Slovenský e-shop Dedoles požádal o ochranu před věřiteli. Nedokázal naplnit ambiciózní očekávání
E-shop s veselou módou chtěl letos navýšit tržby z loňských 2,2 miliardy na dvojnásobek. Narazil na propad trhu způsobený válkou a inflací.
Ambiciózní plány vystřídalo těžké vystřízlivění. Desetiletý slovenský e-shop s veselou módou Dedoles, pro nějž je Česká republika největším trhem, v posledních čtyřech letech v tržbách vyrostl ze 140 milionů korun na loňských 2,2 miliardy. Letos chtěla firma toto číslo navýšit na 3,7 až 4,4 miliardy korun, kombinace zpomalujícího e-commerce trhu a ochabnutí spotřebitelské poptávky ji však přivedla do problémů.
Společnost Dedoles teď požádala soud o ochranu před věřiteli, která by jí měla poskytnout dostatečný čas na ozdravení. Jako první o tom informoval slovenský Index. Podle deníku Dedoles radikálně snižuje očekávané prodeje i investice. Některé náklady včetně reklamních však firmě zůstanou, protože ze svých skladů potřebuje vyprodat letní kolekci. Na tom také závisí přísun hotovosti na splácení dluhů.
„Zásoby, investice a plán prodeje jsme dimenzovali na větší růst a nečekali jsme zpomalení prodeje kvůli externím faktorům, jakými jsou válka, inflace či růst cen energií,“ komentoval pro Index zakladatel a šéf Dedolesu Jaroslav Chrapko. Jak dodal, ve středu 25. května se firma rozhodla podat návrh na soudní restrukturalizaci a připravila ozdravný plán splátek. Dedolesu se navíc nepodařilo uzavřít diskuze s investory.
„Investorské rozhovory stále pokračují, ale nepředvídatelná situace na trhu v kombinaci se vzrůstajícími závazky způsobenými krátkodobým nedostatkem hotovosti nám zatím neumožnila uzavřít ten proces. Pro investory by bylo příliš riskantní v tomto stadiu do firmy vstoupit. Řečeno jinak, budou se s námi bavit, když budeme v restrukturalizaci. A druhý důvod byl ten, že jednání trvala už příliš dlouho a nestihli jsme je uzavřít včas,“ doplnil Chrapko pro slovenský Denník N.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsUž v dubnu Dedoles oznámil, že kvůli nedostatečným prodejům nemá peníze na splácení faktur dodavatelům. Přistoupil k několika krokům, které měly situaci pomoci napravit. Jejich součástí bylo také propuštění 200 zaměstnanců, další propouštění už neplánuje. V tuzemsku zaměstnává 121 lidí a podle vyjádření firmy se jich tento krok nedotkl.
Ozdravná opatření ale tehdy nebyla dostatečná. Chrapko přitom říká, že byznys Dedolesu funguje a stále prodává zboží za miliony eur (desítky milionů korun) měsíčně. „Myslíme si, že formát soudní restrukturalizace je vhodný právě pro životaschopné firmy našeho typu,“ uvedl pro Index.