Slovenský Gevorkyan překonal Pilulku. Na pražské burze si došel pro tři čtvrtě miliardy

Investoři při veřejném úpisu investovali do akcií firmy přes 727 milionů korun.

Filip HouskaFilip Houska

gevorkyan_1

Foto: Gevorkyan

Artur Gevorkyan, majoritní vlastník slovenské společnosti Gevorkyan

0Zobrazit komentáře

Slovenská společnost Gevorkyan, která vyrábí kovové součástky procesem práškové metalurgie, se stala největší emisí na trhu Start pražské burzy a překonala tak českou lékárenskou firmu Pilulka, která na burzu vstoupila předloni. Zároveň jde o první zahraniční firmu na tomto trhu. Investoři při veřejném úpisu investovali do akcií firmy přes 727 milionů korun.

Obchodování s akciemi Gevorkyanu bude na trhu Start zahájeno 1. července za upisovací cenu 248 korun s tím, že firma upsala nové akcie v celkovém počtu 2 732 800 kusů za cenu na spodní hranici cenového rozpětí. Hodnota společnosti po úpisu činí 4,13 miliardy korun a od investorů obdržela téměř 678 milionů korun. Stávající akcionáři současně prodali 200 tisíc kusů akcií za stejnou cenu, tedy získali 49,6 milionu korun.

„Na trh Start přichází první zahraniční emise. Kvalitní emise najde své investory i v době, která IPO příliš nepřeje. Navíc jde o největší emisi na trhu Start. Tato emise je téměř dvaapůlkrát větší než doposud největší emise Pilulky,“ řekl generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. „Vstup na trh Start představuje zahájení nové etapy rozvoje naší společnosti,“ uvedl dříve ředitel a majoritní vlastník společnosti Artur Gevorkyan.

Na trhu Start se nyní v rámci denních aukcí obchoduje osm akciových titulů v celkové tržní kapitalizaci přibližně 5,7 miliardy korun. Start je určen pro rozvíjející se malé a střední české firmy, pro které je cestou, jak se dostat ke kapitálu. Těmto podnikům nabízí možnost získat kapitál přímo od investorů za zjednodušených podmínek.

Konkrétně Gevorkyan chce získané z emise použít na optimalizaci financování podniku a na vybudování dodatečných výrobních kapacit tak, aby společnost mohla uspokojit převis poptávky po svých výrobcích a pokračovat v dosavadním tempu růstu.

gevorkyan_2

Foto: Gevorkyan

Gevorkyan vyrábí kovové součástky procesem práškové metalurgie

Gevorkyan, který se profiluje jako rodinná firma a byl založen roku 1996, disponuje pokročilými technologiemi včetně 3D tisku kovových součástek. Firma působí na globálním trhu a má rostoucí portfolio zákazníků působících v mnoha odvětvích. Například během koronavirové pandemie začala vyrábět mimo jiné certifikované masky na vícenásobné použití.

Od roku 2010 Gevorkyan zvýšil tržby ze 4,7 milionu eur na více než 50 milionů eur v roce 2021. Zisk EBITDA (provozní zisk před odpisy) společnosti v roce 2021 dosáhl 16 milionů eur. Mezi roky 2016 a 2020 rostla EBITDA tempem téměř 23 procent.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym