Sledujte živě: SpaceX chce dnes večer poprvé v historii vypustit do vesmíru astronauty

Jiří SvobodaJiří Svoboda

spacex_22

Foto: NASA / Twitter

První lidská posádka na palubě lodi SpaceX – Dough Hurley (vpředu) a Bob Behnken

0Zobrazit komentáře

Ve středu celý svět s napětím sledoval, jak se poprvé za devět let měli z americké půdy vznést do vesmíru dva astronauti a poprvé od roku 1981 ve zcela nové lodi, konkrétně Crew Dragon od společnosti SpaceX.

Počasí nakonec ale pokus zhatilo a pouhých sedmnáct minut před startem bylo odpočítávání ukončeno. Nemožné bylo vystartovat kvůli bouřkové aktivitě, ale i tropické bouři, která se zformovala jen pár hodin před startem. Náhradní termín byl tedy stanoven na sobotu.

Počasí nicméně stoprocentně nepřeje astronautům ani teď. Přesto bylo v sobotu ráno floridského času mezi NASA a SpaceX dohodnuto, že budou pokračovat v odpočtu a všech přípravách, stejně jako v případě středečního pokusu. Nejnovější údaje hovoří o tom, že povětrnostní podmínky pro start budou splněny s 50% pravděpodobností.

Přinášíme proto přehled základních údajů o tom, jak a kde misi sledovat, kdo se jí účastní, kam míří a co celkově znamená.

O jakou misi jde: Celým názvem mise Crew Dragon Demo-2. První pilotovaná mise společnosti SpaceX, první let astronautů z americké půdy od konce programu Space Shuttle (2011). Zároveň i poslední testovací let lodi Crew Dragon, kterou má NASA využívat k letům na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Kdo poletí na palubě: Dva aktivní astronauti NASA – Dough Hurley a Bob Behnken. Oba jsou zkušenými letci z programu Space Shuttle. Hurley, tentokrát v roli velitele, letěl i v roce 2011 na vůbec poslední misi v raketoplánu.

Odkud raketa vystartuje: Kennedyho vesmírné středisko na floridském mysu Canaveral. Raketa Falcon 9 vystřelí z historicky slavné rampy LC-39, tedy ze stejného místa, z něhož už startovaly například lety programu Apollo k Měsíci.

Jaký je cíl mise: Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Na ní oba astronauti dorazí v lodi Crew Dragon zhruba 19 hodin po startu. Doplní trojčlennou posádku, která na ISS aktuálně je. Zůstat tam budou moci až 120 dní.

Kdy se celá mise odehraje: Poslední přípravy na na let se odvíjejí po celý dnešní den. Zde je krátký přehled klíčových událostí podle aktuálně stanoveného času vzletu. Všechny časy jsou uvedené v SELČ.

  • 17:22 – Astronauti dostávají briefing k počasí a NASA je oficiálně předává SpaceX, následně se začínají oblékat do skafandrů.
  • 18:00 – Posádka vychází ven z administrativní budovy NASA, nasedá do automobilů Tesla a vyráží na 13 kilometrů dlouhou cestu k přistávací rampě.
  • 18:47 – Posádka zalézá do lodi Crew Dragon.
  • 19:27 – Za posádkou se zavírá průlez a podpůrní pracovníci opouští odpalovací rampu.
  • 20:40 – Od lodi se vzdaluje přístupový můstek.
  • 20:47 – Začíná tankování rakety.
  • 21:21 – Řídící letu dává finální povolení ke startu.
  • 21:22 – Zážeh a a start mise.
  • neděle 16:29 – Crew Dragon se připojuje k Mezinárodní vesmírné stanici.

Jak misi sledovat: Celou událost včetně příprav živě na svých youtubových kanálech přenáší jak NASA, tak SpaceX. Kontinuální vysílání po celou dobu letu je možné sledovat na kanálu NASA TV. K dispozici budou jak živé záběry přímo z lodi Crew Dragon, tak komunikace mezi řídícím střediskem a astronauty.

Co tento let znamená do budoucna: V případě úspěchu získá NASA nezávislost na ruských Sojuzech při dopravě astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Poprvé v lidské historii se také začne používat moderní vesmírná loď pro lidskou posádku, vyvinutá plně v 21. století. Otevřou se také brány vesmírného turismu.

Historická vesmírná mise se kvůli bouři a oblačnosti odkládá. SpaceX a NASA to zkusí za pár dní znovu

Jiří SvobodaJiří Svoboda

crew-dragon5

Foto: SpaceX

Astronauti Doug Hurley a Bob Benhken při výcviku pro let vesmírnou lodí Crew Dragon

0Zobrazit komentáře

Dnešní den se mohl zapsat do historie vesmírného bádání velkým písmem, ale nakonec se tak nestane, alespoň prozatím. Poprvé se na palubě lodi společnosti SpaceX měli z floridského mysu Canaveral vznést do vesmíru dva astronauti, avšak plány nakonec zhatilo počasí.

Už když dnes na Floridě začalo svítat, bylo jasné, že při nejmenším nebude mít historická mise zrovna jednoduchý start. Předchozí večer NASA odhadovala, že příznivé povětrnostní podmínky budou v čase startu (22:33 SELČ) splněné na 60 %. Během dnešního dopoledne se ale šance postupně snížila na 50 %, protože na místě pršelo a foukal silný vítr.

NASA zhruba čtyři hodiny před startem dala pokyn pokračovat s odpočtem, přestože byla pouze padesáti procentní šance na to, že dnes skutečně posádka dvou astronautů ze Země odletí.

spacex2

Foto: Elon Musk/Twitter

Raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon

Všechny předletové procedury probíhaly jak měly, a přestože počasí se obecně začalo po chvíli zlepšovat, zároveň přímo na startovací rampě začalo pršet. Nakonec musel být start zrušen z důvodu přílišné oblačnosti a bouřkové aktivity v blízkosti místa startu.

Finální rozhodnutí dnešní misi zrušit přišlo pouhých 17 minut před plánovaným vzletem, ve chvíli kdy už dávno astronauti seděli v raketě a bylo z většiny dokončené tankování rakety. Start tentokrát nešlo odložit třeba jen o pár minut, protože jinak by se Dragon s ISS těžko potkával.

Mise měla stvrdit kvality lodi Crew Dragon vesmírné firmy Elona Muska. V případě úspěchu by se americká NASA poprvé od vyřazení raketoplánů zbavila závislosti na ruských Sojuzech, které její astronauty za tučné částky transportovaly na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Tam měla namířeno i posádka dnešního letu, Dough Hurley a Robert Behnken. Na svůj hvězdný moment si ale ještě budou muset chvíli počkat kvůli počasí, které by v případě startu ohrozilo jejich bezpečí.

Začátek hurikánové sezóny

Mise s označením Crew Demo-2 má totiž požadavky na počasí ještě větší než lety, kde nejsou ve hře lidské životy, ale satelity nebo jiný náklad. Celkem musí být splněno čtrnáct přesně definovaných parametrů, z nichž se některé netýkají jen samotného místa vzletu, ale i dopadové zóny pro případné nouzové přistání.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nad Atlantikem, několik stovek kilometrů severně od mysu Canaveral, se ráno tamního času definitivně zformovala tropická bouře Berta, jedna z prvních velkých v letošní hurikánové sezóně. Naneštěstí se tak stalo v místech, kam by v případě nouze loď Dragon mohla dosednout. Nakonec ale celý start zhatily podmínky přímo na Cape Canaveral

Záložní termín mise je aktuálně stanoven na sobotu 30. května a zážeh NASA očekává přesně ve 21:22 SELČ. Cíl mise zůstává stejný – oba astronauti by se měli po necelých devatenácti hodinách letu dostat na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde mohou strávit až dalších 120 dní.