Šlechtická rodina Lobkowiczů vydraží digitální umění. Výtěžek půjde na obnovu jejího dědictví v Česku

Filip HouskaFilip Houska

lobkowicz-1

Foto: Lobkowiczké sbírky o.p.s.

William Rudolf Lobkowicz ze šlechtické rodiny Lobkowiczů

0Zobrazit komentáře

Rodina Lobkowiczů má bohaté kulturní dědictví, které budovala od 14. století. Její historické obrazy, artefakty a nemovitosti obdivují v Česku turisté z celého světa, a proto, aby zachovala jejich punc, se rozhodla vydražit digitální sběratelské předměty na bázi trendu ze světa kryptoměn NFT. Z výdělků pak svůj majetek chce restaurovat.

Šlechtická rodina Lobkowiczů, respektive organizace Lobkowiczké sbírky, hodlá uskutečnit akci, v rámci které bude dražit i několik nezaměnitelných tokenů, takzvaných NFTs, které se váží k virtuálním dílům (typicky obrázkům). Jeden z nich bude například reprezentovat animaci, jež ukazuje úpadek a obnovu sgrafitového obrazu Herkula na zámku Nelahozeves, který rodině patří.

Akce pod názvem Non-Fungible Castle, na kterou se sjedou i nadšenci do umění ze zahraničí, se bude odehrávat od 11. do 16. října v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě a vedle obrazu Herkula na ní bude představena i například hudba zkomponovaná Annou Marií Vilemínou, hraběnkou z Althannu, která nebyla hrána 250 let, protože v době svého vzniku se neslušelo, aby žena skládala hudbu.

lobkowicz1

Foto: Lobkowiczké sbírky o.p.s.

William Rudolf Lobkowicz celou akci spojenou s NFT organizuje

Dalším příkladem je obraz od Paola Veronese, který v sobě ukrývá další rozměr, viditelný pouze pod rentgenem. Nebude chybět ani dílo Stay Free od Edwarda Snowdena, který nechvalně proslul tím, že do tisku vynesl informace o masivním sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA.

Součástí celé konference bude i aukce vybraných děl na bázi NFT, přičemž výdělky z nich pak poslouží mimo jiné pro restaurační projekty památek a uměleckých děl Lobkowiczkých sbírek. „Nedostáváme (na péči o majetek – pozn. red.) žádné finance z veřejných zdrojů,“ říká pro agenturu Bloomberg sedmadvacetiletý William Rudolf Lobkowicz, který se narodil v Bostonu, ale vyrostl v Česku.

Dosud šlechtická rodina Lobkowiczů, která svůj majetek včetně dvaceti tisíc historických artefaktů získala zpět po pádu komunismu, financovala tyto památky například prostřednictvím příjmů z turistiky. I kdyby je ovšem chtěla prodat, bez svolení vlády České republiky je to nemožné, jelikož jsou považovány za národní kulturní dědictví.

S pandemií koronaviru se ovšem fyzické návštěvy výrazně omezily, a proto rodina Lobkowiczů začala pořádat i různé virtuální prohlídky, aby si ušlý zisk kompenzovala. William Rudolf Lobkowicz dokonce začal organizovat i digitální lekce jógy v jedněch z míst rodinných historických zámků. Nasednutí další „virtuální trend“ v podobě NFT je tak dalším krokem k zajištění financí.

Zámek v obci Nelahozeves, který rodině Lobkowiczů patří

NFT v podstatě funguje tak, že vytvořené digitální dílo, nabízené na jedné z mnoha internetových burz, zájemce koupí za kryptoměnu (zpravidla ethereum). Tím se stane jeho unikátním, certifikovaným majitelem, který vlastní originál – byť mohou existovat třeba stovky kopií toho stejného obrázku, pouze originál bude mít pravou hodnotu.

Po zakoupení pak bude nový majitel evidován v účetní knize kryptoměnových transakcí, která je známá jako blockchain. Se svým virtuálním dílem (respektive tokenem) následně může nakládat podle svého uvážení. Ovšem vzhledem k tomu, že NFT funguje jako nová firma investice do umění, bude nejspíš čekat na moment, kdy bude mít dílo nejvyšší hodnotu. A pak ho prodá.

William Rudolf Lobkowicz má ostatně ke kryptoměnám blízko. Během studia historie na Harvardově univerzitě se začal zabývat bitcoinem, ethereem a litecoinem. Od té doby si také koupil čtyři NFT a investoval například i do kryptoměny cardano.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym