Sledujte na touchpadu AZ kvíz a hrajte Doom. Asus láká neobvyklým ovládáním laptopu a OLED displejem
ScreenPad v sobě kombinuje touchpad a obrazovku, na které si můžete ledacos pustit, ale hlavní tahák Zenbooku 14X je v technologii OLED.
Tchajwanský výrobce elektroniky Asus v posledních měsících představil řadu nových zařízení, která zamířila či ještě zamíří i na český trh. Velevýkonný herní tablet ROG Flow Z13 s možností připojit externí grafickou kartu jsme už otestovali, nyní do redakce dorazil o něco tradičnější, ale přesto ve dvou ohledech neobvyklý stroj. Asus Zenbook 14X OLED, který už v českých obchodech několik týdnů seženete, láká na působivý displej s technologií OLED, ale zaujme i ScreenPadem. Tedy touchpadem, který současně slouží jako sekundární obrazovka.
Jak se na novém Zenbooku provozuje práce i zábava, jsme si mohli během několika dní vyzkoušet. Zmíněný ScreenPad si zjednodušeně představte jako druhý monitor. Pokud jste někdy dvě obrazovky používali, tak víte, k čemu jsou dobré. Na jedné můžete pracovat, zatímco na druhé máte otevřený kalendář nebo další okno Excelu. Případně vám na něm běží třeba nestárnoucí AZ kvíz pro zvednutí nálady i rozšíření znalostí. Co se hodí víc na malý screenpadový displej – a co na ten větší se čtrnáctipalcovou úhlopříčkou, to už záleží na vašem pracovním nasazení a vztahu k vědomostním soutěžím.
Jen tedy ještě počítejte s hromadou rozdílů, které vychází z toho, že menší displej je současně i touchpad notebooku. Nabízí tak široké možnosti ovládání jak samotného laptopu (třeba rychlé spuštění aplikací či psaní prstem), tak souhry mezi oběma displeji (jako ovládací prvky rychlého přesouvání oken).
Pro Asus není podobná dualita novinkou, už pár let nabízí modely se sekundárními displeji, a to dokonce i většími než v případě Zenbooku 14X OLED. Stejně tak ScreenPad nezažívá premiéru, tento by však měl být ještě o něco šikovnější než jeho dřívější generace. Ani mimo portfolio tchajwanské společnosti není podobná myšlenka úplnou neznámou. Fanoušci Applu vzpomenou třeba na princip Touch Baru, byť ten se rozměry a schopnostmi s řešením od Asusu nedá srovnávat.
Pro nepolíbeného uživatele je každopádně ScreenPad zpočátku krajně neobvyklý, ale během prvních pár desítek minut už budete mezi oběma obrazovkami přesouvat všechno možné a zkoušet, na co by se ještě dal malý displej využít a jestli na něm půjde nenápadně pustit třeba legendární střílečka Doom a na té druhé jeho moderní nástupce Doom Eternal…
Nicméně nebudeme si nic nalhávat, nejen u technologických hraček platí, že tohle zvídavé nadšení relativně rychle vyprchá. Co po takovém vystřízlivění tedy zůstane v případě Zenbooku 14X OLED? A jak je to s tím dvojitým Doomem? To se dozvíte z našich dojmů.
Vypadá to skvěle
Nový Zenbook se primárně pyšní OLED displejem, ale pěkně se na něj dívá i před zapnutím. Kompaktní tělo z hliníkové slitiny a decentní design bez rušivých prvků znamenají, že na pracovní schůzce se za něj stydět nebudete. A při práci samotné potěší třeba i drobnost jako pant, který při otevření přístroje mírně nadzvedne klávesnici pro pohodlnější psaní.
Do role každodenního spolupracovníka ho pasuje i hmotnost okolo 1,4 kilogramu a tloušťka těsně pod 17 milimetrů, tedy míry zhruba srovnatelné třeba s MacBookem Pro. Avizovaných osm hodin baterie vydrží jen při velmi lehké zátěži, ale při nabíjení se z jednotek procent dostanete přes polovinu za slabou půlhodinku.
Prim však u Zenbooku hraje čtrnáctipalcová dotyková obrazovka s rozlišením 2 880 × 1 800 pixelů, nikterak výraznými okraji a využívající technologii OLED, která je stále přece jen mnohem obvyklejší u televizí či telefonů. Oproti klasickým displejům dokáže vypínat jednotlivé obrazové body, a byť už to dnes zní jako klišé, černá je díky tomu skutečně hluboká černá.
I na slunci, které ve druhé půlce března na chvíli vcelku intenzivně oznamovalo příchod jara, je obrazovka navíc pěkně jasná a čitelná. Krásně výrazná je též celková barevnost, kterou Asus podkládá certifikáty a čísly informujícími o splňování impozantních barevných standardů, běžnému uživateli však spíš než všelijaké nálepky (v případě certifikace Pantone dokonce i doslovné na tělu notebooku) stačí k ocenění opravdu půvabné palety pouhých pár pohledů.
Umí toho spoustu, ale…
Zatímco první lákadlo v podobě OLED obrazovky potěší zrak, to druhé se jménem ScreenPad vyžaduje zapojení hmatu. Pod palcem (i dalšími prsty) s ním budete mít pokročilé možnosti ovládání notebooku i funkci sekundárního displeje. Ani jedno vás nic nenutí používat, můžete ho jednoduše přepnout čistě do touchpadového režimu, případně vypnout úplně.
Naopak ani v obrazovkovém nastavení ScreenPadu se samozřejmě nemusíte obávat ztráty základní funkcionality, vždy máte na dosah prstu tlačítko, které vyvolá touchpad. A brzy zjistíte, že ScreenPad Zenbooku toho v hybridním režimu dokáže opravdu dost. Až se možná chce říct, jestli toho není zbytečně moc.