Sídliště potřebují po turbulentním vývoji péči, říká architekt, který stojí i za novou podobou Florence
Nedílnou součástí práce studia Unit architekti je urbanismus. A to v různých podobách. Stojí za proměnou Florence i sídlišť po celém Česku.
„Vyrostli jsme s tím, jak se proměňoval postoj měst ke svému vlastnímu rozvoji,“ říká architekt a urbanista Filip Tittl k tomu, jak se utvářelo urbanistické zaměření kanceláře Unit architekti. V novém díle podcastu Město hovoří i o tom, proč samosprávy naráží na rozhodnutí, která někdo udělal před patnácti lety.
„Urbanismus jsme vnímali jako úkol, protože standard byl v tomto ohledu v Česku na velmi špatné úrovni. V Praze i dalších městech se běžně přílepkovaly domy, vytvářely se ulice, které na sebe nenavazovaly. Degradovalo to celé čtvrti a zamezilo i kultivovanému rozvoji do budoucna. Dodnes se s tím potýkáme,“ dodává Tittl.
Urbanismus dnes patří k nedílné součásti práce pražského architektonického studia, které ročně kreslí desítky hektarů nových ploch ve městech po celé zemi. To je případ i pražské Florence. Unit architekti loni vyhráli mezinárodní urbanistickou soutěž na její proměnu. „Je to jedno z nejsložitějších míst v Praze, možná i ve střední Evropě,“ říká architekt v novém díle podcastu Město, který si můžete poslechnout v přehrávači níže nebo na Spotify, Apple Podcastech, Google Podcastech či na YouTube.
Proč? „Je to kvůli spoustě bariér v podobě dopravní infrastruktury, jako je magistrála, autobusové nádraží nebo železniční trati. Je tam i složitá terénní morfologie, rozdíl mezi Novým Městem a Karlínem je šest výškových metrů. Společenský status toho místa je velmi komplikovaný,“ doplňuje Filip Tittl. Zároveň jde ale o unikátní prostor, protože podobně velká plocha k proměně takhle blízko k historickému jádru není.
V neposlední řadě se Unit architekti významně věnují fenoménu českých sídlišť. „V každé lokalitě se přirozeně staví, ale kde se má stavět na sídlišti? Ta místa na to nebyla připravená, což vedlo k tomu, že se stavělo tam, kde se stavět vůbec nemělo. To vyvolalo odpor k další výstavbě,“ líčí Tittl. Zároveň má ale podle něj velké množství sídlišť staré a nefunkční budovy občanské vybavenosti, kde jsou dnes herny a kasina nebo podivuhodné prodejny koberců, které v místě nikomu nepomůžou.