Solitaire slaví 30 let. Z nástroje, který učil práci s myší, se stala součást kancelářské zábavy i největší herní titul Microsoftu
Každé dítě, které vyrůstalo v 90. letech, moc dobře vědělo, jaké poklady najde mezi předinstalovanými hrami na počítači s operačním systémem od Microsoftu. Kromě pestrobarevného 3D Pinballu a na první pohled absolutně nelogického Minesweeperu to byl také Solitaire, největší zabiják nudy, který byl záchranou otrávených zaměstnanců i znuděných žáků. Nyní tato hra slaví 30. výročí, ale do důchodu se rozhodně nechystá.
V potemnělé kanceláři se náhle rozsvítí světla zářivek. Rozespalý zaměstnanec se s kávou v ruce ztěžka posadí do křesla, zapne počítač a vyslechne si charakteristickou znělku operačního systému Windows. Ta mu oznámí onu smutnou zprávu, že opět začal jeho pracovní den. Kurzor se následně začne pomalu přibližovat k ikoně ve tvaru poštovní obálky, když v tom prudce změní směr a zamíří k ikoně balíčku karet.
Ještě předtím, než se začne pracovat, se totiž vždy najde čas na jednu rychlou partičku Solitairu.
Nějak tak začínala každodenní rutina nejednoho zaměstnance, který byl vybaven počítačem s operačním systémem Windows. Microsoft začalo touto hrou vybavovat své operační systémy od 22. května roku 1990, což znamená jedinou věc. Solitaire je dnešním dnem záležitost stará 30 let. Ve starém železe bychom ji však hledali marně. Ostatně podle Microsoftu hraje kultovní Solitaire stále přes 35 milionů lidí měsíčně.
Kliknout, přetáhnout a pustit. Jednoduchý manévr, pomocí kterého šlo v populární karetní hře drtit virtuálního oponenta. Jako první tak mohli činit majitelé operačního systému Windows 3.0. Za vývojem hry stál muž jménem Wes Cherry a design karet navrhla slavná designérka Susan Kare. Právě jí vděčíme za dlouhé rozhodování, zda je jako rub karet lepší tajemný hrad, nebo palma na pláži.