Silicon Valley po portugalsku. Slavný architekt Bjarke Ingels navrhl moderní vesnici pro luxusní módu i technologie

Filip HouskaFilip Houska

fuse-valley

Foto: Bjarke Ingels Group

V Portu vyroste moderní vesnice pro módu a technologie

0Zobrazit komentáře

Dobré víno, krásné památky, příjemné podnebí, milí lidé a díky rostoucí podpoře startupů i atraktivní zázemí nejen pro začínající podnikatele. Ne nadarmo se říká, že se z Porta pomalu stává další evropské Silicon Valley. A právě toto vnímání chce nyní posílit i uznávaný dánský architekt Bjarke Ingels, který poblíž druhého největšího města Portugalska chystá nový velkolepý projekt.

Jeho architektonický ateliér Bjarke Ingels Group (BIG) ve spolupráci s realitní skupinou Castro Group postaví v okolí řeky Leça, která oblastí Porta protéká ze severní strany, moderní vesnici s několika kancelářskými budovami, jež mají sloužit jak technologickým firmám, tak módnímu průmyslu. Do jedné z nich se například přestěhuje ústředí luxusního britsko-portugalského módního e-shopu Farfetch.

Takzvané Fuse Valley, jak se chystané vesnici přezdívá, se bude rozkládat na ploše 178 tisíc čtverečních metrů a nabídne čtyřiadvacet hlavních, několikapatrových budov, ke kterým se časem připojí i menší domy. Všechny budovy by pak měly nasadit podobný design vnějších stěn, založený především na rastrovaných, zkosených fasádách ve světlých barevných kombinacích.

fuse-valley-1x

Foto: Bjarke Ingels Group

Pohled na jednu z chystaných budov Fuse Valley

Stěny se navíc budou zužovat směrem k úrovni terénu, díky čemuž by měly rozšířit veřejné cesty, kudy by procházeli lidé, a vytvořily přístřešky nad chodníky. Prim mají hrát i silné skleněné panely sloužící jako okna, aby měli zaměstnanci co nejlepší výhledy na okolí zeleň – Fuse Valley totiž vznikne v obklopení přírody a těm s větší fantazií může připomínat třeba moderní verzi fiktivního Hobitína z Pána prstenů.

„Jednotlivé budovy, které tvoří různé prvky organizace, jsou propojeny do velkých souvislých pracovních prostředí – fyzicky konsolidovaných, ale prostorově rozmanitých tak, aby vytvářely lidský zážitek,“ říká pro magazín Dezeen João Albuquerque, partner společnosti Bjarke Ingels Group. Součástí této pokročilé vesničky bude i venkovní auditorium včetně nejrůznějších teras, kantýn a míst pro wellness.

Bjarke Ingels mimo jiné zamýšlí, že Fuse Valley „poroste spolu s tím, jak poroste okolní zeleň“. Tím, jak budou růst například stromy nebo tráva, se mají otevřít nové možnosti jak pro zaměstnance, tak pro potenciální pronajímatele prostor. Nepůjde zkrátka jen o ryze statické místo, ale naopak flexibilní zázemí, které se postupem let může výrazně formovat. Nejprve je ale nutné vesnici vybudovat.

Pomyslný první stavební kámen Fuse Valley má být položen v roce 2023, přičemž o dva roky později se tam mají stěhovat první nájemci. Tím nejvýraznějším bude již zmíněný módní e-shop Farfetch, který nabízí především luxusnější streetwearové značky a lze na něm nalézt i kousky od velkých návrhářů typu Raf Simons nebo Alexander McQueen. Oproti pouštnímu městu budoucnosti ale půjde o zcela jiný zážitek.

fuse-valley-4

Foto: Bjarke Ingels Group

Vnořeno do přírody