Seznam poráží Google Maps s novými funkcemi pro Mapy.cz

Screen Shot 2015-04-29 at 11.49.45
0Zobrazit komentáře

Veřejná doprava včetně autobusových řádů byla dlouho dobu doménou českého IDOS. Po spoustě letech fungování už to ale ostatní hráče na trhu přestalo bavit a proto se začalo hodně hlasitě mluvit o otevření dat i dalším subjektům. To se teď částečně povedlo a tak například i česká internetová jednička, Seznam.cz, může nyní po několika letech sporů využívat veřejně dostupná data firmy CHAPS, pro vlastní aplikaci jízdních řádů.

Seznamu se totiž povedlo najít způsob, jak strojově přečíst data, která CHAPS dává veřejně k dispozici jen v  excelovských tabulkách. Data nyní páruje s vlastními naměřenými daty o zastávkách hromadné dopravy a nad výsledným souborem pak používá vlastní plánovač dopravy na Mapy.cz.

„Po skoro čtyřech letech tahanic o zpřístupnění dat jízdních řádů v otevřené podobě jsme se vydali cestou, kterou je strojové zpracovávání CHAPSem zveřejňovaných excelovských tabulek s jízdními řády. Přestože se jedná o poměrně náročnou úlohu, chytáme tímto krokem CHAPS za slovo v jejich vlastní argumentaci, že data použitelná pro další zpracování již zveřejňují právě ve formátu Excel. Zároveň se nic nemění v našem úsilí data zpřístupnit ve skutečně otevřeném a strukturovaném formátu, což ostatně předjímá loni schválená vyhláška ministerstva dopravy, která v otázce jízdních řádů vejde od 1. 9. 2015 v účinnost,“ komentoval Michal Feix, prokurista Seznam.cz.

Nyní je tedy možné naplánovat trasu z bodu A do bodu B pomocí veřejné dopravy. To bylo po dlouhé měsíce a roky dostupné i na české verzi Google Maps, nicméně Seznam má tu výhodu, že dokáže pokrýt celou Českou republiku, tedy i menší okrsky, na které se Google nedostane.

divadlo

Přečtěte si takéSeznam.cz kupuje 30% podíl v dalším internetovém projektuSeznam.cz kupuje 30% podíl v dalším internetovém projektu

Momentálně jsou data ze strany CHAPS dostupná v excelovském formátu, což je pro další využití značně omezující. To by se mělo změnit začátkem září tohoto roku, kdy by se data měla objevit ve strukturovaném formátu, informuje tisková zpráva. Ideální příležitost pro ty, kteří si na data brousí zuby pro integraci s vlastními aplikacemi.

Kromě všeho dostal Seznam do ruky správcovství mobilní aplikace Pubtran, sloužící k prohlížení jízdních řádů a vyhledávání spojení. Pubtran momentálně funguje pouze na Androidu, ale za to si jí z Google Play stáhlo již přes 100 tisíc uživatelů.

Pubtran_Results_full

Diskuze (0)

Novinka

Anonym