Skanska mění nevábnou část Prahy v moderní obytnou čtvrť. Na počest rodiny Emila Kolbena
Dějiny k Emilu Kolbenovi a jeho příbuzným spravedlivé nebyly. Teď má rodinu připomínat nová čtvrť kolem ulice, která nese jeho jméno.
Část Prahy kolem Kolbenovy ulice nikdy zrovna nevybízela k žití. Industriální ráz, který sem přinesl slavný průmyslník Emil Kolben a závody ČKD na přelomu 19. a 20. století, tady dominuje. Proměňovat se ale pomalu začíná prostor na hranici Vysočan a Hloubětína. Stavět tady začala Skanska, která z toho, co dřív nevonělo, dělá výhodu.
Švédský developer se rozhodl kolem Kolbenovy ulice vybudovat jak jinak než čtvrť Emila Kolbena, která se inspiruje právě industriálem. Vzniká na brownfeldu, který tady zůstal právě po společnosti ČKD.
„Tam, kde kdysi stály tovární haly, vyrůstá moderní městská čtvrť s kvalitním městským bydlením a bohatým veřejným prostorem,“ slibuje projektový manažer Skanska Reality Martin Horálek.
Dohromady se tu v pěti fázích chystá Skanska postavit víc než tisíc bytů, to vše na ploše 51 tisíc metrů čtverečních. První etapa je hotová, teď developer pracuje na té druhé, která má být dokončena do roku 2025. Konkrétně jde o bytový dům Alfred. Nová výstavba bude na Kolbenově růst příštích deset let.
Specialitou Alfreda je využití fotovoltaických panelů. Skanska ve svých projektech umisťuje solární panely už od roku 2012. Využívaly se ale především pro předehřívání teplé vody. Dům na Kolbenově je první, kde developer použil fotovoltaické panely i pro získávání elektrické energie. Ta se bude spotřebovávat přímo v budově.
„Díky panelům na střeše získá bytový dům dostatečné množství energie, která vystačí na osvětlení společných prostor i ventilaci. Zajistíme tak nejen efektivní využití obnovitelné energie, ale také každoroční úsporu emisí oxidu uhličitého, která se rovná ekvivalentu 1,4 tuny černého uhlí,“ vysvětluje manažer udržitelnosti Skansky Miroslav Kobera