SpaceX popáté otestovala kosmickou loď Starship. Její nosné raketě se povedl neobvyklý kousek
Nosná raketa Super Heavy během testu přistála zpět na startovací rampě, což je výjimečné. Zástupci NASA už společnosti SpaceX pogratulovali.
Obří dopravní systém Starship americké společnosti SpaceX podnikl pátý testovací let. Loď nejprve odstartovala z kosmodromu v texaském Boca Chica a její nosná raketa udělala trik, který nadchl i samotné inženýry. „Tohle je úplně šílené!“ vykřikla členka týmu SpaceX Kate Tice během živého přenosu. V tu chvíli nosná raketa Super Heavy při svém návratu přistála přímo na odpalovací věži. Samotná loď nakonec také bezpečně přistála.
„Myslím, že můžeme s jistotou říci, že máme loď ve vodě,“ oznámila Kate Tice, když vesmírná loď Starship podle plánu přistála na moři a de facto tak ukončila svůj pátý test. Společnost SpaceX ale neplánuje loď vyzvednout, místo toho nacvičuje manévr, který by mohl být v budoucnu použit pro přistání Starship zpět na souši.
Ještě předtím v době, kdy se loď vznášela vesmírem, ale došlo k výjimečné události: nosná raketa neboli booster dokázala přistát zpět na odpalovací rampě. Vše si můžete pustit zde.
K úspěchu SpaceX už pogratuloval například i Bill Nelson z amerického vesmírného úřadu NASA. „Gratuluji SpaceX k úspěšnému testu nosné rakety a dnešnímu pátému letovému testu lodi Starship! Zatímco se připravujeme na návrat na Měsíc pod hlavičkou Artemis, probíhající testy nás připraví na odvážné mise, které nás čekají – včetně cesty do oblasti jižního pólu Měsíce a poté na Mars,“ napsal na sociální síť X. Elon Musk mu pak za to poděkoval.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Loď Starship bude hrát klíčovou roli v programu NASA. Vesmírný úřad si ji vybral pro dopravu astronautů na poslední etapu jejich cesty na povrch Měsíce během mise nazvané Artemis III, která by měla odstartovat již v roce 2026.
Letos v červnu loď Starship při čtvrtém pokusu poprvé dokončila zkušební let. Na rozdíl od třetího testu se vesmírná loď nerozpadla při klesání atmosférou a přistála v Indickém oceánu, byť s poškozeným křídlem.
Společnost SpaceX navrhla systém Starship tak, aby byl plně opakovaně použitelný, a doufá, že jej bude využívat k průzkumu hlubokého vesmíru. Jde o zatím největší postavený systém svého druhu a také o nejvýkonnější kosmický dopravní systém – 33 raketových motorů Raptor pohání nosný stupeň, zatímco kosmická loď má šest stejných jednotek. Všechny dosavadní testovací lety byly bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo v budoucnu unést až 100 lidí, či velké množství nákladu a vybavení.
S přispěním ČTK