Skoro půl milionu lidí má datovku, ale nevyužívá ji. I tak do ní chodí pokuty a řeší se přes ni daně
Lidé nepoužívají datovou schránku z různých důvodů. Nejčastěji podnikají v pohostinství, stavebnictví či v auto údržbě.
Měl to být důležitý krok, který pomůže přesunout komunikaci s úřady do online prostředí. U bezmála půl milionu Čechů se to ale nepodařilo. Právě tolik lidí ignoruje povinnost pro podnikatele či spolky mít datovou schránku. Může jim to přitom způsobit řadu problémů.
Datovku zřídil živnostníkům, spolkům a také nadacím přímo stát, aniž by budoucí uživatelé museli něco dělat. Povinnost využívat ji pak naběhla od prvního ledna loňského roku. Okolo 450 tisíc lidí se ale do své schránky nikdy aktivně nepřihlásilo. To však neznamená, že jim do ní nechodí žádné zprávy.
„Všechny úřady mají povinnost komunikovat s uživateli datové schránky pouze skrze ni. Datové zprávy jsou tak doručeny fikcí a vznikají právní účinky z doručení,“ uvedla pro CzechCrunch mluvčí Digitální a informační agentury Anna-Marie Lichtenbergová. Jinými slovy do datovky, ať už ji člověk kontroluje, nebo ne, chodí faktury, informace o zaplacení daně nebo například pokuty. Pokud si je člověk nevyzvedne, plynou z toho nepříjemnosti, v krajním případě může dojít až na exekuci.
„To samé se děje například tehdy, když do datové schránky přijde nějaká výzva či rozhodnutí vyplývající ze správních řízení. Ignorování se nevyplácí právě proto, že soud s lidmi bude komunikovat pouze přes datovou schránku, a pokud si tedy člověk nevyzvedne dopis, nebude se moct v daných lhůtách bránit,“ vysvětluje Lichtenbergová.