Sídliště potřebují po turbulentním vývoji péči, říká architekt, který stojí i za novou podobou Florence

Nedílnou součástí práce studia Unit architekti je urbanismus. A to v různých podobách. Stojí za proměnou Florence i sídlišť po celém Česku.

Eliška NováEliška Nová

mesto-tittl

Foto: CzechCrunch

Hostem podcastu Město je Filip Tittl, spoluzakladatel studia Unit architekti

0Zobrazit komentáře

„Vyrostli jsme s tím, jak se proměňoval postoj měst ke svému vlastnímu rozvoji,“ říká architekt a urbanista Filip Tittl k tomu, jak se utvářelo urbanistické zaměření kanceláře Unit architekti. V novém díle podcastu Město hovoří i o tom, proč samosprávy naráží na rozhodnutí, která někdo udělal před patnácti lety.

„Urbanismus jsme vnímali jako úkol, protože standard byl v tomto ohledu v Česku na velmi špatné úrovni. V Praze i dalších městech se běžně přílepkovaly domy, vytvářely se ulice, které na sebe nenavazovaly. Degradovalo to celé čtvrti a zamezilo i kultivovanému rozvoji do budoucna. Dodnes se s tím potýkáme,“ dodává Tittl.

Urbanismus dnes patří k nedílné součásti práce pražského architektonického studia, které ročně kreslí desítky hektarů nových ploch ve městech po celé zemi. To je případ i pražské Florence. Unit architekti loni vyhráli mezinárodní urbanistickou soutěž na její proměnu. „Je to jedno z nejsložitějších míst v Praze, možná i ve střední Evropě,“ říká architekt v novém díle podcastu Město, který si můžete poslechnout v přehrávači níže nebo na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube.

Proč? „Je to kvůli spoustě bariér v podobě dopravní infrastruktury, jako je magistrála, autobusové nádraží nebo železniční trati. Je tam i složitá terénní morfologie, rozdíl mezi Novým Městem a Karlínem je šest výškových metrů. Společenský status toho místa je velmi komplikovaný,“ doplňuje Filip Tittl. Zároveň jde ale o unikátní prostor, protože podobně velká plocha k proměně takhle blízko k historickému jádru není.

V neposlední řadě se Unit architekti významně věnují fenoménu českých sídlišť. „V každé lokalitě se přirozeně staví, ale kde se má stavět na sídlišti? Ta místa na to nebyla připravená, což vedlo k tomu, že se stavělo tam, kde se stavět vůbec nemělo. To vyvolalo odpor k další výstavbě,“ líčí Tittl. Zároveň má ale podle něj velké množství sídlišť staré a nefunkční budovy občanské vybavenosti, kde jsou dnes herny a kasina nebo podivuhodné prodejny koberců, které v místě nikomu nepomůžou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K sídlištím je proto podle architekta a urbanisty potřeba přistupovat s péčí a podrobněji koordinovat soukromé i veřejné záměry a trpělivě doplňovat chybějící aspekty urbanistického řešení, aniž by se zasahovalo do fyzické podstaty místního stavebního fondu.

Podcast Město s architektem Filipem Tittlem ze studia Unit architekti si můžete poslechnout v přehrávači výše nebo na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube. Uslyšíte v něm odpovědi na tyto otázky:

  • Co všechno se na Florenci změní?
  • Kudy povedou nové ulice?
  • Dotknou se úpravy i pražské magistrály?
  • Proč je urbanismus stejně důležitý jako architektura?
  • Jak ke komplexním řešením přistupují města?
  • Proč jsou sídliště složitá území?
  • Jak v nich provádět úpravy, aby se příliš nezasáhlo do jejich složitého organismu?

Alex Pilař řídil statisíce lidí po světě. Teď brání bitcoin a pracuje, jak chce, nebo se plaví na jachtě

Hostem nového dílu CzechCrunch Podcastu byl někdejší manažer DHL, který dnes patří k nejpozoruhodnějším postavám české kryptoscény.

Luboš KrečLuboš Kreč

alex-pilar

Foto: CzechCrunch

Alex Pilař působil na vysokých pozicích v DHL, dnes je fanoušek kryptoměn

0Zobrazit komentáře

Byl nejvýše postaveným českým manažerem v globálním byznysu, přesto dal před dvěma roky výpověď. „Uvědomil jsem si, že až se jednou budu dívat zpátky a rekapitulovat život, určitě si neřeknu, že jsem měl strávit víc času v kanclu,“ říká v CzechCrunch Podcastu Alex Pilař, který stál nejprve u vzniku české pobočky logistického koncernu DHL a později působil v jeho nejužším mezinárodním vedení. Jeho životní restart byl poctivý – z korporátního mainstreamu šel do kryptoměnového punku, takže dnes je z něj jedna z nejpozoruhodnějších a nejvlivnějších postav tuzemské kryptoscény.

Na natáčení podcastu přišel devětapadesátiletý podnikatel rovnou z Poslanecké sněmovny, kde se zúčastnil setkání mezi politiky a zástupci kryptokomunity: „Mám z toho dobrý dojem, byla tam správná energie.“ Pilař s kolegy se snaží poslance přesvědčit, aby upravili zákony tak, že bitcoin a spol. budou z pohledu finanční správy vnímané třeba jako akcie a nebude nutné zisky z nich danit za všech okolností: „Digitální aktiva jsou jediná aktiva, kde není žádné osvobození ani žádný časový test.“

Kromě toho ho trápí, jak odmítavě se ke kryptoměnám staví banky. Chtěl by, aby podnikatelé měli právo na založení účtu, nikoliv jen povinnost si ho založit. Často se prý stává, že ti, kdo chtějí tak či onak s kryptem podnikat, musí obejít spoustu finančních ústavů, než jim někde vyjdou vstříc.

Rýpl si proto do šéfa České spořitelny, který v rozhovoru pro CzechCrunch prohlásil, že si po troškách kupuje bitcoin. „Chápu to jako takový první výkop,“ řekl Pilař v novém díle našeho podcastu. Ten si můžete pustit níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů, Google Podcastů a také v audioformě na YouTube.

Pilařova cesta ke kryptoměnám začala už v DHL, kde s ním přišel do kontaktu coby šéf IT. Už v roce 2018 jeho podřízení vyvíjeli první projekty a experimenty s bitcoinem i jeho rychlejší vrstvou lightning. Svůj první bitcoin si dokonce koupil ještě dřív. Dnes říká, že se z něj postupně stal bitcoinový maximalista a že jiným měnám moc šancí nedává, protože v naprosté většině případů nedostojí idejím decentralizace.

„Sleduji ale dění kolem etherea,“ připouští s tím, že provoláním typu, jak decentralizované finance čili DeFi mění finanční svět, moc nevěří: „Jsem skeptický, že tato část krypta bude úspěšná.“ Po odchodu z DHL založil Pilař společnost Pallaemon Digital, přes kterou se věnuje jednak investování do nadějných startupů (jedním z nich je například projekt Tweetoshi), jednak pomáhá větším firmám pochopit kryptoměnový svět a radí jim, jak do tohoto rychle uhánějícího vlaku naskočit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Pracuji dva, tři dny v týdnu,“ směje se. Hodně času totiž věnuje i sportu, je vášnivým jachtařem a s kamarády dokázali přeplout Atlantik za několik dní.

V novém díle CzechCrunch Podcastu rozebírá Alex Pilař následující témata:

  • Jak se dostal ke kryptoměnám coby vysoce postavený manažer.
  • Proč věří bitcoinu a nevěří alternativním měnám.
  • Co si myslí o evropské regulaci kryptoměn.
  • Jak se snaží přemluvit české politiky, aby byli vůči kryptoměnám shovívavější.
  • Jak investuje, jak přemýšlí o byznysu a jakým firmám pomáhá.
  • Proč není práce ve velké korporaci vůbec tak špatná, jak se někdy z médií může zdát.
  • Jak se dá přeplout Atlantik za pár dní a co ho fascinuje na jachtaření.

To všechno a ještě mnoho dalšího se dozvíte v novém díle CzechCrunch Podcastu, který si můžete pustit ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů, Google Podcastů a nově také v audioformě na YouTube.