Město budoucnosti pro pět milionů lidí. Slavný architekt Bjarke Ingels se pustí do velmi odvážného projektu

Filip HouskaFilip Houska

telosa-1

Foto: Bjarke Ingels Group

Vizualizace centra nového města budoucnosti, zvaného jako Telosa

0Zobrazit komentáře

Americké pouště nabízí obrovské, nijak nevyužité plochy. I proto jsou v hledáčků ambiciózních architektů, kteří na nich chtějí realizovat své vize o takzvaných městech budoucnosti. Jedno z nich má do deseti let vyrůst na západě Spojených států a podle prvních vizualizací slibuje skutečně velkolepé zážitky. Ostatně aby také ne, když za návrhy stojí uznávaný dánský architekt Bjarke Ingels.

Jeho architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG) oznámilo, že na rozlehlé západoamerické poušti postaví vysoce moderní město pod názvem Telosa, které se má rozkládat na ploše více než 60 tisíc hektarů. Nápad na novou metropoli vyšel z hlavy amerického miliardáře a bývalého šéfa maloobchodního řetězce Walmart Marca Loreho, který si u BIG nechal na nový projekt objednat studii.

Ačkoliv je realizace nového, velkolepého města ve Spojených státech ještě hodně vzdálená a prakticky se zatím jedná pouze o papírový koncept, z prvních vizualizací lze pochytit několik zajímavých prvků. Podle očekávání má hrát prim udržitelnost celého města, přičemž nejviditelněji tento důraz architekti demonstrují na mrakodrapu pod názvem Equitism Tower.

Nejvyšší budova města Telosa, kterou lze vidět na náhledové fotce, má být tamním styčným bodem. Návrhy počítají s tím, že bude mít fotovoltaickou střechu, vyvýšenou vodárnu a takzvané aeroponické farmy, které spočívají v zavěšení rostlin za stonky, přičemž kořeny visí volně ve vzduchu a jsou postřikovány mlhou živného roztoku. Ty by měly zásobovat rezidenty města, kterých může být v průběhu desítek let až pět milionů.

telosa-3

Foto: Bjarke Ingels Group

Ptačí pohled na Telosu

Mezi stovkami větších i menších staveních se pak má rozpínat dostatek zelených parků s vodními nádržemi pro pitnou vodu. A protože má nové město maximálně vycházet vstříc svým obyvatelům, bude pro ně přizpůsobovat i dopravu. V rámci ekologické udržitelnosti, která je Ingelsovi velmi blízká, tak nebudou upřednostňována auta (samozřejmě ta samořídící), ale naopak chodci a cyklisté.

„Chci, aby se Telosa stala nejudržitelnějším městem na světě. Od globálního oteplování přes vodu až po energii – jak to můžeme udělat lépe pro budoucí generace? A jaké technologie a další inovace v oblasti politiky a designu můžeme do města zabudovat?“ zmiňuje pro magazín Dezeen Marc Lore, iniciátor nového města.

Jen o udržitelnosti ale Telosa nebude. Loreho vize s novým projektem je současně taková, že se bude snažit zrovnoprávňovat všechny obyvatele. Tomuto principu se říká „equistické zřízení“, což znamená, že se zisky z pozemků budou přerozdělovat do vzdělávání, bydlení, zdravotnictví a zaměstnanosti tak, aby z nich těžili všichni rezidenti.

Telosa by tak měla změnit zažité parametry běžných měst, ovšem zda se někdy skutečně postaví, je zatím ve hvězdách. První plány hovoří o kompletaci během roku 2030, tudíž za devět let. Jedná se ale o poměrně ambiciózní cíl, který může být odsunut. V potaz se samozřejmě musí brát i příslušné regulace i stavební povolení v dané zemi.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym