Slovenský developer Cresco staví v Praze 500 bytů. Rezervační poplatek můžete uhradit bitcoiny

So-Ho Rezidence je první projekt, který Cresco realizuje v Česku. A jako první také přišlo se zajímavou možností pro držitele kryptoměn.

cresco-nahled-1

Foto: Cresco

So-Ho Rezidence je první projekt, který slovenský developer Cresco realizuje v Česku

0Zobrazit komentáře

Největší developer na poli bytové výstavby na Slovensku, společnost Cresco, vstoupil na začátku letošního roku na český trh. Jako pilotní projekt představil ambiciózní So-Ho Rezidenci, která kromě konverze industriálního areálu Tesla Holešovice v bytový dům zahrne také výstavbu dalších dvou etap. Lokalita Holešovic se tak rozšíří o 503 bytů. A vážní zájemci o jejich koupi mohou provětrat své kryptopeněženky. Rezervační poplatek tady totiž lze uhradit kryptoměnou.

V mnoha oblastech je platba kryptoměnami již poměrně zaběhnutá, zejména mezi členy generací Z a Y. Podle průzkumu společnosti Research Gate mezi lidmi, kteří tento způsob placení využívají, 39 procent z nich osciluje mezi 25 až 34 lety. Avšak v realitním segmentu jde o poměrně průkopnický krok. Dle slov Jana Štembery, který v české pobočce společnosti Cresco působí jako vedoucí prodeje, je to však především reakce na poptávku ze strany kupujících.

„Potenciální klienti se nás na tuto možnost začali ptát již v říjnu loňského roku. Lidí, kteří na kryptoměnách zbohatli a hledají způsoby, jak je uplatnit, je totiž spousta, stejně tak roste i počet těch, kteří je používají jako běžné platidlo. Vnímáme tak tento potenciál, zároveň jsme chtěli rozšířit pole možností, jak u nás lidé mohou rezervační poplatek uhradit,“ vysvětluje Štembera.

Využití kryptoměny se nabízelo i vzhledem k umístění projektu So-Ho Rezidence. Holešovice jsou totiž díky Paralelní Polis, která dlouhodobě propaguje kryptoměny a jiné moderní technologie, lokalitou zaslíbenou digitální směně. Kde jinde tak podobnou možnost platby zahájit, když ne tady?

cresco-1

Foto: Cresco

Součástí první etapy jsou unikátní loftové byty s vlastními předzahrádkami

Pro zpracování plateb si developer Cresco vybral společnost Global Payments, která v minulých letech vyvinula platební terminál ve formě mobilní aplikace – právě přes tu lze snadno zpracovat i kryptoměnové transakce.

V případě, že se tedy klient rozhodně koupit si v nově vznikající holešovické rezidenci byt, po jeho výběru a podpisu smlouvy zajde do prodejního centra developera, kde na terminálu zvolí platbu kryptoměnou. Aplikace následně vygeneruje QR kód, zákazník si otevře svou digitální peněženku a během pěti vteřin je hotovo.

V současné době lze však kvůli legislativním omezením tímto způsobem zaplatit nejvýše částku ve výši 15 tisíc eur, tedy asi 350 tisíc korun. Z toho důvodu lze v So-Ho Rezidenci uhradit kryptem pouze rezervační poplatek, nikoliv celý byt. Cresco má také možnost kryptoměnu na svůj účet přijmout již v korunách, jde tak především o službu pro klienty, kteří takovou možnost platby poplatku preferují.

„Klientům chceme vycházet vstříc a tento krok jsme udělali v České republice jako první. Platby kryptoměnami v realitním segmentu jsou zatím v plenkách, ale my chceme být připraveni na to, až tento způsob začne fungovat ve velkém,“ dodává Štembera.

Pražské SoHo skryté v meandru Vltavy

Developer Creso se rozhodl zvolit pro svou expanzi do České republiky Holešovice především z důvodu potenciálu, který lokalita nabízí. Lákavé je totiž jejich budoucí propojení s Karlínem podpořené rekonstrukcí Libeňského mostu a výstavbou Štvanické lávky. Svou první investici v České republice ve výši jednotek miliard korun tak vnímá jako jistotu.

Bývalá industriální oblast má také lákavý genius loci, který lze přirovnat k newyorské čtvrti SoHo – odtud inspirace pro název projektu, jenž navíc vychází z anglického překladu označení jižní Holešovice (south Holešovice pozn. red.)

cresco-5

Foto: Cresco

V parteru směrem do Dělnické ulice vyroste příjemná promenáda

S Holešovicemi známou newyorskou čtvrť spojuje jednak industriální charakter, jednak velká koncentrace uměleckých galerií, trendy restaurací a kaváren a zajímavých obchodů. Newyorské SoHo prošlo výraznou gentrifikací, jež nyní intenzivně probíhá i v Holešovicích – díky tomu se jeví jako stále atraktivnější čtvrť pro život.

Realizace So-Ho Rezidence byla zahájena v únoru letošního roku úvodní etapou, která spočívá v konverzi industriální budovy bývalého podniku Tesla Holešovice v ulici V Háji. Výstavbou dvou dalších etap, za jejichž návrhem stojí studio Qarta architektura, vznikne nová bloková zástavba, která bude respektovat ráz sousedních domů.

To dává developerovi možnost vytvořit pro budoucí rezidenty příjemný vnitroblok plný zeleně. V parteru směřujícím do Dělnické ulice pak vznikne díky dostatečné vzdálenosti od rušné silnice promenáda a komerční prostory vyhrazené pro restaurace, kavárny a obchody.

cresco-2

Foto: Cresco

Projekt vyrůstá ve třech etapách

V současnosti se již v bývalé továrně rýsují první příčky a začíná vynikat industriální charakter, které zde budoucí byty nabídnou. Nejlákavější jsou zejména lofty se světlou výškou stropů kolem tří a půl metrů nacházející se ve druhém podlaží a také v úrovni ulice – ty navíc rozšíří předzahrádka navazující na park ve vnitrobloku. Takový byt se tak podobá rodinnému domu, akorát se nachází v Holešovicích, jen pár minut jízdy od centra Prahy.

„Byty v posledních patrech jsou také dvoupodlažní, mezonetové v dispozici 3+kk až 4+kk. Ty si získají zájemce, kteří mají rádi neotřelé prostory s možností zajímavých designových návrhů interiéru a ocení komfortnější prostor,“ doplňuje Štembera. V rozsáhlých podzemních prostorách, které mají rovněž úctyhodnou výšku stropů, pak vznikne kromě sklepů také fitness s wellness o rozloze 1 200 metrů čtverečních.

První obyvatelé se budou moci do rezidence začít stěhovat na začátku roku 2024, na rok 2026 je naplánováno stěhování do druhé a třetí etapy.

cresco-6

Foto: Cresco

Holešovice považuje developer za lokalitu s velkým potenciálem

Načítám formulář...