Slack za pár měsíců vstoupí na burzu. K dispozici má téměř miliardu dolarů a přestává pálit peníze

butterfield
0Zobrazit komentáře

Letošní rok bude co do počtu miliardových startupů, které hodlají vstoupit na burzu, jedním z nejzásadnějších za poslední dekádu. Ať už jde o vůbec nejhodnotnější americký přepravní startup, o platformu na sdílení ubytování Airbnb nebo třeba komunikační platformu Slack, která se stala jednou z nejrychleji rostoucích obdobných služeb mezi korporacemi i menšími startupy. A právě Slack se pomalu ale jistě zalistování na burze blíží.

Dle posledních informací by to mohlo být již začátkem druhého letošního kvartálu a firma tak postupně musí v rámci přípravy a plánování uveřejňovat své finanční výsledky, které ukazují zajímavé věci. Předně, Slack má za sebou velmi úspěšné období, rok 2017 zakončil s obratem ve výši 221 milionů dolarů, a v loňském fiskálním roku, který končí v lednu letošního roku, se už má posunout na 389 milionů. To představuje zhruba 76% nárůst, byť jde samozřejmě pouze o odhady, nikoliv finální čísla.

Pro fiskální rok končící v lednu 2020 má pak Slack v plánu v příjmech vyrůst až na 640 milionů dolarů, což by mělo zároveň startupu, za kterým stojí jeho spoluzakladatel Stewart Butterfield, přinést ještě jednu zásadní výsadu. Po mnoha letech bude konečně firma cash flow pozitivní se zhruba 14 miliony dolary a vydělané peníze bude překlápět na postupné splacení svých závazků.

slack-apps1

Slack totiž v minulosti získal 1,2 miliardy dolarů na financování od investorů a také množství půjček, které je třeba postupně splácet. To vše vyplývá z oficiálních dokumentů, do kterých nahlédl server The Information a jeho blízké zdroje. Server zároveň dodává, že měl Slack v říjnu 2018 k dispozici zhruba 900 milionů dolarů v hotovosti.

Je tedy otázkou, zda vůbec s podobným krytím potřebuje další financování prostřednictvím vstupu na burzu, ale i tak se toho rozhodně startup nechce vzdát. Podle všeho nicméně Slack nepůjde cestou tradičního IPO, tedy vydání nových akcií a prodeje na burze přes prostředníka, ale zalistování proběhne napřímo, což nejen zjednoduší a zlevní celý proces, ale zároveň nebude startup muset vydávat nové akcie. K prodeji tak veřejně budou pouze již vydané akcie stávajících akcionářů, včetně zaměstnanců.

Srovnání s Dropboxem

Slack má aktuálně více než 8 milionů aktivních uživatelů, ze kterých jsou zhruba 3 miliony platících při minimální ceně 6,67 dolaru za uživatele na měsíc. Je otázkou, kam až se Slack s úpisem na burze může dostat. Například Dropbox měl před vstupem na burzu od investorů vybranou podobnou částku – konkrétně 1,3 miliardy dolarů – a dnes při veřejném obchodování osciluje jeho hodnota kolem 9,1 miliardy dolarů.

ikea

Přečtěte si takéIKEA v Česku v uplynulém roce vydělala téměř miliardu korun. Navštívilo ji přes 10 milionů lidíIKEA v Česku v uplynulém roce vydělala téměř miliardu korun. Navštívilo ji přes 10 milionů lidí

Hodnota Slacku by měla být ke konci ledna tohoto roku zhruba 7,1 miliardy dolarů, se vstupem na burzu by se mohla hravě přehoupnout přes 10 miliard, dle některých odhadů dokonce na 12 až 13 miliard dolarů. Výhodou přímého listingu na burze je navíc fakt, že lze jednotlivé akcie prodávat okamžitě, oproti tomu tradiční IPO to neumožňuje po dobu až šesti měsíců.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym