Setapp: náhrada za Mac App Store, která má nabízet pouze aktualizované a kvalitní aplikace

Filip HouskaFilip Houska

app
0Zobrazit komentáře

I když App Store, online obchod s aplikacemi pro jablečná zařízení, funguje skvěle na mobilních produktech a nabízí pro ně široké softwarové portfolio, tak o desktopu se to říci nedá. Mac App Store je kritizován již poměrně dlouhou dobu, a to především kvůli malému počtu aplikací, které jsou z velké části neaktualizované a nevyhovující dnešním poměrům, a náročným kritériím. S novinkou od ukrajinského vývojářského studia by se to však mohlo změnit.

Oleksandr Kosovan, zakladatel a CEO studia MacPaw, pracoval se svým týmem na softwaru pro macOS, který se má stát přístupnější alternativou ke klasickému Mac App Store. Jmenuje se Setapp a funguje velice přímočaře: uživatel zaplatí měsíční 10dolarové (cca 240 korun) předplatné a v rámci tohoto rozhraní může stahovat neomezené množství aplikací. Bez dodatečných poplatků. Ovšem uživatel nebude jediný, kdo z toho bude těžit. Pro vývojáře je celý koncept také zajímavý.

Summit Týdne podnikání 2015

Přečtěte si takéBlíží se Týden podnikání, kde se objeví hvězdy z firem jako Kiwi.com, Credo Ventures nebo GoodAIBlíží se Týden podnikání, kde se objeví hvězdy z firem jako Kiwi.com, Credo Ventures nebo GoodAI

Po stažení a instalaci Setappu je uživatel vyzván k tomu, aby se zaregistroval a zaplatil stanovené předplatné. Jakmile tak učiní, tak se mu ve Finderu nabídne možnost knihovny s několika aplikacemi, kterémůže neomezeně stahovat. Má to však jeden malý háček: Setapp ještě momentálně není v takové fázi, kdy by chrlil nepřeberné množství aplikací. A v podstatě mu o to ani nejde. Kosovan se pro server The Next Web sám vyjádřil, že platforma bude disponovat maximálně třemi stovkami aplikačních softwarů.

setapp_2

Takové omezení je vhodné především z toho důvodu, že nenastane chaos v podobě zastaralých aplikací, nýbrž uspořádaný seznam, který bude pro uživatele vždy aktualizovaný. Aktuálně se na Setappu nachází výhradně počiny z dílen MacPawu (jako například čistič CleanMyMac 3), ale lze tam najít i světové fenomény jako Ulysses nebo CodeRunner.

Vyhovující model pro vývojáře

Vývojáři, kteří své aplikace pro Setapp dodávají, budou generovat 70 procent z prodejů. Tomu tak je i u ostatních obchodů, ovšem s tím rozdílem, že zbylé dvě třetiny z 30 procent, které jdou studiu MacPaw, budou pro vývojáře použity jako jistá odměna za to, že svůj software pro platformu poskytli.

Setapp je zatím dostupný pouze k uzavřenému testování. Očekává se, že na začátku příštího roku by mohl být spuštěn již pro širokou veřejnost.

setapp-1

setapp-2

Tým vývojářů z českého Shipita, prodaného za stovky milionů, přechází za Řežábem do Goodbaby

Zakladatel Shipito John Vanhara

0Zobrazit komentáře

Když v minulém roce John Vanhara, známý český podnikatel na americkém trhu, oznámil prodej své zásilkové společnosti Shipito, která měla hlavní vývojářský tým v Česku, přišlo to jako rána z nebe, kterou čekal málokdo. Firma, kterou podle všeho prodal minimálně za vyšší stovky milionů korun, tak během posledního roku prošla mnoha zásadními změnami pod novým vedením.

Mezi těmi bylo zároveň přesunutí kompletního vývoje z Česka do Utahu, což mělo za důsledek ukrojení celé české divize. Tým osmi vývojářů tak začal pokukovat po startupu nebo větší firmě, ke které by se společně připojil. A po relativně krátkém hledání našel svůj cíl – putuje totiž do české pobočky čínské společnosti Goodbaby, do které se na pozici CEO pro digitální technologie připojil Jan Řežáb, zakladatel Socialbakers.

macbookair

Přečtěte si takéAlza v Česku spouští službu, která nabízí MacBook za měsíční paušál s pravidelnou výměnouAlza v Česku spouští službu, která nabízí MacBook za měsíční paušál s pravidelnou výměnou

Nově vzniklý tým by měl mít na starosti tajné projekty uvnitř české pobočky Goodbaby, která sídlí v prostorách pražského Karlína, konkrétně v části nevyužitých kanceláří vývojářské firmy STRV. K tomu všemu dodává Jan Řežáb slovy:

„Jsme rádi, že takový super sehraný tým je teď součástí naší skupiny – v Praze děláme na tajných projektech pro Goodbaby skupinu a v polovině příštího roku přijdeme s něčím velkým. Tenhle tým byl klíčovým krokem k tomu nastartovat Pražský Goodbaby Tech Hub.“