Skoro půl milionu lidí má datovku, ale nevyužívá ji. I tak do ní chodí pokuty a řeší se přes ni daně

Lidé nepoužívají datovou schránku z různých důvodů. Nejčastěji podnikají v pohostinství, stavebnictví či v auto údržbě.

Eliška NováEliška Nová

datovka

Foto: CzechCrunch

Datovou schránku mají od loňského roku podnikatelé povinně

0Zobrazit komentáře

Měl to být důležitý krok, který pomůže přesunout komunikaci s úřady do online prostředí. U bezmála půl milionu Čechů se to ale nepodařilo. Právě tolik lidí ignoruje povinnost pro podnikatele či spolky mít datovou schránku. Může jim to přitom způsobit řadu problémů.

Datovku zřídil živnostníkům, spolkům a také nadacím přímo stát, aniž by budoucí uživatelé museli něco dělat. Povinnost využívat ji pak naběhla od prvního ledna loňského roku. Okolo 450 tisíc lidí se ale do své schránky nikdy aktivně nepřihlásilo. To však neznamená, že jim do ní nechodí žádné zprávy.

„Všechny úřady mají povinnost komunikovat s uživateli datové schránky pouze skrze ni. Datové zprávy jsou tak doručeny fikcí a vznikají právní účinky z doručení,“ uvedla pro CzechCrunch mluvčí Digitální a informační agentury Anna-Marie Lichtenbergová. Jinými slovy do datovky, ať už ji člověk kontroluje, nebo ne, chodí faktury, informace o zaplacení daně nebo například pokuty. Pokud si je člověk nevyzvedne, plynou z toho nepříjemnosti, v krajním případě může dojít až na exekuci.

„To samé se děje například tehdy, když do datové schránky přijde nějaká výzva či rozhodnutí vyplývající ze správních řízení. Ignorování se nevyplácí právě proto, že soud s lidmi bude komunikovat pouze přes datovou schránku, a pokud si tedy člověk nevyzvedne dopis, nebude se moct v daných lhůtách bránit,“ vysvětluje Lichtenbergová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To ale není všechno. Kdo má datovou schránku, musí skrze ni i podávat daňové přiznání. Základní lhůta pro jeho podání za rok 2023 je začátkem letošního dubna. Pokud někdo s datovou schránkou bude chtít dokument podat fyzicky na finanční úřad, bude mu udělena pokuta. I o ní ale bude úřad informovat právě do datovky.

Důvody, proč se skoro půl milionu lidí do schránky nikdy nepřihlásilo, mohou být různé. Někteří patrně o povinnosti nevědí, a to ani přesto, že všem uživatelům přišel dopis s informací do vlastních rukou. Může jít také o osoby samostatně výdělečně činné, které mají pozastavenou živnost. I pro ně ale platí, že jim byla datovka zřízena. „Někteří žijí v domnění, že podnikání dávno ukončili, ve skutečnosti tak ale formálně neučinili. Určitě se také objevují uživatelé, kteří o povinnosti mít datovou schránku vědí, ale z různých důvodů ji ignorují,“ dodává mluvčí Digitální a informační agentury.

litacka_1-2

Přečtěte si takéKdyby jízdenka koupená v mobilu platila hned, utíkaly by tržbyKdyby jízdenka koupená v mobilu platila hned, utíkaly by tržby, říká Hřib. Lhůtu chce zkrátit na minutu

Ta o totožnosti jednotlivých lidí, kteří datovku mají, ale nepoužívají ji, nic bližšího neví. Úřad jen tuší, o jaké typy živnostníků jde: většinou o velkoobchodníky a maloobchodníky, konkrétně pak aktivní v oblasti stravování a pohostinství, stavební činnosti nebo například činnosti spojené s údržbou motorových vozidel.

Digitální a informační agentura proto spustila kampaň, ve které chce připomenout povinnost podávat daňové přiznání elektronicky. Chce také živnostníkům dát vědět, co konkrétně jim hrozí, a mluvit o výhodách a benefitech datových schránek. Na upozorňování lidí s datovkou bude spolupracovat se státní společností například i Generální finanční ředitelství.

Banka Creditas jde soupeřit s Portu a spol. Dva roky vyvíjela aplikaci pro investice do ETF

Nová aplikace Max Invest má mít minimální bariéry vstupu i pro začínající investory. První rok navíc bude bez poplatků.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

maxinvest

Foto: Max Invest / CzechCrunch

Investiční aplikace Max Invest

0Zobrazit komentáře

Češi mají pořád příliš velké množství peněz na běžných či spořicích účtech, které by měli začít investovat, aby zajistili jejich lepší zhodnocení. I proto, že doba vysokých úrokových sazeb pomalu končí. „I Češi tak začnou opět hledat příležitosti, jak své peníze zhodnocovat do budoucna jinak, podobně jako ve vyspělých zemí Evropské unie,“ říká hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Právě banka miliardáře Pavla Hubáčka je dalším hráčem, který chce jít v tomto ohledu klientům naproti a spouští novou investiční aplikaci. Její hlavní propozicí mají být co nejnižší bariéry vstupu. Nabídne investování do podílových fondů a ETF.

Nová investiční aplikace se jmenuje Max Invest. Banka Creditas ji brandově spojuje se svou Max Bankou, kterou koupila předloni jako Expobank a následně ji přejmenovala. Do budoucna je v plánu obě banky sjednotit pod společnou značku Creditas, ale investiční aplikace Max Invest by si mohla svůj název ponechat. Jedná se totiž o samostatnou entitu a uživatelé ji mohou využívat, aniž by byli klienty Creditas či Max Banky.

Podle šéfa skupiny Creditas Jiřího Hroudy má za sebou investiční aplikace dva roky složitého vývoje, který stál desítky milionů korun. Původně vznikala pod značkou Inu a loni získala od ČNB klíčové povolení k činnosti investičního zprostředkovatele. Nakonec byla spuštěna jako Max Invest a teď do ní vstupují první uživatelé. Creditas s ní chce rozvířit vody mezi investičními platformami, které lákají uživatele na to, že jim do světa investic umožní jednoduše vstoupit.

Mezi největší hráče v Česku s automatizovanými investicemi, o které se klienti nemusí příliš starat, patří Portu od Wood & Company, díky kapitálu od J&T funguje Fondee a produkt pro pravidelné investování nedávno spustilo také třeba XTB. „Ale zorientovat se v Portu a spol. je pořád poměrně náročné, zaměřujeme se hlavně na klienty, kteří mají z investování strach. Chceme je edukovat a rozinvestovat,“ vysvětluje manažerka projektu Max Invest Blanka Francová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jelikož chtějí v Creditas přilákat také ty, kteří dosud neměli k investicím důvěru, je nabídka produktů velmi jednoduchá. Součástí aplikace je i vzdělávací akademie. „Mapovali jsme při vývoji aplikace bariéry, které lidi od investování odrazují, a v hloubkových rozhovorech se ukázaly zejména následující: složitost a moc velký nepřehledný výběr, netransparentnost ceny a výkonnosti, obava ze ztráty a z nízké likvidity. Stavěli jsme tedy aplikaci, která tyto bariéry odbourá a otevře oblast investic i lidem, kteří se jich zatím obávali,“ říká Jiří Hrouda.

Po ověření identity a vyplnění profilového dotazníku se klientům otevřou dvě možnosti. První je investice do otevřených podílových fondů a do nástrojů, jako jsou státní dluhopisy, bankovní vklady a další nástroje peněžního trhu. Druhou možnost představují investice do pěti automaticky rozložených portfolií ETF odstupňovaných dle rizikového profilu klienta. Do budoucna se má navíc v rámci Max Invest objevit také možnost investovat do dlouhodobého investičního produktu (DIP), nového nástroje, kterým stát podporuje tvorbu individuálních rezerv na důchod.

Investovat lze jednorázově i pravidelně, přičemž minimální investice je u podílových fondů sto korun, v případě ETF to je 1 500 korun. První rok investování bude v Max Invest zdarma, banka chce zavést poplatky až od roku 2025, přičemž uvádí, že chce být vždy mezi třemi nejlevnějšími hráči na trhu. „Jde o společnost v rámci naší finanční skupiny, takže budeme do budoucna plánovat i cross-sell, ale aplikace by měla být v budoucích letech samovýdělečná. Pro další roky plánujeme jednoduchou poplatkovou strukturu na pár řádků,“ doplňuje Ivana Pícková, ředitelka úseku retailového bankovnictví v Creditas a předsedkyně představenstva Max Banky.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb