Škodovka investuje do větrné farmy ve Finsku. Zásobit elektřinou by mohla až 150 tisíc domácností

V mladoboleslavské automobilce chtějí, aby byla auta poháněna zelenou elektřinou. Proto investují do obnovitelných zdrojů energie.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

skoda-energy

Foto: Škoda Auto

Škoda Auto investuje do větrných farem ve Finsku

0Zobrazit komentáře

Ve Finsku se buduje velká větrná farma, která má zajímavou českou stopu. Do energetického projektu s osmatřiceti větrnými turbínami se rozhodla investovat Škoda Auto, která obnovitelné zdroje energie označuje za nedílnou součást své strategie. Severská země je pro tuzemskou automobilku dlouhodobě lukrativním odbytištěm a její vozy tam patří k nejprodávanějším. Investice do obnovitelných zdrojů doplňují celkovou elektromobilovou budoucnost značky.

Větrnou farmu ve Finsku staví norská energetická společnost Agder Energi, která na třech místech vybuduje 38 větrných turbín od dánského výrobce Vestas. Každá z nich má jmenovitý výkon 4,2 MW, což znamená celkový jmenovitý výkon 159,6 MW. Ročně tak má jít dle údajů poskytnuté Škodovkou vyrobit až 570 GWh elektrické energie. S tímto množstvím elektřiny by mohlo být zásobováno okolo 150 tisíc domácností.

Jak vysokou částku do projektu investovala, nechtěla Škoda Auto na dotaz CzechCrunche prozradit. Jde však o součást její strategie, jak minimalizovat dopad svých produktů a řešení mobility na životní prostředí a celkově tak zmírnit ekologickou stopu svých aktivit. Jedná se o aktivity od těžby surovin až po konec životního cyklu vozů. Obnovitelné zdroje přitom mohou pomoci také v přechodu na elektromobilitu, respektive k pohánění elektromobilů zelenou elektřinou.

„Do roku 2030 by mělo být – v závislosti na tržním vývoji – 50 až 70 procent všech v Evropě prodaných vozů značky Škoda poháněno elektřinou. Po úspěšném uvedení rodiny Enyaq iV plánujeme v rámci své strategie uvést na trh do konce desetiletí nejméně tři další nové čistě elektrické vozy, které budou velikostně i cenově pod úrovní modelu Enyaq iV. Aby tyto automobily mohly být poháněny zelenou elektřinou, věnujeme se intenzivně rozšiřování obnovitelných zdrojů energie,“ uvádí automobilka.

V již zmíněném finském projektu jde celkem o tři místa v provincii Severní Ostrobotnie, kde budou větrné turbíny budovány. V lokalitě Välikangas bude se čtyřiadvaceti větrnými turbínami dosaženo výkonu 100,8 MW, na místech Pithipudas a Sievi se sedmi větrnými turbínami je v obou případech výkon 29,4 MW.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym