Sezónní potraviny mají lepší chuť a jsou šetrnější k přírodě. Shrnujeme, jaké konzumovat v létě
Sezónní stravování nabízí čerstvost i výživové benefity, které prospívají zdraví. Přinášíme tipy na ovoce a zeleninu, které je vhodné jíst v létě.
Už jste slyšeli o sezónním stravování? Jedná se o termín, který je často používán restauracemi i odborníky na výživu a označuje princip konzumace ovoce či zeleniny v době, kdy jsou na vrcholu své čerstvosti – tedy v těch ročních obdobích, kdy zrovna produkt dozrává. S nutriční specialistkou Markétou Gajdošovou se v dalším díle našeho speciálu o zdravém stravování podíváme na ty, které můžeme konzumovat v létě.
Může se jednat třeba o zralou letní broskev, podzimní jablko nebo svazek jarního chřestu. Potraviny konzumované ve své sezóně mají často vyšší obsah vitamínů a minerálních látek – například letní rajčata obsahují více vitamínu C a antioxidantů, když jsou konzumována čerstvá a zralá, než ta, která byla sklizena předčasně a dozrávala během přepravy.
Sezónní ovoce a zelenina mají navíc často lepší chuť, což je spotřebitelský benefit. Určitě jste si všimli, že letní broskve a meruňky bývají zpravidla sladší a šťavnatější než ty, které jsou dováženy v zimě. Jejich konzumace na vrcholu čerstvosti proto přináší i jedinečný požitek, který v jiném období nemůže být plně nahrazen.
Konzumace sezónních potravin je navíc ekologicky udržitelnější, protože snižuje nutnost dlouhých přepravních vzdáleností, a tedy i uhlíkovou stopu. Produkty bývají také zpravidla levnější, jelikož jsou jednodušeji dostupné a nevyžadují drahé skladování nebo přepravu.
A ještě jedno plus: nákup sezónních potravin od místních farmářů podporuje lokální ekonomiku. To pomáhá udržovat tradiční zemědělské postupy a zároveň i do budoucna zajišťuje přístup k čerstvějším a kvalitnějším potravinám. Sezónní stravování tedy není z nutričního pohledu jen módním trendem. A co konzumovat v létě?
Rajčata
Rajčata jsou bohatá na lykopen, silný antioxidant, který pomáhá chránit srdce a snižovat riziko některých druhů rakoviny. Nejvíce ho obsahují právě zralá letní rajčata. Dále jsou skvělým zdrojem vitamínu C a draslíku, které podporují imunitní systém a udržují správnou funkci svalů a nervů.
Okurky
Díky vysokému obsahu vody (až 95 %) jsou okurky ideální pro hydrataci v horkých letních dnech. Pokud tedy máte problémy s pitným režimem, okurky jsou vhodným doplněním, které můžete zakombinovat do salátu nebo wrapu.
Cukety
Cukety jsou bohaté na vitamíny A a C, které podporují zdraví očí a imunitu. Obsahují také mangan, který je důležitý pro metabolismus kostí a enzymatické funkce. Jsou navíc perfektní z hlediska všestranné využitelnosti – cukety můžete grilovat, péct, smažit nebo používat jako náhradu za těstoviny. Jejich jemná chuť a textura je ideální pro různé letní recepty.
Papriky
Papriky, zejména červené, obsahují vysoké množství vitamínu C – paradoxně více než proklamované citrusové plody. Jsou také bohaté na vitamín A a karotenoidy, které podporují zdraví očí. Obsahují kapsaicin, který má protizánětlivé účinky a může pomoci snižovat bolest a zánět.