Miliardář Durov je volný, nesmí ale opustit Francii a musí se hlásit policii. Startuje vyšetřování
Francouzské úřady musely rozhodnout o Pavlu Durovovi do středečního večera, běžela jim třídenní vazební lhůta. Kauza poutá velkou pozornost.
Kauza Pavla Durova pokračuje. Francouzský kriminální soud jej totiž začal oficiálně vyšetřovat, protože jej, resp. jeho sociální síť viní z několika závažných trestných činů. Ruskému miliardáři hrozí až 20 let vězení. Durov byl od neděle ve vazbě, teď se dostal na svobodu po uhrazení kauce ve výši pět milionů eur. Zároveň nesmí opustit Francii a musí se úřadům osobně dvakrát týdně hlásit. V technologickém světě jeho zadržení vyvolalo silnou reakci, často se hovoří o omezování svobody slova, jenže s tou to, co mu vyšetřovatelé vyčítají, souvisí jen velmi málo.
Devětatřicetiletý Durov skončil ve vazbě v neděli odpoledne, když jej policie zatkla na pařížském letišti, kde dosedl se svým privátním tryskáčem. Do Francie přijel z Ázerbájdžánu, kde se – údajně – pokoušel setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Telegram je totiž hlavně v bývalém sovětském bloku, a v Rusku zvlášť, mimořádně populární a mimořádné vlivné médium.
To ale, aspoň podle oficiálních zdůvodnění, nebyl důvod, proč jej Francouzi poslali za mříže. Jakkoli o vazbách Durova na Kreml panuje řada nejasností a ví se, že na Telegramu je hodně aktivní jak ruská opozice, tak tamní tajné služby a státní propagandisté, problém je především v moderaci obsahu. Té se na síti, která má po světě podle Durova 900 milionů uživatelů, věnuje jen asi 30 odborníků.
Jde o to, že sám podnikatel, který dřív založil i jinou v Rusku oblíbenou službu VKontakte, o sobě tvrdí, že je libertariánem a zatvrzelým podporovatel svobody slova a soukromí v té nejširší možné variantě. Včetně toho, když se třeba dva zločinci domlouvají na předání drog. A protože komunikace na Telegramu může být velmi kvalitně šifrovaná (byť existují i pochyby, zda do ní nemůže náhodou nějak nahlížet třeba KGB), stal se klíčovým komunikačním nástrojem v problematických zemích i mezi problematickými aktéry.