Seznam v boji proti pandemii. Sdílením polohy uživatelů v Mapy.cz chce snížit riziko přenosu koronaviru

Peter BrejčákPeter Brejčák

mapy-cz-min

Foto: Mapy.cz

Mapy.cz vyzívají lidi, aby sdíleli lokalizační data a pomohli zastavit šíření koronaviru

0Zobrazit komentáře

Jeden z ověřených způsobů, jak pomoct zabránit šíření přenosu koronaviru na další lidi, se v několika zahraničních zemích ukázala možnost sdílet polohu uživatelů, jestli se náhodou nesetkali s již nakaženými lidmi. Právě tímto způsobem chce v boji proti šíření pandemie pomoct také česká internetová jednička Seznam.cz se svou mapovou aplikací.

V pátek proto vydala aktualizaci své aplikace Mapy.cz, jejíž cílem je pomoci snížit riziko přenosu koronavirové nákazy díky sdílení polohových dat uživatelů. Po spuštění lokalizace dokáže aplikace v rámci České republiky určit, zda se v okolí daného zařízení, které sdílí svou polohu, objevil člověk pozitivně testovaný na COVID-19.

„Věříme, že využitím sdílené aktuální polohy a historických dat o pohybu pozitivně testovaných lidí snížíme riziko přenosu koronaviru,“ říká k aktuální situaci Martin Jeřábek, manažer služby Mapy.cz. Pro CzechCrunch zároveň prozradil, že aktuálně (v sobotu v 17 hodin) se do iniciativy zapojilo na 90 tisíc lidí a tisíce přibývají každou hodinu.

marvin_1-scaled-min

Foto: Seznam

Martin Jeřábek v Seznamu řídí Mapy.cz, Windy Maps a Jízdní Řády

Seznam v rámci této novinky zároveň slibuje vysokou úroveň ochrany soukromí. Aplikace pracuje se souborem anonymizovaných polohových dat. Pro možnost sdílet tato data je potřebné Mapy.cz aktualizovat, po opětovném spuštění pak uživatelům automaticky nabídne souhlas se sdílením polohy. Nastavení sdílení lokalizačních dat uživatelé mohou kdykoliv ukončit.

„Data nikomu nepředáváme a po ukončení epidemie je smažeme. Řídíme se stávajícími podmínkami zpracování dat,“ upřesňuje Jeřábek s tím, že současná aktualizace lokalizuje data pouze na území České republiky, bez ohledu na jazyk nastavení telefonu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Souhlas uživatele máme výlučně pro využití dat v rámci Seznam.cz a iniciativy proti COVID-19. Žádnému jinému subjektu je podle tohoto souhlasu nesmíme předat. Pokud bychom měli data uživatele předat státu, požádáme ho o nový výslovný souhlas s použitím jeho polohových dat, a to pouze pro účely související se zastavením šíření COVID-19. Chceme být maximálně transparentní. Na důvěře uživatelů je naše služba závislá,“ dodává Jeřábek pro CzechCrunch.

Aktualizace aplikace Mapy.cz je jedním z projektů, za kterým stojí skupina Covid19CZ, společná aktivita několika českých technologických firem včetně Seznamu a IT nadšenců zaměřená na pomoc v boji s nákazou COVID-19. Za sebou již mají například spuštěnou linku 1212.

„Přes Mapy dokážeme rychle spustit variantu zjištění možnosti kontaktu s nakaženou osobou. Za generováním výsledků je složitý epidemiologický model. Jen to, že jste někoho potkali, riziko významně nezvyšuje. Záleží na délce a intenzitě kontaktu, což se chytrý algoritmus snaží nějak odvodit,“ uvedl pro CzechCrunch za Covid19CZ Patrick Zandl.

screenzy-1584805265142-min

Foto: Seznam

Aplikace Mapy.cz uživatele upozorní na případy koronaviru v jejich okolí

V aplikaci jsou používána data a prohlášení o nákaze pouze od samotných uživatelů, a to na dobrovolné bázi. Oficiální data o jednotlivých nakažených například z hygienických stanic a zdravotních ústavů kvůli ochraně údajů v tomto případě minimálně zatím použít nelze.

Sdílení dat mobilních operátorů

„V zahraničí tyto aplikace fungovaly výborně a hodně pomohly. Doufáme v to samé. Chceme se vyhnout příkladu Ischglu, nákazovému spotu v Rakousku, kde má jedno místo za následek tisíc nakažených. Tohle by nám aplikace pomohla rychleji detekovat a řešit,“ dodal Zandl.

V zahraničních zemích přitom podobné iniciativy, jako spustily Mapy.cz, organizují přímo vlády, a v některých případech tak narážejí na hranice ochrany osobních údajů či přímo jejich zneužívání.

martin-jerabek-seznam-min

Přečtěte si takéUž nechceme být jen pro turisty, hlásí šéf Mapy.cz. S globálním rozvojem pomáhá i majitel Seznamu Ivo LukačovičUž nechceme být jen pro turisty, hlásí šéf Mapy.cz. S globálním rozvojem pomáhá i majitel Seznamu Ivo Lukačovič

Magazín Business Insider poukázal na deset příkladů od Jižní Koreje a dalších jihovýchodních asijských zemí přes Írán a Izrael až po Evropu. Třeba v sousedním Rakousku a Německu anonymizovaná data o pohybu lidí sdílejí se státními orgány přímo telefonní operátoři.

Jak na Twitteru už ve středu potvrdil český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podobný návrh na trasování nakažených pomocí dat od mobilních operátorů schválila také tuzemská vláda s cílem ulehčit práci hygienickým stanicím.

Děje se tak pomocí projektu lokalizačního call centra, ve kterém mají na základě telefonátů s nakaženými a daty od operátorů a možná i bank vznikat vzpomínkové mapy míst, kde se nakažení poslední dny pohybovali. To následně pomůže ve vyhledávání dalších potenciálně nakažených.

Parta nadšenců v čele s vědcem Janem Lukačevičem rozjela sbírku pro energii lékařům. Za 24 hodin vybrali 1,3 milionu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Parta nadšenců kolem Jana Lukačeviče rozjela sbírku pro zdravotníky

0Zobrazit komentáře

Nejdřív jsme si poslali e-mail, pak zavolali a zbytek dořešili na Messengeru. Když je potřeba o něčem rychle informovat, je to vcelku běžný postup při přípravě článku. Pokud ale rozjíždíte sbírku, se kterou chcete pomoci zdravotníkům po celé zemi, pak už to tak běžné není. Každopádně i tohle jde udělat na dálku.

Jan Lukačevič, Veronika Hájková, Lada Brůnová a David Procházka se dnes potkali poprvé. V posledních dnech spolu přitom prakticky nonstop pracovali na výmluvně pojmenovaném projektu #energiilékařům. Všechno zvládli na dálku od počítačů a teď s úsměvem sledují, jak závratně rychle roste částka, kterou lidé posílají zdravotníkům v první linii.

„V neděli večer jsme s kamarádkou, vědkyní Aničkou Fučíkovou, řešili, že se k nám dostávají zprávy od lékařů, že situace je opravdu špatná. Snažili jsme se vymyslet, jak jim pomoci. Samozřejmě bychom nejradši sehnali roušky a respirátory, ale na to nestačíme. A tak jsme vymysleli zdravé energetické balíčky, které zdravotníkům alespoň trochu ulehčí jejich náročné služby,“ popisuje Jan Lukačevič.

energiilekarum1

Celá iniciativa se koordinovala na dálku

Známý vědec a kosmický inženýr si řekl, že začne vybírat peníze na to, aby mohl lékařům, zdravotníkům a všem lidem v tzv. první linii, kteří pomáhají v době koronavirové epidemie, posílat svačinové balíčky plné energie. „Zavolali jsme pár kamarádům a strhla se lavina nadšení, která trvá dodnes,“ usmívá se osmadvacetiletý Lukačevič.

V neděli tak začal několikadenní maraton, který vyvrcholil včerejším spuštěním sbírky na balíčky pro zdravotnické superhrdiny. Ve středu do celého procesu naskočila dárcovská platforma Donio, za kterou stojí zmínění David Procházka a Lada Brůnová, a právě na ní se teď peníze vybírají. Za 24 hodin ukazatel hlásí 1,3 milionu korun, a to jsme teprve na začátku.

„Spojuje nás nadšení a chuť pomáhat.“

„V týmu máme 17 lidí. Jsou to profesionálové ve svých oborech, ale jediné, co nás opravdu spojuje pracovně, je nadšení a chuť pomáhat,“ hlásí Jan Lukačevič. Filmová produkční Veronika Hájková řídí logistiku a finance, právnička Anička Stárková řeší, jak jinak, právničinu, designér Lumír Kajnar vytvořil grafickou část celé iniciativy, Pavel Fuchs naprogramoval web, Víťa Čapek oslovuje influencery.

Princip spočívá v tom, že každý může přispět částkou od 120 do 1 200 korun a tím darovat 1 až 10 balíčků těm, kteří teď často doslova nasazují své životy, aby zachránili ty naše. Podpora jde lékařům, sestřičkám a zdravotním pracovníkům, kteří bojují s epidemií koronaviru, a díky sbírce #energiilekarum se k nim dostanou balíčky s müsli tyčinkami, ovocnou šťávou nebo zdravým nápojem pro povzbuzení a doplnění energie.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V tuto chvíli nás požádalo o balíčky přes 52 pracovišť a 3926 zdravotníků, jejichž seznam jsme dostali od Ministerstva zdravotnictví, které nás v aktivitě podporuje. Na začátku příštího týdne začnou balíčky proudit po celé republice,“ říká Lukačevič, který zatím neví, kam až jeho iniciativa vyroste, ale rozhodně nechce polevovat. „Budeme reagovat stejně operativně jako při založení celého projektu. Cílem ale rozhodně je mít projekt naškálovaný,“ dodává.

Dárců se teď v Česku našly už přes tři tisícovky a jak se povědomí o sbírce šíří internetem, ke kterému jsou nyní všichni v karanténě přilepení, částka se zvyšuje. Pro dárcovskou platformu Donio to je další počin, kterým chce v těžkých časech pomoci těm, co to potřebují nejvíc. Tento týden již ve spolupráci s Mall.tv spustili projekt na podporu hudebníků a umělců.

energiilekarum

Sbírka #energiilekarum chce pomoci zdravotníkům v první linii

„Tohle je další krásná iniciativa, která dokazuje, že se vždycky dá něco udělat, abychom někomu ulehčili těžkou situaci. Honza Lukačevič mi ve středu zavolal, že má nápad a jestli nespojíme síly. Dostal na nás doporučení od Lukáše Mazury, našeho právníka. Právě tahle propojenost mě ohromně baví. Na jednom projektu se potkávají lidé napříč obory, kterých si neskutečně vážím pracovně i lidsky,“ říká za Donio Lada Brůnová.

upraveno-2

Přečtěte si takéSpásný nápad chvilku před zavřením. Nanoroušky ze severu Čech slibují vysokou ochranu a časem i likvidaci virůSpásný nápad chvilku před zavřením. Nanoroušky ze severu Čech slibují vysokou ochranu a časem i likvidaci virů

Ve čtvrtek večer se sbírka spouštěla s tím, že by v ní její autoři rádi vybrali – dle jejich slov ambiciózní – téměř dva miliony korun. „Když jsme se v pátek ráno probudili, zjistili jsme, že za první noc lidé nakoupili lékařům a sestřičkám dva tisíce balíčků. Slovy peněz tak české zdravotníky podpořili částkou 250 000 korun. Vlna solidarity je neuvěřitelná. A přesně v tom je síla crowdfundingu,“ dodává Lada Brůnová.

Kolik energetických balíčků pro zdravotnické superhrdiny nakonec Češi pořídí, teď už raději nechtějí v Lukačevičově týmu ani odhadovat, ale opět se jen potvrzuje, že když jde do tuhého, tahají Češi za jeden provaz.

jan-lukacevic

Iniciátor sbírky #energiilekarum Jan Lukačevič