Skandál, který zmapoval i Netflix, pokračuje. Začíná soud s šéfem zkrachovalé firmy Wirecard
V roce 2020 otřásl finančními trhy krach společnosti Wirecard. Dnes začíná soudní řízení, které chce rozplést, jak k němu došlo.
Kauza německé firmy specializující se na zprostředkovávání plateb Wirecard míří do další fáze. V Mnichově dnes totiž začíná soudní řízení s jejím bývalým generálním ředitelem Markusem Braunem a dalšími manažery na vysokých pozicích, které mnichovská prokuratura letos obvinila z podvodu, zpronevěry a účetních manipulací. Řízení začíná téměř dva a půl roku od chvíle, kdy společnost zkrachovala. Informovaly o tom tiskové agentury.
Vídeňský rodák Markus Braun je od června roku 2020 ve vyšetřovací vazbě a hrozí mu až patnáct let za mřížemi. Po celou dobu ale odmítá, že by zpronevěřil peníze a tvrdí, že je obětí podvodu, který se odehrál bez jeho vědomí. Vzhledem ke složitosti případu je slyšení naplánováno na sto dní a soud se zřejmě protáhne až do roku 2024. Předsedající pětice soudců musí pročíst materiály shromážděné ve více než sedmi stech svazcích dokumentů.
Prokurátoři podali žalobu letos v březnu, kdy Brauna obvinili spolu s bývalým účetním Stephanem von Erffou a šéfem pobočky Wirecard v Dubaji Oliverem Bellenhausem, který se stal důležitým svědkem. Podle žalobců si trojice vymyslela mimořádně ziskové aktivity, zvláště v Asii, aby vyvolala důvěru, že Wirecard je úspěšnou společností.
Jenže skutečná situace byla zcela jiná. Podkladová aktiva v Dubaji, na Filipínách a v Singapuru totiž vůbec neexistovala a dokumenty byly podle prokurátorů zfalšované. Banky a dluhopisoví investoři pak firmě půjčili 3,1 miliardy eur s mylným předpokladem, že dlužník je úspěšná, prosperující, řádně řízená a bonitní společnost. Prokuratura tvrdí, že Braun a další dva obvinění přitom už od roku 2015 věděli, že aktivity Wirecardu jsou ztrátové.