem a hodinový stroj zasadil přímo vedle pohonné jednotky auta. Vytvořil tak mezi nimi přímou paralelu, přičemž vše dal na odiv přímo do popředí.

Zatímco u automobilů jsou důležité zejména měřitelné výsledky složitého motoru schovaného pod kapotou, u nových hodinek je to přesně naopak. Jejich mechanismus neplní žádný praktický účel, existuje jen pro obdivování jeho samotného fungování. Hodinky o rozměrech 54 × 44 × 20 milimetrů se skládají z 578 součástek a stojí 280 tisíc dolarů (přibližně 6,8 milionu korun.) Skutečné Bugatti Chiron se skládá z 1800 součástek a jeho cena začíná na necelých třech milionech dolarů (přes 70 milionů korun). 

jacob-and-co-bugatti-chiron-tourbillon-6

Foto: Bugatti

Skutečný šestnáctiválec Bugatti Chiron

jacob-and-co-bugatti-chiron-tourbillon-2

Foto: Jacob & Co.

Titanové tělo hodinek má ze všech stran velké výřezy pro nahlédnutí do útrob mechanismu

jacob-and-co-bugatti-chiron-tourbillon-4

Foto: Jacob & Co.

Model v hodinkách obsahuje přesné repliky součástek motoru skutečného Chironu

jacob-and-co-bugatti-chiron-tourbillon-7

Foto: Jacob & Co.

Zadní straně hodinek vévodí dvojice pružin pro hodinový strojek a model motoru

Když 3D tiskárny na výrobu ochranných pomůcek nestačí. V Hradci plastové štíty ve velkém lisují a dbají i na design

Filip HouskaFilip Houska

masq-trilab-1Insider

Foto: TriLab

Lékař s novým ochranným štítem od společnosti TriLab

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv se může po několika týdnech v karanténě zdát, že koronavirová panika trochu ustupuje, stále je ze strany zdravotníku a dalších exponovaných pracovníků zvýšená poptávka po ochranných pomůckách, kam patří také obličejové štíty. Ty se staly předmětem zájmu i tuzemského výrobce 3D tiskáren TriLab, který vyvíjí speciální modely z čistého plastu, s nimiž oslovuje jak nemocnice, tak například kadeřnictví, kosmetické salóny nebo maloobchody.

V posledních týdnech bylo nesmírně zajímavé sledovat, jak se české firmy a instituce zapojovaly do boje proti koronaviru. Naplňovaly takřka vzorový příklad rychlé reakce, efektivního využití svých kapacit včetně know-how a financí a silné komunikace s celým národem. Ať už jde o severočeský Safety Nano Protect, ČVUT, Technickou univerzitu v Liberci nebo Rohlik.cz Tomáše Čupra, který bezprecedentně navýšil svůj rozvozový byznys.

Svou roli k dobrovolné pomoci českému národu sehrála i společnost Prusa Research, jež se proslavila výrobou oblíbených 3D tiskáren, na nichž teď tiskne ochranné štíty pro lékaře. Podobným směrem se vydala také královéhradecká firma TriLab, která zpočátku potřebné komponenty pro tvorbu zmíněných štítů rovněž tiskla. Později však usoudila, že je tento proces v důsledku nedostatku běžných komponent velmi neefektivní. Flintu do žita však nehodila. Naopak.

masq-trilab-3

Foto: TriLab

Štít je založen na ochraně obličeje z více stran

Namísto spoléhání se na průhledné fólie nebo gumičky, jejichž zásoby rychle mizely, rozjel tým pod vedením Vojtěcha Tambora nový formát ochranných obličejových štítů. Vsadil na technologii pro teplotní formování desek z čistého plastu (PET), která se mimo jiné používá k výrobě obalů na potraviny a elektroniku, a před pár dny vytvořil první prototypy lisovaných štítů pod názvem Masq.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Jako TriLab jsme se zapojili do výzvy Hradecké štíty, v rámci níž jsme dosud na našich 3D tiskárnách připravili 3 600 ochranných štítů. Poptávka ale převyšuje dostupné výrobní materiály a kapacity tiskáren určených hlavně na malosériovou výrobu. Proto jsme přemýšleli, jak tyhle nedostatky eliminovat a ochránit co nejvíce lidí,“ vysvětluje Tambor pro CzechCrunch motivaci pro rozjetí nového modelu.

Rychlé, škálovatelné a jednoduché

TriLab potřeboval, aby jejich nový ochranný štít splňoval ty nejkritičtější nároky, které jsou v dnešní době potřeba – nízká cena, rychlá výroba, škálovatelnost produkce, co nejméně dílů na jeden kus a ideálně i ekologický přesah. Proto se tým spojil s designérským studiem Fendrych Design, aby navrhl prototyp, který tyto aspekty uvede v realitu.

masq-trilab-4

Foto: TriLab

Horní „žebra“, díky nimž model lépe sedne na hlavy většiny lidi

Během vývoje postupně tvůrci zvažovali další nutné parametry, jako je nízká hmotnost nebo univerzální fit pro většinu obličejů a hlav, což je zajištěno pomocí žebrování ve vrchní části štítu. Muselo se také mimo jiné zajistit, aby se štíty nemlžily, když do nich budou lidé dýchat.

„V neděli (5. dubna) jsme začali s drafty v CAD, v pondělí jsme vychrlili přes deset verzí a odvozených prototypů na naší tiskové farmě. Ozkoušeli jsme varianty uchycení i usazení na obličej a zkoušeli jsme, jak se nosí s brýlemi, s fousy, s rouškou či respirátorem,“ popisuje Tambor.

aplikace-erouska

Přečtěte si takéV Česku se spouští aplikace eRouška. Staví na ochraně soukromí a upozorní, pokud jste přišli do kontaktu s nakaženýmV Česku se spouští aplikace eRouška. Staví na ochraně soukromí a upozorní, pokud jste přišli do kontaktu s nakaženým

Poté, co zjistili, že štít sedí a dokáže optimálně obepnout hlavy většiny lidí, začali první vyrobené modely od dodavatele balit a připravovat k expedici. Do krabic dávali stovky jednoduchých „skořápek“ z odolného plastu s možností upevnění pomocí zadního pásku, které nejprve putovaly do nemocnic, respektive k dispozici exponovaným zdravotníkům.

Tisíce kusů denně

Jak Tambor pro CzechCrunch uvádí, zdaleka však nejde o odškrtnutou kapitolu, nýbrž začátek mnohonásobně větší podpory. O ochranné štíty totiž jeví zájem nejen nemocnice napříč celou republikou, ale také menší podniky typu kadeřnictví nebo kosmetických salónů, které si mohou kupovat balení po deseti kusech za 690 korun. Jakmile se totiž rozvolní současná opatření a začnou tyto podniky otevírat, ochrana bude pro zaměstnance taktéž zásadní, jako je teď pro zdravotníky.

Cílem TriLabu je následné navýšení produkce a hledání lokálních distribučních partnerů. „Aktuálně doděláváme další formy a v další várce se bude vyrábět okolo patnácti až dvaceti tisíc kusů. Denní produkce je plánována na dva až tři tisíce kusů, nicméně podle zájmu jsme schopni produkci nadále zvyšovat,“ uvádí.

masq-trilab-2

Foto: TriLab

Lékaři s ochranným obličejovým štítem od firmy TriLab