Sluneční bouře zničila desítky satelitů Starlink. Pro SpaceX to není zádrhel, zvládá dokonce pomáhat po katastrofě v Tonze
Z floridského Kennedyho vesmírného centra 3. února odstartovala další raketa Falcon 9. Na palubě i tentokrát nesla dávku 49 satelitů Starlink, s nimiž chce Elon Musk zprostředkovat bezproblémové připojení k internetu po celém světě. Všechno probíhalo podle plánu a již tolikrát opakovaného scénáře. První stupeň rakety přistál na plošině v Atlantiku a satelity byly úspěšně vyslány na svou oběžnou dráhu v pouhých 210 kilometrech nad zemí. Jenže další osud několika desítek družic původní plány nenásledoval.
Od vypuštění na orbitu už většinou vesmírní nadšenci nevěnují konkrétním Starlinkům zvýšenou pozornost. Jakmile totiž satelity opustí vzletový bezpečný mód, z nízké oběžné dráhy se pomocí svých manévrů dostanou do vyšších letových hladin. To se však tentokrát nestalo.
„Předběžná analýza ukazuje, že zvýšený odpor v nízkých výškách zabránil družicím opustit bezpečný režim a zahájit manévry ke zvýšení oběžné dráhy. Až čtyřicet družic se vrátí nebo již vrátilo do zemské atmosféry,“ informovala v úterý společnost SpaceX.
SpaceX do takto nízkých výšek vypouští satelity proto, že v případě dysfunkce mohou rychle spadnout zpět k Zemi a shořet. Právě tak tomu tomu bude i tentokrát, nezůstanou tak v atmosféře v podobě odpadu. Zajímavé však je, co onen zvýšený odpor způsobilo. Jednalo se totiž o sluneční neboli geomagnetickou bouři.
Je to jev, který je výsledkem takzvaného slunečního větru. Při něm se s velkou rychlostí uvolní od sluneční korony částice, které mohou ovlivňovat dění v atmosféře. Na jednu stranu může vzniknout krásná polární záře, ale na stranu druhou se atmosféra ve vyšších polohách i zahřívá, zvyšuje se její hustota a tím pádem i odpor.